Menu

Elektromobilność - przyszłość pojazdów na prąd

Szeroko rozumiany transport jest elementem kluczowym w rozwoju gospodarczym. Niestety również w dużym stopniu pojazdy o napędzie spalinowym są jednym z największych emitentów gazów cieplarnianych. Czy zatem da się utrzymać wysoki poziom rozwoju, niwelując równocześnie wpływ transportu na środowisko?

Elektromobilność - przyszłość pojazdów na prąd
Jak wynika z raportu Europejskiej Agencji Środowiska, transport zużywa jedną trzecią całej energii końcowej w Unii Europejskiej, a znaczna część tej energii pochodzi z ropy naftowej. Samochody osobowe, dostawcze, ciężarówki i autobusy wytwarzają ponad 70% całkowitej emisji gazów cieplarnianych pochodzących z transportu. Pozostała część pochodzi głównie z transportu morskiego i lotniczego. Mając na uwadze cele klimatyczne, jednym z podstawowych działań powinno być zatem inwestowanie w transport kolejowy i to już się dzieje w województwie dolnośląskim.
 
- Jako samorząd województwa inwestujemy wiele środków, miliony złotych z naszego budżetu i miliony euro ze środków unijnych w transport zbiorowy. Przede wszystkim nasz flagowy przewoźnik Koleje Dolnośląskie cały czas rozszerza siatkę połączeń, dzięki czemu na nowych, często odtwarzanych liniach, albo na już istniejących pojawia się coraz więcej pociągów, które ułatwiają dojazd do szkoły, czy pracy. Widzimy duże zainteresowanie w tych miejscowościach, w których jeszcze do niedawna pociągów nie było. Widzimy, że dzisiaj mieszkańcy często przesiadają się z samochodów i dojeżdżają do szkoły i pracy transportem zbiorowym, kolejami. Jest to dzisiaj bezpieczniejsze, tańsze przy obecnych cenach benzyny i oczywiście bardziej ekologiczne. To jest kierunek, którym będziemy nadal podążać - mówi Grzegorz Macko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.
 
 
Nie oznacza to, że pozostałe gałęzie transportu z powodu celów ekologicznych skazane są na wykluczenie. Na producentach pojazdów i operatorach połączeń ciąży obecnie duża odpowiedzialność za wdrażanie proekologicznych zmian. Pozostając w sferze transportu zbiorowego, należy zwrócić uwagę, że wiele zostało już poczynione i zmiany idą w dobrym kierunku. Jeszcze do niedawna spora część firm komunikacyjnych decydowała się na zastępowanie pojazdów na ropę, bardziej ekologicznymi gazowymi, a obecnie trend zmierza ku elektromobilności.
 
Co z ludźmi, którzy cenią sobie wolność we własnym środku transportu? Tu również czeka nas rewolucja, do której od lat przygotowują się koncerny motoryzacyjne. Dotychczas mieliśmy do czynienia z dosyć powolnym procesem odchodzenia od silników spalinowych, ale zmiany klimatyczne sprawiają, że postęp należy przyśpieszyć.
 
- Toyota już od lat 80. rozpoczęła doświadczenia z transportem niskoemisyjnym. W efekcie w 1997 roku pojawił się pierwszy masowo produkowany pojazd hybrydowy Toyota Prius. Właśnie mija 25 lat od kiedy hybrydy stają się coraz popularniejsze, a obecnie w Polsce sprzedajemy 60% pojazdów właśnie hybrydowych, jeśli chodzi o Toyotę. To był element transportu niskoemisyjnego, a w kolejnych latach Toyota podejmowała kolejne kroki, których efektem było wprowadzenie do masowej produkcji w 2014 roku samochodu Toyota Mirai z napędem wodorowym - mówi Grzegorz Górski, general affairs manager w Toyota Motor Manufacturing Poland.
 
 
 
Samochód wodorowy od Toyoty jest już dostępny w Polsce, ale zanim ta technologia się upowszechni, wiele nakładów będzie musiało zostać poniesione na budowę infrastruktury do produkcji i dystrybucji wodoru. Obecnie jesteśmy w fazie dużej popularności rozwiązań hybrydowych i rosnącej adaptacji napędów elektrycznych. Widać to po procesach, jakie zachodzą w samych fabrykach Toyoty w Polsce.
 
- Produkcję w Wałbrzychu rozpoczęliśmy w 2002 roku i do 2018 produkowaliśmy tylko podzespoły do napędów konwencjonalnych. Pierwszym zwiastunem elektromobilności były przekładnie hybrydowe, których produkcję rozpoczęliśmy w roku 2018, ale był to niewielki ułamek produkcji w naszych fabrykach. W kolejnych latach aż do 2021 otrzymaliśmy aż sześć projektów hybrydowych, co było ewenementem na skalę Japonii, bo po raz pierwszy poza Azję zdecydowano się "wypuścić" technologię zarówno do produkcji, jak i do testowania. W efekcie obecnie produkujemy silniki nowej architektury TNGA, które mogą być stosowane zarówno w konwencjonalnych napędach, jak i z przekładniami hybrydowymi, oraz same przekładnie hybrydowe do silników o pojemności 1,5 i 1,8 l. Podzespoły hybrydowe stanowią już 70% całej naszej produkcji - mówi Grzegorz Górski.
 
 
Toyota planuje do roku 2035 przekształcić swoją produkcję na pojazdy wyłącznie zero emisyjne. Co ważne firma inwestuje także w rozwój technologii wodorowych w transporcie publicznym. Firma chce mieć jak największy wkład w upowszechnianie się tej technologii. To za namową przedstawicieli Toyoty gmina Wałbrzych wzięła udział w programie dofinansowania zakupu autobusów wodorowych, na co otrzyma dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W Wałbrzychu w porozumieniu z Orlenem ma powstać także pierwsza w regionie stacja tankowania wodorem, co z kolei może przyśpieszyć proces wdrażania tej technologii w transporcie indywidualnym.
 
 
red
foto: P.Tokarski, Storyblocks, MPK Świdnica
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Wro (21 października 2022 18:02)
Elektryczny to może być odkurzacz a nie auto to ma taką przyszłosc jak telewizory w 3d
Andrzej (21 października 2022 10:59)
Przyjdą mrozy, zacznie brakować prądu ale oni dalej będą brnąć w pojazdy elektryczne. Najpierw trzeba zapewnić "paliwo" do nich.
Do ekolemingów (21 października 2022 6:40)
Cytuję użytkownika: w
NO JAK TAM ... - GLOBALNE OCIPIENIE
Tak jest.Greta zrobiła wodę z mózgów Europejczykom. 4 europejskich armatorów wycieczkowców produkuje tyle waszego ulubionego CO2 co wszystkie samochody w Europie. Samochody, autobusy elektryczne? Kolejna durnomoda narzucona przez ekoterrorystów.Prąd z węgla i gazu, a zużyte baterie litowe do lasu czy do morza? Kto wydobywa w Boliwii lit? Dzieciaki. Ale o tym nie wolno mówić.Tylko bajdurzyć o limitach CO2 i idiotycznych śladach węglowych.Zeby w Europie wszystko było absurdalnie drogie.
analityk medyczny (20 października 2022 22:25)
WIDZĘ, ŻE PRAWDA W OCZY KOLE !!! KOLEJNY RAZ TEN SZMATŁAWIEC USUWA MÓJ WPIS, KTÓRY MÓWI PRAWDĘ W TYM WYPADKU NA TEMAT POCHODZENIA WODORU, RZECZYWISTYCH KOSZTÓW I ZAGROŻEŃ. REDAKTORKU CENZORKU JAK NIE MASZ BLADEGO POJĘCIA W TEMACIE, TO NAJPIERW SPRAWDŹ A DOPIERO POTEM USUWAJ. I JESZCZE JEDNO : CENZURA PREWENCYJNA JEST W TYM KRAJU ZABRONIONA.
Aplikant (20 października 2022 19:26)
W wałbrzyskiej Toyocie nadążając za nowoczesnością, powinny być produkowane podzespoły do pojazdów w pełni elektrycznych a nawet wodorowych a nie hybrydowych, które to za ponad 10 lat już nie będą produkowane
w (20 października 2022 18:18)
NO JAK TAM ... - GLOBALNE OCIPIENIE

Dodaj komentarz

Energia od nowa  |   elektromobilność  |   transport  |   samochody elektyczne  |   hybrydy  |   autobusy  |   wodór  |  

Przechwycili 16 ton odpadów

Wkrótce ruszy remont pl. Grunwaldzkiego. Miasto wyłoniło wykonawcę

Jaki będzie świat za 50 lat? - Debata oksfordzka

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij