Menu

Przedświąteczne porządki na cmentarzach

Już tylko dni dzielą nas od listopadowych świąt, podczas których wałbrzyszanie tłumnie ruszą na cmentarze. Pracownicy Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych pracują w pocie czoła, by zarządzane przez spółkę nekropolie godnie prezentowały się w okresie świątecznym.

Przedświąteczne porządki na cmentarzach
Miejski Zakład Usług Komunalnych zarządza trzema cmentarzami na terenie Wałbrzycha - przy ul. Moniuszki, Żeromskiego i Cmentarnej. Na wszystkich obiektach trwają intensywne prace porządkowe.
 
- Jak co roku zatrudniliśmy dodatkowo ponad 20 osób i naszym głównym zadaniem jest posprzątanie liści, które mogą powodować zagrożenie, gdy zrobi się mokro i ślisko. Najbliższe tygodnie to dla nas gorący okres i pracujemy od świtu do zmierzchu - mówi Sławomir Kalinowski, kierownik Zakładu Cmentarzy i Pogrzebów MZUK w Wałbrzychu.
 
 
Oprócz prac porządkowych jeszcze przed świętami udało się dokończyć dwie ważne inwestycje, które nie tylko poprawiły estetykę nekropolii, ale także bezpieczeństwo.
 
- Jesteśmy w tej chwili na cmentarzu przy ul. Moniuszki, który został w tym roku mocno doinwestowany. Kilka dni temu skończyliśmy remont dachu na kaplicy. Koszt to 70 tysięcy złotych. Częściowo naprawiliśmy też alejkę dojazdową. Kolejną ważną inwestycją była budowa ogrodzenia wokół cmentarza przy ul. Żeromskiego za ponad 200 tysięcy złotych. Była to długo oczekiwana inwestycja, ponieważ zwierzęta wchodziły na teren cmentarza i czyniły szkody. Poprzednie ogrodzenie zostało rozkradzione - mówi Sławomir Kalinowski.
 
 
MZUK zwraca się z apelem do mieszkańców, by szczególnie w tym okresie dbali o porządek na cmentarzach, by wysiłek pracowników nie poszedł na marne.
 
 
- Zachęcamy przede wszystkim, by odpady trafiały do śmietników, a bywa z tym różnie, bo są czasem pozostawiane pod drzewami, czy gdziekolwiek. Namawiamy jak co roku do rezygnacji z plastikowych zniczy, które jak wiadomo, są nieekologiczne i ciężko je potem zutylizować - apeluje Sławomir Kalinowski.
 
 
Przypominamy, że Zakład Cmentarzy przy MZUK-u nie tylko zajmuje się porządkowaniem i utrzymaniem nekropolii, ale świadczy także usługi pogrzebowe.
 
- Już od ponad 70 lat działa nasz Zakład Pogrzebowy, który mieści się obecnie przy ul. Chrobrego 27. Świadczymy usługi pogrzebowe w pełnym zakresie - dodaje Kalinowski.
 
 
red
foto: P.Tokarski / użyczone
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Szczaw i Mirabelka (20 października 2022 11:29)
No to zobaczymy 1 listopada jak ta tępa propaganda się sprawdzi.Alejki w czasie opadów to bagno, wysypany kilka lat temu tłuczeń regularnie spływa po pochyłościach, kontenerów na śmieci powinno być 3 razy tyle i 3 razy częściej wywożone, a nie tradycyjne pretensje do ludzi że śmieci zostawiają na ziemi.Drzew nikt nie przycina, liście zasypują wszystko, wiatr łamie gałęzie a one niszczą groby.Ostrzegam: miasto da wam odszkodowanie w wysokosci flaszki wódki za zniszczenia.Tylko sąd wam pomoże. Opłat za grób, opłat za wjazd na cmentarz za to pilnują.Ale złodziei cmentarnych już nie.

Dodaj komentarz

MZUK  |   cmentarz  |   wszystkich świętych  |   święto zmarłych  |   porządki  |  

Pocztowa tonie w śmieciach

Segreguj, albo płać więcej

Nowe boxy na pojemniki na śmieci

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij