Menu

XX-lecie Rzemieślniczej Szkoły Branżowej

Rzemieślnicza Branżowa Szkoła I stopnia im. Stanisława Palucha w Wałbrzychu obchodzi XX-lecie swojego istnienia. Od 2002 roku wykształciła kilkuset profesjonalistów, bez których usług trudno wyobrazić sobie codzienne życie.

XX-lecie Rzemieślniczej Szkoły Branżowej
Szkoła rodziła się w dosyć trudnych warunkach. Szkolnictwo zawodowe miało się w naszym kraju nie najlepiej i istniało ryzyko, że w kluczowych branżach usługowych może zacząć brakować fachowców. Równocześnie w naszym mieście panowało wysokie bezrobocie sięgające prawie 30%. Decyzję o założeniu niepublicznej szkoły zawodowej podjął Zarząd Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Wałbrzychu.
 
- Szkoła powstała we wrześniu 2002 roku z inicjatywy nieżyjącego już Stanisława Palucha, ówczesnego prezesa Cechu. Pierwszą dyrektor, która objęła prowadzenie placówki była pani Danuta Mysiak - wspomina obecna dyrektor szkoły Małgorzata Dziubczyńska.
 
 
Szkoła przechodziła różne etapy rozwoju, prowadząc kilka placówek w ramach Zespołu Szkół.
 
- Początkowo był to Zespół Szkół, w którym były m.in. liceum profilowane, technikum dla dorosłych, liceum dla dorosłych. Ostatecznie pozostaliśmy przy kształceniu zawodowym na poziomie szkoły zasadniczej, obecnie branżowej - mówi Małgorzata Dziubczyńska.
 
 
Szkoła zawsze szczyciła się tym, że panuje w niej przyjazna i kameralna atmosfera. Ilu zatem uczniów wykształciła przez 20 lat istnienia?
 
- Naliczyliśmy 700 absolwentów, którzy z sukcesem ukończyli szkołę, przystąpili do egzaminów potwierdzających kwalifikacje i czeladniczych. Szkoła cały czas jest modernizowana, pięknieje i podnosi standardy, żeby spełniać jak najwyższe normy kształcenia ogólnego i zawodowego - dodaje Małgorzata Dziubczyńska.
 
 
 
Praktycznie od początku istnienia szkoła stawia na popularne i potrzebne na rynku pracy zawody. Większość z nich prowadzona jest nadal od 20 lat.
 
- Niezmiennie popularnością cieszą się zawody fryzjera, cukiernika czy kucharza. Obecnie przeżywamy boom na mechaników pojazdów samochodowych. Ogólnie szkoła kształci w zawodach usługowych, w branży gastronomicznej, motoryzacyjnej i budowlanej - wymienia dyrektor Dziubczyńska.
 
 
Wprowadzoną niedawno nowością jest zawód montera zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. Jak zapewnia dyrektor, szkoła nadal będzie starać się kształcić jak najlepszych fachowców, by mieszkańcy naszego miasta i okolic mieli dostęp do usług na najwyższym poziomie. Największym sukcesem zdaniem dyrektor jest widok absolwentów, którzy po latach pozostali w wyuczonym zawodzie i pracują w renomowanych firmach, lub prowadzą własny biznes, bo wtedy z całą pewnością można stwierdzić, że szkoła spełniła swoje zadanie.
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Gościnie (22 października 2022 11:26)
Bardzo ładnie przygotowana uroczystość. Nagrodzonym gratulujemy!!! Aaaa jakim tortem częstowali....?!

Dodaj komentarz

Gość Dnia - prof. Robert Wiszniowski

Dobry rok w Invest Parku

Powiększyli pierwszy samorządowy żłobek w Boguszowie-Gorcach

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij