Menu

Uczą się programować roboty

I Liceum Ogólnokształcące w Wałbrzychu jako jedna z dwóch szkół w Polsce bierze udział w pilotażowym programie edukacyjnym znanego na całym świecie producenta dronów, robotów i kamer. Dzięki współpracy z Kids Tech uczniowie mają dostęp do zaawansowanej technologii edukacyjnej i urządzeń, na których uczą się robotyki i programowania.

Uczą się programować roboty
Od 8 do 23 października trwa Europejski Tydzień Kodowania. Z tej okazji I LO zacieśnia współpracę z Kids Tech, która nie tylko organizuje zajęcia edukacyjne dla najmłodszych, ale także w ramach zajęć STEAM przekazuje bardziej zaawansowaną wiedzę o programowaniu starszej młodzieży.
 
- Współpraca z Centrum Edukacji STEAM wzbogaca nas sprzętowo, a także korzystamy z doświadczenia pracujących tam instruktorów. Nasza szkoła włączyła się w Code Weeks i dzisiaj prowadzimy zajęcia dla klas I z kodowania za pomocą dwóch robotów - dronów Tello i Robomaster - mówi Jacek Pawlik, nauczyciel informatyki w I Liceum Ogólnokształcącym.
 
- Są to bardzo profesjonalne narzędzia edukacyjne do nauki programowania, ale również do zabawy. Kiedy człowiek się bawi, to dobrze się przy tym uczy i na odwrót. Zabawa polega na tym, że w szybki i prosty sposób przyswaja się wiedzę w przyjemnym otoczeniu. Tutaj przez wykorzystanie takich elementów jak rywalizacja. Żeby zagrać, pobawić się Robomasterem czy dronem, trzeba je najpierw zaprogramować - mówi Krzysztof Kaszuba z Centrum Edukacji STEAM Kids Tech.
 
 
Oprogramowanie w pierwszym etapie pozwala w prosty i przejrzysty sposób wydawać polecenia robotom, a dla osób chcących zagłębić się w świat kodowania są dostępne zaawansowane narzędzia, które przekładają proste komendy na język programowania, który dalej można dowolnie modyfikować.
 
- Robomaster ma 46 elementów elektronicznych, które można dowolnie modyfikować. Dla inżyniera to bardzo zaawansowane narzędzie. Jeśli chodzi o oprogramowanie, to mamy tu możliwości od prostego, wizualnego języka scratchopodobnego do powszechnie używanego Pythona. Możemy nie tylko wprawić tego robota w ruch. Jest tu zaawansowana kamera, która potrafi rozpoznawać osoby i gesty. Może rozpoznawać znaczniki i markery i to wszystko można na swój sposób zaprogramować - tłumaczy Krzysztof Kaszuba.
 
 
 
Nabyte w ten sposób umiejętności mogą przydać się młodzieży w dorosłym życiu, ponieważ na rynku pracy już teraz szczególnie poszukiwani są programiści i specjaliści od robotyki.
 
- Czego ich uczyć? Jak ich uczyć, żeby odnaleźli się w dynamicznie zmieniającym się świecie? Odpowiedzią jest właśnie edukacja STEAM. To nauka myślenia i łączenia ze sobą technologii, inżynierii, matematyki, sztuki i patrzenia na pewne rzeczy w sposób kompleksowy. Uczymy także pewnych uniwersalnych umiejętności jak myślenie algorytmiczne, myślenie komputacyjne, rozwiązywanie problemów i praca grupowa - mówi Krzysztof Kaszuba.
 
 
Szkoła została niedawno także partnerem projektu Go Cloud firmy Google. Dzięki temu wyposażono pracownię komputerową w 26 chromebooków spiętych w jeden system obsługiwany z "chmury". To wszystko sprawia, że uczniowie z zacięciem informatycznym, będą mogli także w pełni realizować swoje zainteresowania w liceum ogólnokształcącym.
 
 
plr
foto: TV Wałbrzych
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

W (21 października 2022 23:31)
PROGRAMUJCIE .. PROGRAMUJCIE .. AŻ TE ROBOTY ZWRÓCĄ SIĘ PRZCIWKO WAM - NIEMOŻLIWE ? - TO PEWNE JAK AMEN W PACIERZU.
Jerzy (21 października 2022 19:43)
Językowo i mentalnie i uczniowie instruktor sa juz zaprogramowani na podnóżki amerykanskie. Redakcja nieco tez skoro posługuje się paskudnym dialektem ponglisz

Dodaj komentarz

I LO  |   informatyka  |   robotyka  |   programowanie  |   edukacja  |   uczniowie  |  

Gość Dnia - prof. Robert Wiszniowski

Dobry rok w Invest Parku

Powiększyli pierwszy samorządowy żłobek w Boguszowie-Gorcach

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij