Menu

Z poezją w Głuszycy ''W jwsiennym klimacie''

O tym, że Głuszyca to miejsce niezwykłe, inspirujące do tworzenia poezji, mogli się przekonać uczestnicy kolejnego „Jesiennego spotkania z poezją” zorganizowanego w Centrum Kultury-Miejskiej Bibliotece Publicznej w Głuszycy.
 

Z poezją w Głuszycy ''W jwsiennym klimacie''

Gośćmi spotkania były: Izabela Monika Bill, Romana Więczaszek, Stanisława Ziobrowska i Agnieszka Musz- cztery kobiety piszące wiersze i w różny sposób związane z Głuszycą.

Izabela Monika Bill to wrocławska poetka, którą inspirują głuszyckie górskie krajobrazy, m.in. Kamyki czy Soboń, wydała kilka autorskich tomików poezji  i współtworzyła wiele almanachów.

Romana Więczaszek i Stanisława Ziobrowska urodziły się w Głuszycy, tu się wychowały i spędziły lata młodości, a Głuszyca jest miejscem, do którego z sentymentem wracają i czerpią inspirację do własnej twórczości, choć na stałe mieszkają w okolicach Brzegu na Opolszczyźnie.

W spotkaniu uczestniczyła także głuszyczanka Agnieszka Musz, której pasją jest pisanie wierszy i prozy, a także teatr i florystyka.

Podczas spotkania, które poprowadziła Sabina Jelewska, dyrektor CK-MBP, wspominano także osobę śp. Stanisława Michalika, który od wielu lat współtworzył głuszyckie spotkania z poezją oraz śp. Marka Juszczaka, urodzonego w Głuszycy byłego sztygara z Knurowa, powracającego w swoich wierszach do ukochanej krainy lat młodości.

Miłą niespodzianką było przybycie na spotkanie Zbigniewa Brożka, który także zaprezentował swoje wiersze publiczności. To  kolejna osoba, która urodziła się i wychowała w Głuszycy, a w swoich wierszach powraca z rozrzewnieniem i tęsknotą do miejsca swojego urodzenia.  

Uczestnicy spotkania mogli także poznać najnowsze publikacje, w których zawarte są wiersze lokalnych poetów, m.in. album wydany w bieżącym roku przez Stowarzyszenie Przyjaciół Głuszycy „Tu jest mój dom´- wiersze wybrane z bloga Stanisława Michalika wzbogacone fotografiami”,  a także zbiór poezji wydany w 2021 pod redakcją Romany Więczaszek zawierający utwory przyjaciół Głuszycy: Stanisława Michalika, Marka Juszczaka, Agnieszki Musz, Romany Więczaszek i Stanisławy Ziobrowskiej.

Spotkanie umilili Wojciech Jelewski i Sławek Gucwa nastrojowymi dźwiękami gitary klasycznej.opr. kat
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Romana (10 grudnia 2022 20:09)
Miłe słowa zawarte w tym wspomnieniu są dla mnie wzruszeniem. Z okien sali, w której odbyło się spotkanie, patrzyłam na swój rodzinny dom. Dobrze jest czuć swoje korzenie i mieć okazje do podzielenia się wrażeniami. Dziekuję Autorowi tego wpisu oraz wszystkim zaangażowanym w organizację głuszyczanom. Tym bardziej, że tradycja spotkań zapoczątkowana przez śp. Stanislawa Michalika i śp. Marka Juszczaka trwa.

Dodaj komentarz

Głuszyca  |   poezja  |  

Ciężki sprzęt w Głuszycy — ruszają odwierty

Głuszyca buduje mieszkania komunalne... za darmo

Głuszyca ma Automatyczne Biuro Obsługi Mieszkańca

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij