Menu

Wszystkie dzieci segregują śmieci

Jak nauczyć wałbrzyszan zasad segregacji śmieci? Najlepiej zacząć od najmłodszych, którzy szybko chłoną wiedzę. Miejski Zakład Usług Komunalnych przez cały rok szkolny prowadzi zajęcia edukacyjne w PSZOK-u przy ul. Beethovena.

Wszystkie dzieci segregują śmieci
Do którego pojemnika wyrzucić słoik i czy powinno się odkręcić wieczko? Czy pobrudzony tłuszczem papier powinien wylądować w pojemniku na papier? Gdzie wyrzucić starą pralkę? Wielu dorosłych ma z tymi zagadnieniami problem, ale po prostu trzeba się ich nauczyć. Miejski Zakład Usług Komunalnych postanowił edukować u podstaw i zaprasza do siebie dzieciaki z III klas wałbrzyskich szkół podstawowych.
 
- MZUK z Biurem Edukacji i Spraw Społecznych w październiku rozpoczął warsztaty edukacyjne dla dzieci klas III szkół podstawowych pod tytułem "Wszystkie dzieci segregują śmieci". Warsztaty mają na celu naukę i utrwalenie wiedzy dzieci na temat segregacji, wymianę spostrzeżeń na ten temat. Zajęcia prowadzone są na zasadzie połączenia nauki i zabawy. Każdy z uczestników otrzymuje ekologiczny prezent oraz dyplom a w czasie zajęć poczęstunek. Ideą projektu jest popularyzacja działań wśród najmłodszych w myśl przysłowia "Czym skorupka za młodu nasiąknie..." - mówi Bartosz Pantol, kierownik Zakładu Segregacji i Zagospodarowania Odpadów MZUK.
 
 
Zajęcia odbywają się w specjalnie przygotowanej sali edukacyjnej, która mieści się przy Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Beethovena. Dzieciaki oprócz wysłuchania prelekcji na temat segregacji otrzymują różne zadania, które pozwalają im utrwalić zdobytą wiedzę. Samodzielnie segregują różnego rodzaju śmieci, wrzucając do odpowiednich pojemników. Na zewnątrz mogą zobaczyć, jak wygląda PSZOK, jakie śmieci tu trafiają, a także na specjalnej ścieżce edukacyjnej dowiaduja się, co się z tymi odpadami później dzieje. Co najbardziej podoba się dzieciakom na zajęciach i co najbardziej zapamiętują?
 
- Podobało mi się sortowanie śmieci i rozwiązywanie krzyżówek - mówi Miłosz.
 
- Chodziliśmy i patrzyliśmy do poszczególnych pojemników, co się do nich powinno wyrzucać - mówi Agata.
 
 
- Najbardziej podobało mi się, jak sami sortowaliśmy śmieci, bo mogliśmy uzupełniać te rzeczy, których wcześniej nie umieliśmy, dużo zapamiętywać i się uczyć. Na przykład, że nie wolno wyrzucić słoika z jedzeniem w środku i z pokrywką, a jak się nie wie gdzie co wyrzucić, to najlepiej do zmieszanych - mówi Amelia.
 
- Puszki, które mają wylądować w koszu, trzeba zgnieść, żeby zajmowały mniej miejsca - przypomina Oktawian.
 
- Porcelany nie można wyrzucać do pojemników ze szkłem - dodaje Miłosz.
 
 
Tak wyedukowane dzieciaki będą też zwracać uwagę swoim rodzicom i członkom rodzin, dlatego MZUK uczy, że segregacja jest nie tylko fajna, ale też potrzebna, by chronić środowisko.
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Do lemingokoków (21 listopada 2022 13:38)
To nie edukacja.To indoktrynacja.Żeby sortownie miały mniej roboty, a Orplom żyło się dostatniej. Co z gratami z chaty szelemeju? Nadal zalegają z powodu twojego durnego uporu??
Wizjoner (6 listopada 2022 7:52)
Cytuję użytkownika: twój stary
Cytuję użytkownika: Wizjoner
To przyszły narybek na pracowników śmieciarni.
Chyba k***a ty. A ty pewnie na granuszku u mamy
k***a to ciebie okociła chamie.
A (29 października 2022 7:44)
Bajka o królu LULU. z dzieciństwa. Dzień dobry Ci królu lulu Dzień dobry Wam Dzieci " śmieci" Gdzieście byli?- coście robili? Segregacje. Jednakże na nic to się zda bo wiemy, że to co dla jednego śmieciem dla drugiego wzorem a i niekiedy ten wzór może okazać się śmieciem
olo (27 października 2022 9:21)
Jaka nauka , jak przyjeżdżają po śmieci segregowane pod dom śmieciarką i wszystko do jednej śmieciarki.A Straż Miejska chodzi i zagląda do śmietnika i dzwoni do domu i zwraca uwagę że kubek po śmietanie nie umyty a ja mówię kto zapłaci mi za wodę po co to się sprężąć z segregacją.
twój stary (27 października 2022 8:06)
Cytuję użytkownika: Wizjoner
To przyszły narybek na pracowników śmieciarni.
Chyba k***a ty. A ty pewnie na granuszku u mamy
Koparki na start (27 października 2022 5:24)
I pamiętajcie. Trzeba zawsze umyć puszki po konserwach,np po makreli w oleju. I dopiero umyte do śmieci. I to serio
Wizjoner (27 października 2022 2:03)
To przyszły narybek na pracowników śmieciarni.

Dodaj komentarz

MZUK  |   PSZOK  |   edukacja  |   ekologia  |   recykling  |   śmieci  |   dzieci  |  

Dlaczego trzeba było zamknąć parki? (FOTO+VIDEO)

Zakaz wstępu do parków

Gość Dnia - prof. Robert Wiszniowski

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij