Menu

Leon Podsiadły - światowy artysta z Głuszycy

Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA postanowiła przybliżyć mieszkańcom naszego miasta twórczość Leona Podsiadłego. Artysta urodzony we Francji przeprowadził się z rodziną w 1947 roku do Polski, a konkretnie do Głuszycy. Miał w swoim życiu także epizod afrykański, który mocno wpłynął na jego twórczość.

Leon Podsiadły - światowy artysta z Głuszycy
Leon Podsiadły urodził się w 1932 roku w północnej Francji w rodzinie polskich emigrantów. Dwa lata po II wojnie światowej rodzina wróciła do Polski i osiedliła się w Głuszycy k. Wałbrzycha. W szkole włókienniczej nauczyciel prowadzący koło plastyczne dostrzegł jego talent i namówił na studia artystyczne w ówczesnej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Kilka lat po studiach dostał ciekawą propozycję pracy, która wymagała wyjazdu do odległej Afryki. Na kilka lat przeprowadził się tam z całą rodziną i ten czas najmocniej odcisnął się na jego późniejszej twórczości.
 
- To było w drugiej połowie lat 60. Trafił do Konakry w Gwinei jako pedagog i tam wykładał sztukę, rzeźbę. To był bardzo interesujący epizod w jego życiu, z którym miałem okazję pracować w 2017 roku, przygotowując wystawę BEL AIR w Galerii Mieszkanie Gepperta. Oryginalna seria odniesień rzeźbiarskich, jak i rysunkowych rezonuje także w tej wystawie - mówi Michał Bieniek, kurator wystawy.
 
- To był typowy europejczyk, myślący i mający zupełnie inne podejście do sztuki. Bardzo dobrze znał sztukę, bo dużo jeździł i mnie też zabierał na wystawy. Tutaj jest dużo ducha afrykańskiego, a tam jest świetna rzeźba, wiec to wychodzi tylko na plus. On siedząc tam kilka lat i ucząc tych młodych ludzi, którzy przychodzili z cechów rzemieślniczych, głęboko wszedł w tę kulturę artystyczną - mówi Magda Podsiadły, córka artysty.
 
 
 
Jako pedagog najmocniej dał się poznać, pracując przez wiele lat na swojej macierzystej uczelni. To tam poznał Michała Bieńka, kuratora obecnej wystawy, z którym w późniejszych latach zrealizowali wiele artystycznych projektów.
 
- Leon Podsiadły był artystą absolutnie światowym, zasługującym na szerokie rozpoznanie. Był człowiekiem i artystą o bardzo szerokich horyzontach i otwartej głowie. Absolutnie obcy był mu wszelaki stereotyp i to się czuje w tym, co robił. On był zawsze w procesie. Był cały czas ciekawy, ale też ciekawski w stosunku do otaczających go wydarzeń. Bardzo skupiał się na drobnych fenomenach świata. Nazywam go też poetą chwili. Przy tym był też takim rasowym rzeźbiarzem, który warsztatowo był w stanie wykonać monumentalne pomniki, których w swojej karierze zrealizował kilka. Najbardziej charakterystyczny jest chyba pomnik Kopernika w centrum Wrocławia, który na stałe wpisał się w krajobraz miasta - mówi Michał Bieniek.
 
Więcej o artyście i jego twórczości dowiecie się w programie Gość Dnia, w którym rozmawiamy z kuratorem Michałem Bieńkiem i córką artysty Magdą Podsiadły.
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6
Zdjęcie 7
Zdjęcie 8
Zdjęcie 9
Zdjęcie 10
Zdjęcie 11
Zdjęcie 12
Zdjęcie 13
Zdjęcie 14
Zdjęcie 15
Zdjęcie 16
Zdjęcie 17
Zdjęcie 18
Zdjęcie 19
Zdjęcie 20
Zdjęcie 21

Komentarze

Yg (2 listopada 2022 19:02)
Światowy artysta o którym nikt poza autorem i wąskim gronem nie słyszał.
O kurwa (1 listopada 2022 21:19)
Nigdy o nim nie słyszałem
o (29 października 2022 7:20)
Miast podziwiać piękno Natury w otwartej przestrzeni- czyli zachód- wschod słońca, piękno zmian w przyrodzie- gwiazdy -- chmury, deszcz, błyskawice -te osoby wolą przestrzeń zamkniętą i tworzywa nieożywione. Jedyne piękno to pO prostu ŻYCIE.

Dodaj komentarz

BWA  |   sztuka  |   rzeźba  |   leon podsiadły  |   wernisaż  |  

Pięć lat fotografowania bloku

Jeden blok w 44 odsłonach (FOTO)

Krakowski blok niczym Katedra Claude'a Moneta

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij