Menu

Mistrzostwa Polski w Showdown

W Boguszowie-Gorcach spotkali się najlepsi polscy zawodnicy trenujący dyscyplinę pod egzotyczną nazwą "showdown". Jest to sport opracowany dla osób niewidomych i niedowidzących. Jak się okazuje, Polacy odnoszą ogromne sukcesy na całym świecie.

Mistrzostwa Polski w Showdown
Historia tego sportu sięga 1977 roku, kiedy pierwsze zasady opracował Kanadyjczyk Joe Lewis. Na czym polega showdown?
 
- Jest to dyscyplina sportu stworzona przez osoby niewidome dla osób niewidomych. Najbardziej przypomina popularnego cymbergaja. Mamy stół przedzielony ekranem. Naprzeciwko stoi dwóch zawodników ze specjalnymi rękawicami ochronnymi i specjalną rakietką. Odbijają piłkę dźwiękową, bo w tej grze posługujemy się tylko słuchem. Dla wyrównania szans wszyscy grają w goglach. Punktacja jest taka, jak w tenisie stołowym, do 11 punktów i w zależności od turnieju gra się do dwóch albo trzech zwycięskich setów. Dwa punkty zdobywa zawodnik, który trafi w bramkę, a jeden punkt przyznaje się przeciwnikowi za nielegalną obronę, aut, lub uderzenie piłeczką w ekran - tłumaczy Michał Madaliński, wiceprezes Dolnośląskiego Stowarzyszenia Aktywizacji Niepełnosprawnych, koordynator indywidualnych Mistrzostw Polski w Showdown.
 
 
Dyscyplina pojawiła się w Polsce kilkanaście lat temu, a od 12 lat rozgrywane są Mistrzostwa Polski.
 
- W środowisku osób niewidomych i słabo widzących to bardzo popularny sport. W Polsce mamy około 120-130 zawodników, ponad 20 profesjonalnych sędziów w tym 4-5 międzynarodowych. Mamy także swoją narodową kadrę, która reprezentuje Polskę na zawodach międzynarodowych i turniejach rankingowych IBSA - mówi Michał Madaliński.
 
 
Wśród zawodników obecnych na Mistrzostwach Polski, które odbywają się w Boguszowie-Gorcach jest wielu utytułowanych sportowców, Mistrzów Polski, a także Europy i Świata. Zapytaliśmy multimedalistkę Elżbietę Mielczarek, jak zaczęła się jej przygoda z tą dyscypliną?
 
- Odkrył ją mój trener Lubomir Prask z Ośrodka dla Niewidomych przy ul. Kamiennogórskiej we Wrocławiu. Pokazał mi tę dyscyplinę w 2010 roku. Na początku miałam opory przed graniem, bo wydawała mi się za głośna, ale przekonałam się i od tamtego czasu trenuję - mówi Elżbieta Mielczarek, podwójna Mistrzyni Świata i 9-krotna Mistrzyni Polski w Showdown.
 
 
 
Jak wiele czasu trzeba poświęcić na trening, by osiągnąć poziom mistrzowski?
 
- Bardzo dużo. Pół życia. Trzeba nie tylko grać, ale też poświęcić czas na siłownię, budowanie kondycji. Przy samym stole trzeba stać po kilka godzin, żeby wytrenować pewne zagrania, serwy i ćwiczyć obronę - twierdzi Elżbieta Mielczarek.
 
 
Obecnie najwyższej rangi są zawody Mistrzostw Świata, gdzie nasi zawodnicy odnoszą liczne sukcesy. Międzynarodowa Federacja Sportu Niewidomych czyni starania, by wpisać showdown na listę sportów paraolimpijskich.
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

wałbrzych miastem koszykówki (29 października 2022 11:03)
W niedzielę 30 października wszystkie drogi prowadzą do hali Aqua Zdrój Wałbrzych ???? O godzinie 18:00 kolejny hit kolejki ???? Naszym rywalem będzie ekipa HydroTruck Radom, która po 5.kolejkach ma komplet zwycięstw. Wszyscy na mecz! Wspólnie sprawmy żeby twierdza pozostała niezdobyta

Dodaj komentarz

Boguszów-Gorce  |   sport  |   showdown  |   niepełnosprawni  |   niewidomi  |   niedowidzący  |  

Boks: Za kilka dni wałbrzyszanin zawalczy o Mistrzostwo Europy

Kociewske Diabły zgotowały piekło Górnikowi (FOTO)

Nowe centrum sportowo-dydaktyczne oficjalnie otwarte

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij