Menu

Umowa na farmę fotowoltaiczną (prawie) podpisana

Mimo zapowiedzi nie udało się podpisać umowy na budowę dużej farmy fotowoltaicznej dla Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych. Inwestycja jednak na pewno ruszy, a powodem przeciągających się formalności jest... koronawirus.

Umowa na farmę fotowoltaiczną (prawie) podpisana
Przekładane już raz podpisanie umowy ponownie nie doszło do skutku z powodu choroby przedstawiciela konsorcjum, które wygrało przetarg na wybudowanie instalacji. Interesariusze z Wałbrzyskiego Klastra Energetycznego przypomnieli, dlaczego jest to ważna inwestycja dla całego regionu.
 
- Składaliśmy ten wniosek o dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego wiele miesięcy temu. Składaliśmy go jako konsorcjum gmin i firm takich jak PEC, MZUK. Dwa lata temu nie przyszło nam do głowy, że farma fotowoltaiczna będzie miała absolutnie fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego miasta za nieco ponad dwa lata - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
 
Farma ma zapewnić energię dla kluczowej miejskiej spółki - Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych, której głównym zadaniem jest obecnie odbiór i zagospodarowanie śmieci z terenu Wałbrzycha a wkrótce także okolicznych gmin.
 
- Nasza instalacja to elektrownia o mocy 2 MW. Nasz projekt kosztuje 8 mln zł, z czego 3 mln mamy dofinansowania. Szacujemy, że do końca roku nasza Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych, składowisko i baza transportowa wygenerują koszty za prąd na poziomie miliona złotych. Farma fotowoltaiczna zostanie w połowie wykorzystana przez zakład odpadów. Analizując, jakie ponosimy dziś koszty, to ta inwestycja zwróci nam się za trzy lata. Od czwartego roku nie tylko będziemy mieli darmową energię, ale co ważne, będzie to zielona energia - mówi Bogdan Stanek, prezes MZUK w Wałbrzychu.
 
 
 
W ramach szerokiego projektu Wałbrzyskiego Klastra Energetycznego swoje mniejsze instalacje z pomocą dofinansowania wybudują także gminy: Wałbrzych, Głuszyca i Jedlina-Zdrój oraz Aqua Zdrój, Stara Kopalnia i Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. Instalacja PEC-u będzie druga co do produkowanej mocy zaraz po MZUK-u i ma generować 0,5 MW. Docelowo PEC, który dostarcza ciepłą wodę i zapewnia ogrzewanie dużej liczbie wałbrzyszan, chce całkowicie zaniechać produkcji na bazie węgla.
 
- Trzeci, czyli następny etap budowy naszych instalacji to będzie już 1,5 MW, a czwarty etap nastąpi, gdy zrealizujemy zadanie całkowitej eliminacji węgla w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej. Wszystkie obiekty i place, które służą nam do gospodarki węglowej, zostaną zabudowane instalacjami fotowoltaicznymi - mówi Piotr Kruczkowski, dyrektor ds. technicznych PEC S.A. w Wałbrzychu.
 
Cały projekt Wałbrzyskiego Klastra Energetycznego opiewa na ponad 15 mln zł i został dofinansowany kwotą 6,6 mln zł z RPO. Łączna moc wszystkich instalacji, jakie powstaną w ramach projektu to 2,89 MW.
 
plr
foto: P.Tokarski / Pixabay
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Szczaw i Mirabelka (18 listopada 2022 21:16)
Następuje powolne lecz systrmatyczne wyciąganie na powierzchnię Kruczkowskiego.Przygotowywanie gruntu pod wybory. Kasy nie ma na graty z chaty, a grube miliony pakują w zabawki i tradycyjny lans.
HiPOkryzja jak za czasów propagandy sukcesu PRL. (6 listopada 2022 8:19)
Cytuję użytkownika: Bronek
Obecnie ok. 35 MW z instalacji PV nie wchodzi do sieci ze względu na brak przepsutowości lnii energetycznych. Istniejace instalacje są regularnie odłączane z powodu wzrostu napięcia w sieci. Czym sie więć tu chwalić? Jak ze wszystkim 10 lat za późno.Tak jak te gwiazdy na koneferencji.
Budują te g ó w n o fotowoltaiczne bo to teraz modne i nic poza tym.W naszym klimacie i nasłonecznieniu nie wydajne.Do tego stare linie przesyłu nieprzystosowane.Węgiel mówili peowcy że szkodliwy ludzie zlikwidowali piece węglowe a teraz peowcy drą m o r d y że brak węgla na zimę i ludzie (znaczy peowcy) w zimie będą marzli.Że brak węgla to wina PiS.Ale że peowce ściemniali o szkodliwości dla środowiska ze spalania węgla to udają że tego nie mówili.A kto się chełpił jeszcze w zeszłym roku że Wałbrzych wolny od węgla a w 2030 będzie całkowita decarbonizacja na terenie wszystkich pozostałych dolnośląskich gmin i miast.Zielony Ład i stop plastik okazały się typową propagandą a węglem nadal palą i mówią że węgla mało i drogi.
Piniendzy POprostu nie ma, i... nie będzie. (6 listopada 2022 8:01)
Cytuję użytkownika: Jolita
Cytuję użytkownika: Unijny
Zaś Morawiecki przyjedzie będzie się lansował, że to jego robota. Że dał pieniądze na ten cel, a kasa niestety z Unii i komisja ją dała a nie PiS.
Bo PiS,jak mówi ,że nie da, to nie da; ale jak mówi,że da,to mówi.
Sikorski z PO mawia że dwa razy coś obiecać o jak raz dać i tego się trzymała cała platforma gdy rządzili.
Bronek (5 listopada 2022 19:36)
Obecnie ok. 35 MW z instalacji PV nie wchodzi do sieci ze względu na brak przepsutowości lnii energetycznych. Istniejace instalacje są regularnie odłączane z powodu wzrostu napięcia w sieci. Czym sie więć tu chwalić? Jak ze wszystkim 10 lat za późno.Tak jak te gwiazdy na koneferencji.
Jolita (4 listopada 2022 15:59)
Cytuję użytkownika: Unijny
Zaś Morawiecki przyjedzie będzie się lansował, że to jego robota. Że dał pieniądze na ten cel, a kasa niestety z Unii i komisja ją dała a nie PiS.
Bo PiS,jak mówi ,że nie da, to nie da; ale jak mówi,że da,to mówi.
Jacek (4 listopada 2022 15:23)
Czekają aż biedra wypuści na rynek większe reklamówki na waciki.
Szach i mat (4 listopada 2022 8:39)
Kółko wzajemnej adoracji.
Unijny (4 listopada 2022 8:21)
Zaś Morawiecki przyjedzie będzie się lansował, że to jego robota. Że dał pieniądze na ten cel, a kasa niestety z Unii i komisja ją dała a nie PiS.
Heniutek (4 listopada 2022 6:08)
Koledzy z ławki. Ale ten po prawej to już inne pokolenie, coś mi się wydaje, że z tego pieca chleba nie będzie.
Wąsacz (3 listopada 2022 23:51)
Wstydu nie ma ....Piotruś.....tragedia....normalnie patrzeć się nie można......
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

MZUK  |   energia  |   fotowoltaika  |   panele słoneczne  |   energetyka  |   ekologia  |  

Jak skutecznie oszczędzać ciepło i energię?

Solidny mur wokół cmentarza (VIDEO)

Podziel się zniczem

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij