Menu

Rekordowy rok w Starej Kopalni. Centrum Nauki i Sztuki ma 8 lat

Tylko w tym roku 120 tys. turystów odwiedziło Starą Kopalnię. Przyciągają ich wernisaże, koncerty i różnego rodzaju wydarzenia kulturalne. Centrum Nauki i Sztuki ma już 8 lat. Przypomnijmy, jak to wszystko się zaczęło. 

Rekordowy rok w Starej Kopalni. Centrum Nauki i Sztuki ma 8 lat
Pierwsi turyści odwiedzili Starą Kopalnię w 2014 roku. Obiekt został zrewitalizowany za niebagatelną sumę ponad 160 mln zł. 
 
- Te prace mogły się odbyć dzięki funduszom unijnym z Programu Operacyjnego Infrastruktura Środowisko. Gmina Wałbrzych podpisała w ówczesnym czasie umowę o dofinansowanie na kompleksową rewitalizację 17 zabytkowych budynków oraz maszyn wielkogabarytowych oraz urządzeń górniczych, które również znajdują się w rejestrze konserwatora zabytków. W wyniku tych prac, w listopadzie 2014 roku obiekt został otwarty. Dokładnie dzisiaj świętujemy ósme urodziny Starej Kopalni po zakończonym remoncie. - mówi dyrektor Starej Kopalni, Jan Jędrasik. 
 
 
Początkowo obiekt nosił nazwę Park Wielokulturowy Stara Kopalnia
 
- Tak naprawdę Park Wielokulturowy Stara Kopalnia nadal funkcjonuje. Uwzględniając zmiany, które zachodzą w naszym otoczeniu. Zmienia się spojrzenie na funkcjonowanie muzeów. Aktualnie jest Centrum Nauki i Sztuki. Dowodem na to jest, że w przyszłym tygodniu otworzymy Centrum Nauki Sowa. Jest to strefa odkrywania wyobraźni i aktywności. Jest to centrum edukacyjne, które organizujemy wspólnie z Centrum Nauki Kopernik i Ministerstwem Edukacji i Nauki. Trzeba pamiętać o tym, że zasadnicza funkcja Starej Kopalni nie zmieniła się. To oczywiście jest Muzeum Przemysłu i Techniki. To instytucja, której zadaniem jest kultywowanie tradycji górniczych Wałbrzycha i tę funkcję spełniamy.  - mówi dyrektor Starej Kopalni, Jan Jędrasik.
 
Na odwiedzających Centrum Nauki Sowa czekać będzie 17 stanowisk edukacyjnych do doświadczeń, odkryć i majsterkowania. Będzie to dla uczestników półtoragodzinna wyprawa w strefę aktywnych zajęć naukowych okraszonych praktycznymi i pełnymi niespodzianek doświadczeniami. Dla wszystkich zainteresowanych dostępny będzie od 15 listopada. Z okazji 8. urodzin Starej Kopalni do końca miesiąca dla wszystkich wałbrzyszan obowiązują bilety w specjalnej w cenie 8 zł. 
 
Stara Kopalnia drugi raz została laureatem  w konkursie na najlepszy Produkt Turystyczny Dolnego Śląska. Ostatnimi czasy wzięła udział w plebiscycie na najlepszy Produkt Turystyczny Polski. Jeszcze nie ma wyników. 
 
- To jest dla nas bardzo duże wyróżnienie, że jesteśmy wśród 17. najlepszych obiektów turystycznych w Polsce.  - mówi dyrektor Starej Kopalni, Jan Jędrasik. 
 
 
Spytaliśmy dyrektora Starej Kopalni o trzy najlepsze wydarzenia, które miały miejsce w Starej Kopalni.
 
- Może jest to działalność poboczna Starej Kopalni, ale chciałem przypomnieć, że trzy lata temu otworzyliśmy wspólnie z Fundacją All That Art z Wrocławia wystawę Magdaleny Abakanowicz „Obecność, Istota, Tożsamość”. Ta wystawa została zaliczona do dziesięciu najlepszych wystaw sztuki współczesnej – organizowanych w Europie. Drugą z takich imprez jest Festiwal Tradycji Górniczych czyli nasza tradycyjna „Barbórka”. Musimy pamiętać o tym, że ten festiwal tak naprawdę parę lat temu. Wcześniej, oczywiście górnicy również kultywowali te tradycje. Nawet po zamknięciu kopalń. Myślę, że to są dwa najważniejsze wydarzenia. Nad trzecim musiałbym się dłużej zastanowić.  - mówi dyrektor Starej Kopalni, Jan Jędrasik. 
 
Co wydarzy się w najbliższej przyszłości w Starej Kopalni?
 
Do Festiwalu Tradycji Górniczych pozostał już niespełna miesiąc. Organizatorzy zapowiadają wiele atrakcji dostępnych dla mieszkańców, z których warto będzie skorzystać – jak co roku większość planowanych wydarzeń będzie bezpłatna. Tegoroczny Festiwal odbędzie się w dniach 2-4 grudnia.
 
Piątek będzie przewidziany dla szkół. Tego dnia Stara Kopalnia już tradycyjnie zaprosi wałbrzyskie szkoły na uroczystą Szychtę Szkolną. Nie zabraknie zabawy połączonej z nauką i pokazem górniczych barbórkowych tradycji. Całe wydarzenie odbędzie się z zachowaniem tradycji górniczych uroczystości, z pasowaniem na młodych gwarków, orkiestrą górniczą i poznaniem górniczych opowieści o ich ciężkiej pracy w Wałbrzychu.
 
W sobotę Stara Kopalnia zaprasza do świętowania całe rodziny. Gry, zabawy i animacje na Szychcie Rodzinnej przeplatane będą spotkaniami z górnikami, a program Festiwalu w tym dniu dodatkowo uświetni jazzowy koncert w kawiarni Sztygarowka.
 
Barbórka, czyli 4 grudnia w tym roku wypada w niedzielę. Będzie tradycyjna Msza Święta i wielka parada górnicza prowadząca ulicami miasta pod pomnik Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego. Później uroczystości przeniosą się do kopalni, gdzie odbędzie się tradycyjna Karczma Piwna.
 
Więcej o tegorocznym Festiwalu Tradycji Górniczych na stronie www.starakopalania.pl oraz w mediach społecznościowych instytucji. 

P. Mistrzak
foto: red
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

PARTIA PO JEST JAK RTEC (10 listopada 2022 12:43)
NAJPIERW WCISKALI POLAKOM ZE WEGLA NIE BEDZIE, ZE BEDA MARZLI, BY SOBIE KOLESIE ZE SKLADOW WEGLOWYCH ZAROBILI JAK TATUS ZABKI SKAD W WALBRZYCHU RUDA SZMATA STRASZYLA. WSZYSCY STRASZYLI, ZE WEGLA NIE BEDZIE. BY LEMINGI WYDAWALY KASE NA WEGIEL PO 4 TYS. TAK SAMO BYLO Z CUKREM, PALIWEM ITD ITD. DZIS WEGLA JEST DOSYC. ZNOW OSZUKALI POLAKOW, ZNOW PISIORY SOBIE PORADZILY. CHCECIE SIE ZALOZYC, ZE PO-JEBY I ZDRAJCY OJCZYZNY, WROGOWIE POALKOW ZARAZ ZACZNA SZCZEKAC, ZE PIS KUPIL ZA DUZO WEGLA? A MIALO GO NIE BYC HEHEHEHE. CO ZA k***a BANDA CWELA. https://businessinsider.com.pl/gospodarka/polska-kupila-wegiel-ceny-spadly-energia-coraz-tansza/fd099mt https://forsal.pl/gospodarka/aktualnosci/artykuly/8584649,ceny-wegla-pazdziernik-spadki-agencja-rozwoju-przemyslu.html ZYD NAWET PALCEM NIE KIWNAL BY WALBRZYSZANOM POMOC. POLACY I WALBRZYSZANIE PORADZILI SOBIE BEZ JEGO POMOCY. DEBIL DALEJ SIE ZASTANAWIA JAK POMOC MIESZKANCOM? BUEHEHEHE NIECH WYPIERDALA, NIE JEST NAM MIESZKANCOM POTRZEBNY.
Szkoda tylko że (10 listopada 2022 11:26)
Wałbrzych z tego i tak nic nie ma.
Sztygar (10 listopada 2022 9:49)
Cytuję użytkownika: Kasia
Są więc i dobre wieści :)
Jakie?? 100 tys turystów zaliczyło wieżę na Gedymina w 3-4 miesiące.Kopalnia na start pochłonęła 160 mln i mimo tych turystów nadal pochłania grube pieniądze.Tfu, " całkiem spore pieniądze"Dobre wieści to takie, że nie dali Srulowi kasy na resztę i ruina zostanie taka jaką jest.W przeciwnym wypadku Wałbrzych byłby jeszcze większą ruiną.
Kasia (9 listopada 2022 21:38)
Są więc i dobre wieści :)

Dodaj komentarz

stara kopalnia  |   wydarzenia  |   centrum  |   nauki  |   sztuki  |   dyrektor  |   barborka  |   wch  |   wtv  |   w24  |   informacje  |   news z walbrzycha  |   wiadomosci z walbrzycha  |  

Walentynki w Rynku: Będzie koncert, tańce i zbiórka na pomoc dla Tymka

BWA zaprasza na wystawę Alex Urban ''She Devil''

Remont stadionu i ul. Ogrodowej, modernizacje i nowe mieszkania....

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij