Menu

Najpiękniej wygląda po zmroku

Kultowe miejsce w Świdnicy - altana w Parku Młodzieżowym, zwana także "wieżyczką", jest już po remoncie. Symbolicznemu otwarciu towarzyszyło wiele wzruszeń. Inwestycja kosztowała ponad 3 mln. zł. 

Najpiękniej wygląda po zmroku

- 30 lat temu, gdy chodziłem do I Liceum Ogólnokształcącego, przechodziłem koło "wieżyczki" niemal codziennie przez 4 lata. Z Osiedla Młodych  do miasta prawie zawsze chodziliśmy przez park. Czasem zdarzało się, że przez park koło ul. Sikorskiego, jednak woleliśmy tędy, koło "wieżyczki" - mówi Mateusz. 

Symboliczne otwarcie altany zgromadziło w Parku Młodzieżowym wielu świdniczan. Jak mówiła prezydent Świdnicy Beata Moskal - Słaniewska, remont jest zwieńczeniem trwającej ponad 7 lat rewitalizacji terenów zielonych w mieście - Parku Centralnego, Parku Młodzieżowego i  Parku Sikorskiego. 

- To jest ta nasz wisienka na torcie - mówiła prezydent.  

Rewitalizacja tzw. "wieżyczki" była inwestycją długo wyczekiwaną przez mieszkańców. 

- Kultowe miejsce. Miejsce spotkań, miejsce imprez, miejsce gdzie umawiałem sie z dziewczynami... Dla mnie jest to szczególne miejsce - mówi Artur. 

Kamienie z których altana została odbudowana pochodzą z rozbiórki. Zachowany został dawny charakter budowli. Odbudowano taras wraz z altaną, schody i fontannę  kaskadową. Przebudowano fontannę, która znajdowała się poniżej obiektu. Zamontowano również oświetlenie i nasadzono wokół krzewy. 

Koszt prac to około 3,3, mln. zł (w tm 2,3 mln. zł dofinansowania z  Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych). 

Altana w Parku Młodzieżowym wybudowana została w 1875 roku tuż przy dawnym Forcie Ogrodowym. Powstała ona z inicjatywy podpułkownika Riebla, radnego miejskiego, inicjatora zakładania terenów zielonych w miejscu umocnień dawnej, fryderycjańskiej twierdzy świdnickiej.adm
foto: UM Świdnica
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Iga (12 listopada 2022 23:16)
Nie znam starej wersji wieży ale tak jak została odtworzona to głębokie ukłony dla wykonawcy! Fachowość i estetyka wprost rzuca się w oczy a spacer po obiekcie to sama przyjemność. Dziękujemy!

Dodaj komentarz

Świdnica  |   altanka  |   Park Młodziezowy  |  

Pełna sala na koncercie Słonia w Świdnicy [FOTO]

Najwyższa Jakość Quality International dla Świdnicy

Świdnica przeciw przemocy

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij