Menu

Zamek Książ jednym z najbardziej zadbanych zabytków

Zamek Książ i  kamienica modernistyczna w Częstochowie zwyciężyły w tegorocznym konkursie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na najbardziej zadbany zabytek.

 

Zamek Książ  jednym z najbardziej zadbanych zabytków

Prezydent Roman Szełemej przypomniał że pół wieku temu Zamek Książ był ruiną. - Pamiętam, że 1966 roku jeździliśmy po zamku, po tych salach rowerami. Wykonaliśmy ogromną pracę przez te lata. Dla mnie jako gospodarza miasta od 11 lat, jest to bardzo ważne, symboliczne, że kilkadziesiąt lat pracy przyniosło taki efekt jaki dzisiaj widzimy.  - mówi prezydent Wałbrzycha.

Nagrodę z rąk Generalnego Konserwatora Zabytków odebrała prezes Zamku Książ, Anna Żabska.

-To sukces całego naszego zespołu, a także naszych poprzedników, którzy pracowali w Zamku Książ przez ostanie 10 lat – mówi prezes Anna Żabska, która kieruje Książem od 2017 roku.


„Kategoria Specjalna – właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem.
Nagroda dla Zamku Książ w Wałbrzychu, Sp.z o.o. za wieloletnią, kompleksową opiekę jednostki samorządu lokalnego nad zamkiem Książ – jednym z największych zespołów zamkowych w Polsce, zmierzającą do poprawy stanu obiektu, za systematycznie prowadzone prace badawcze, remontowe i konserwatorskie oraz podporządkowanie ruchu turystycznego wartościom zabytkowym obiektu” - napisano w uzasadnieniu.

Celem konkursu jest promocja postaw właściwej opieki nad zabytkami oraz propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków.

W tym  roku zgłoszono 100 zabytków, z których jury, po ocenie formalnej, zakwalifikowało do konkursu  88 obiektów z 12 województw. Laureatami w kategorii specjalnej właściwego użytkowania i stałej opieki nad zabytkiem zostały: kamienica modernistyczna przy Al. Kościuszki 14 w Częstochowie oraz Zamek Książ w Wałbrzychu.

- Od trzech dekad  jest systematycznie remontowany, konserwowany i wzorowo zarządzany. Stanowi pod tym względem ważny przykład w regionie, ale i w całym kraju. Nie zagospodarujemy zabytków bez udziału samorządów, a zarządzany przez miejską spółkę Książ pokazuje, że obiekt można z sukcesem poddawać systematycznej konserwacji, promować miasto przy jego udziale oraz generować przychody kompensujące koszty utrzymania, pracowników, a nawet częściowo remontów i adaptacji – wyjaśnia wieloletnia wojewódzka konserwator zabytków Barbara Nowak-Obelinda.adm
foto: Zamek Książ
redakcja@walbrzych24.com

 

Komentarze

Rafał (18 listopada 2022 16:25)
Nie byłem w Książu w listopadzie po 15 latach przerwy. Tutysta z azjatyckimi rysami chciał wejść do toalety ale odbił się od drzwi. Idąc po mostku widać obleśny ciąg kubłów ja by nie można to zabudować drewnianym boksem. Jeszcze wiele wiele do poprawy. Puszki po piwie pod mostkiem. Nie wiadomo po co monitoring skoro puszki się walają. Nie popadajcie w samozachwyt.
Dorota (17 listopada 2022 19:46)
Ludzie ogarnijcie się!!! Cieszmy się, że mamy wokół siebie coraz więcej obiektów wartych pokazania i spędzenia wolnego czasu. GRATULACJE dla władz miasta i wszystkich pracowników!!! Przyjemnie jest chodzić wokół tak pięknego zabytku i oglądać ciągłe zmiany. Gratulacje pani Prezes!! Tak trzymać!!
Misiek (17 listopada 2022 14:14)
W te bzdury uwierzy tylko ktos kto z Wałbrzycha nie wyjeżdżał....
Roman 500 000 (17 listopada 2022 11:07)
Srul rowerem w 66roku niszczył komnaty zamku, a teraz żabka gwiazdorzy za wydawanie kasy podatników.Acha, lemingi klaszczą.
POLITYKA PO EUROPEJSKU (17 listopada 2022 11:04)
https://twitter.com/i/status/1592547311581790211 EUROPEJSKI, SWIATOWY POZIOM URAWIANIA POLITYKI, EUROPEJSKIE WARTOSCI WARTOSCI, SKORO KROL LEMING SZARPIE DNO, TO JAKIM CUDEM JEGO WYZNAWCY MAJA BYC MADRZEJSI? PS. TUSK SIE ZNA TAK NA SEKSIE, ZE ZONA GO ZDRADZILA Z KOLEGA.
!! (17 listopada 2022 10:52)
Cytuję użytkownika: specnaz
Cytuję użytkownika: Buehehehe
Węgla za mało, węgla za dużo, źle bo Kaczora schowali, źle bo Kaczor jeździ po Polsce, źle bo stopy podnoszą, źle bo stóp nie podnoszą. I tak to się powoli żyje w tym liberalno-medialnym wariatkowie.
Skoncz p*****lic fermeciarzu
jesteś zjeb o zjebanym nicku...
specnaz (15 listopada 2022 15:45)
Cytuję użytkownika: Buehehehe
Węgla za mało, węgla za dużo, źle bo Kaczora schowali, źle bo Kaczor jeździ po Polsce, źle bo stopy podnoszą, źle bo stóp nie podnoszą. I tak to się powoli żyje w tym liberalno-medialnym wariatkowie.
Skoncz p*****lic fermeciarzu
Buehehehe (15 listopada 2022 9:10)
Węgla za mało, węgla za dużo, źle bo Kaczora schowali, źle bo Kaczor jeździ po Polsce, źle bo stopy podnoszą, źle bo stóp nie podnoszą. I tak to się powoli żyje w tym liberalno-medialnym wariatkowie.

Dodaj komentarz

Rekordowa aukcja na Gali Ambasadorów

Rok Daisy w Wałbrzychu: Księżna od koronek

Zamek Książ w teledysku zespołu Spleenn (VIDEO)

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij