Menu

Nie wszyscy segregują śmieci i koszty rosną

Niski poziom segregacji i dewastacja pojemników na śmieci - z tym na co dzień mierzą się pracownicy Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych. O to, by nie wzrastały ceny odbioru śmieci, możemy zadbać sami.
 

Nie wszyscy segregują śmieci i koszty rosną

Papier, szkło, butelki pet i walka z plastikiem - to zagadnienia nie tylko z ekologii ale i problemy zakładów odbierających śmieci na całym świecie. A wystarczy… segregować odpady. Jak wygląda segregacja odpadów w Wałbrzychu ?

Największym problemem jest segregacja w tzw. gniazdach, gdzie są duże skupiska ludzi.

- W pojemnikach znajdujemy różne rzeczy. Na przykład w pojemniku na papier, znajdujemy telewizor, w pojemniku na szkło, znajdujemy toaletę. - mówi kierownik Zakładu Odbioru i Transportu Odpadów w wałbrzyskim MZUK-u Grzegorz Wróblewski.Niski poziom segregacji odbija się na samych mieszkańcach i rachunkach jakie płacą.   

- Pojazdy są dedykowane na odbiór poszczególnych frakcji. Jeżeli samochód wyjeżdża i odbiera w danym dniu na danej trasie papier i napotyka w pojemniku wszystko tylko nie papier, ten pojemnik nie jest odbierany, trzeba wysłać osobne auto na ten rodzaj odpadu - mówi Grzegorz Wróblewski.

Generuje to wyższe koszty, co odbija się na naszych rachunkach. Na jakim poziomie jest segregacja śmieci w Wałbrzychu? Ile można odzyskać ?  

W pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku instalacja w Wałbrzychu przyjęła 23 486 ton odpadów komunalnych, w tym 5 418 ton selektywnie zebranych - to ok 23 procent. Po przetworzeniu odpadów przekazano do recyklingu/odzysku 3 555 ton - czyli nieco ponad 15 procent.

 

 


 

Ze zmieszanych odpadów instalacja jest w stanie wysegregować jedynie do 10% surowców do recyklingu, a z odpadów zebranych selektywnie (w pojemnikach na PET, szkło, papier) nawet do  80 procent.

Kolejnym problemem, który generuje koszty są zniszczenia pojemników.

- Od początku roku zniszczono ponad 100 dużych pojemników. Koszty, które poniosła spółka to ponad 50 tysięcy złotych. Płoną pojemniki na szkło, na papier, nie można tego podciągnąć pod jakieś niedopatrzenie mieszkańca, że wyrzucił np. gorący popiół. Jest to po prostu ewidentnie podpalenie. - mówi Grzegorz Wróblewski.Podpalenia gniazd są bardzo częste szczególnie w dużych skupiskach. Na ulicy Hirszfelda spłonęło 10 pojemników. Co jeszcze generuje koszty? Nielegalne wysypiska śmieci, które MZUK usuwa na bieżąco.

- Jest ich sporo. Niestety powtarzają się lokalizacje, mimo naszych usilnych działań i zgłaszania sprawy straży miejskiej, która oczywiście też reaguje. Dzielnica Poniatów, na pętli autobusowej, ulica Warszawska na wysokości octowni, Staszica, Niepodległości, Szkolna. - mówi Grzegorz Wróblewski.

Straż Miejska może wystawić mandat, jeśli zatrzyma osobę, która nielegalnie wyrzuca śmieci. Mandat wynosi zaledwie 500 zł

- Zgłaszamy takie sytuacje do Straży Miejskiej, straż wystawia mandaty, ale koszty mandatu w żaden sposób nie pokrywają kosztów, które spółka musi ponieść aby dane wysypisko uprzątnąć - mówi Grzegorz Wróblewski.

Tylko w ostatnią sobotę MZUK zebrał takich odpadów sześć kontenerów o pojemności 7 metrów sześciennych - w sumie 42 metry sześcienne nielegalnych odpadów.

Kolejny problem to gabaryty. W Wałbrzychu istnieją dwa PSZOKI - przy ulicy Stacyjnej i Beethovena, gdzie można bezpłatnie oddać niepotrzebne meble, czy sprzęt AGD. Często jednak mieszkańcy wyrzucają duże gabaryty po prostu przed dom. Największy problem jest na Piaskowej Górze, gdzie często przy śmietnikach widać meble. Koszty usuwania nielegalnych wysypisk idą w setki tysięcy złotych rocznie.Warto więc segregować odpady, reagować na niszczenie pojemników i „dzikie wystawki” – bo ostatecznie,  nam wszystkim się to opłaca.

artykuł sponsorowany 

Komentarze

toTYle (25 listopada 2022 16:09)
MZUK wyraźnie nie radzi sobie z odbiorem śmieci. Polityka firmy to zarabianie na obsłudze miasta wywozem śmieci, oraz... pobieraniem dopłat do stanowiska pracy, przy zatrudnieniu uchodźcy z krainy U. A oni słyną z "pracowitości", co widać na przekazach TV relacjonujących wojnę. Firmie brakuje kierowców, samochodów a "braciom' - ochoty do pracy. Gdzie te piękne czasy gdy miasto obsługiwała ALBA, czy Komunalnik. Prezydencie !!! Może wreszcie watro zainteresować się sprawą zanim zrobią to ogólnopolskie media.
Radek (24 listopada 2022 11:25)
Ludzie wyjeżdżajcie z tego miasta. W Niemczech od października minimalna pensja krajowa po przeliczeniu na polskie wynosi 9000 PLN bez potrąceń. Uczcie się chociaż fundamentalnych podstaw języka. A nawet dla szukających pracy bez języka jest praca. Warto się nad tym zastanowić.
taka gmina (22 listopada 2022 20:46)
Chodniki o b e s r a n e przez czworonogi. Po ulicy w dzień i w nocy biegają szczury.Gołębie s r a j ą po chodnikach parapetach i elewacji domów.Pijani leżą na ławkach jaak zmarzną idą na klatki schodowe i śmierdzą.
Uwaga (22 listopada 2022 20:38)
Cytuję użytkownika: Nikt
Na Mieszka I-go wystawione są pojemniki z boku każdego bloku i przy domkach i co? Mieszkańcom jest to nie po drodze więc wyrzucają do boksów sąsiadów. Segregować to nie ich sprawa! Potrafią nocą podrzucać śmieci gdzie popadnie. Na uwagi , że mają śmietniki przy blokach i domkach śmieją się. MZOM przecież widzi gdzie pojemniki da puste. Może by wywieść ostrzeżenia i zrobić strzałki kierunek " wyrzucanie smieci' dla tych mieszkańcow 18 do 34.oraz włascicieli domków. Uwaga: za boksy płaciła wspólnota mieszkaniowa a nie ' podrzutki"
Na Mieszka pierwszego wystawione są pojemniki ale po pierwszym są zabierane.
odrobina sarkazmu (19 listopada 2022 18:09)
Za komuny nigdy nie było problemów z odbiorem śmieci za to zawsze był problem ze sznurkiem do snopowiązałek i z napojami chłodzącymi latem.Oraz ze skupem butelek.Komuna zedechła przyszła eko dyktatura unijno peowska ekologia i niebotyczne problemy z odbiorem śmieci się zaczęły oraz walka z plastikiem bo unijna komuna tak jak radziecka inaczej sowiecka musi mieć wroga z którym musi walczyć sowiety walczyli ze stonką a unijne sowiety walczą z plastikiem.Jedynie skup butelek tak jak za komuny to nadal taki sam problem i ten który go w PL rozwiąże powinien być nominowany do nagrody Nobla.
Zenon (19 listopada 2022 16:05)
,,artykuł sponsorowany „ przez kogo? MZUK ? Za moje pieniądze, z opłat z wywóz śmieci ? Podatków ? Na co wydaje się nasze pieniądze ? Co za imbecyl o tym decyduje . Straszą podwyżka z wywóz śmieci bo nie maja pieniędzy a sponsorują takie artykuły na portalu.Brawo, brawo
Zenon (19 listopada 2022 15:35)
Ale bajki opowiadają Ci ludzie z MZUKu, wszystko najlepiej zgonić na zwykłych mieszkańców. Mogę dostarczyć zdjęcia i filmy jak auto z MZUKu zabiera za jednym razem do tego samego auta zmieszane z opakowaniową , a ten jegomość wali takie kocopoły. Był okres ze nie wywożono śmieci tygodniami zasłaniając się awaria stacji tankowania LCG a co nas mieszkańców to obchodzi, mamy podpisane umowy na wywóz śmieci i płacimy pieniądze., trzeba sobie radzić z sytuacjami krytycznymi.
Ech (19 listopada 2022 14:53)
A może zamiast ponosić ogromne i nieprzewidziane koszty wywozu gabarytów to przywrócić ich wywózkę wg harmonogramu? Taniej będzie.
Nikt (19 listopada 2022 12:00)
Na Mieszka I-go wystawione są pojemniki z boku każdego bloku i przy domkach i co? Mieszkańcom jest to nie po drodze więc wyrzucają do boksów sąsiadów. Segregować to nie ich sprawa! Potrafią nocą podrzucać śmieci gdzie popadnie. Na uwagi , że mają śmietniki przy blokach i domkach śmieją się. MZOM przecież widzi gdzie pojemniki da puste. Może by wywieść ostrzeżenia i zrobić strzałki kierunek " wyrzucanie smieci' dla tych mieszkańcow 18 do 34.oraz włascicieli domków. Uwaga: za boksy płaciła wspólnota mieszkaniowa a nie ' podrzutki"
Ale jaja (18 listopada 2022 22:16)
Cytuję użytkownika: dff
Cytuję użytkownika: a wlasnie...
Cytuję użytkownika: 324235
Cytuję użytkownika: Ja
A czego spodziewacie się po kopalniakach i ich potomkach? Wałbrzyskie bydło, bezstresowo wychowane bachory, elektorat pisu to gotowy przepis na taki artykuł jak powyżej.
te bydło TO PZPR I PO tu nigdy nie było PIS głowe masz PO to zeby deszcz nie padał do korpusu spłacaj pozyczki bo bezdomnym będziesz
Niekoniecznie. Na tym forum zostawia komentarze (zachecajace do wyrzucania gratow na ulice) taki pan gleboko popierajacy PIS i spolka, posze sobie poczytac: https://www.walbrzych24.com/artykul/38138/k/1/balagan-robimy-sami
co mi proponujesz gazete wyborcza i lewackie strony hahahah ja nie komunista jak ty
to po co tutaj wchodzisz i piszesz na forum walbrzych24.com skoro to takie lewackie?
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

MZUK  |   segregacja śmieci  |   odpady  |   recykling  |  

Solidny mur wokół cmentarza (VIDEO)

Podziel się zniczem

Jak nie utonąć w górach śmieci?

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij