Menu

Skarb znaleziony w Wałbrzychu - skrzynie otworzą pirotechnicy

Część skrzyń, znalezionych w Wałbrzychu, otworzą... pirotechnicy. Skarb znaleziono w ubiegłym tygodniu - jest biżuteria, dokumenty i rękopisy. Jest też wiele przedmiotów codziennego użytku i ubrania. Skarby zostały ukryte przynajmniej 80 lat.


 

Skarb znaleziony w Wałbrzychu - skrzynie otworzą pirotechnicy

Przedmioty znaleźli robotnicy wykonujący remont w jednej z kamienic na Starym Zdroju. W zamurowanej piwnicy naleziono skrzynie, walizki, książki, dokumenty, porcelanę i przedmioty codziennego użytku. Pochodzą sprzed 80 lat. Wałbrzyski konserwator zabytków poinformowany został o znalezisku w piątek, 18 listopada. "Skarb" został przewieziony do Starej Kopalni, by dokonać rozpoznania obiektów.

- Mamy wielkie odkrycie, bo obok artefaktów w postaci porcelany, różnych ozdobnych przedmiotów i sztućców, mamy dokumenty. Dokumentują ostatnie lata II wojny światowej i jej przebiegu. Są listy z frontu, są wspomnienia, kroniki. Są też kwestionariusze funkcjonariuszy. To jest dla nas bardzo cenne odkrycie. - mówi Janusz Gołaszewski, dyrektor Archiwum Państwowego we Wrocławiu. 
 
- W poprzedni piątek wpłynęło do nas zawiadomienie, o odkryciu w kamienicy, w czasie prowadzonych tam robót budowlanych związanych z modernizacją instalacji. W pomieszczeniach były zdeponowane skrzynie, kufry i tym podobne rzeczy. Jeden z pracowników udał się na miejsce i poinformował Biuro Rzeczy Znalezionych. Obiekty nie mogły być zabezpieczone w miejscu gdzie zostały odkryte. Zostały zdeponowane w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. - mówi Kierownik Delegatury WUOZ, Anna Nowakowska. 


Dziś zorganizowano konferencję prasową, jednak o znalezisku nie dowiedzieliśmy się zbyt wiele.

- Jest to około 70 skrzyń i pakunków. To są zarówno ubrania, jak i garnki, talerze, sztućce... bardzo dużo porcelany. -  mówi konserwator zabytków Anna Nowakowska.

- Zdecydowana większość tej porcelany pochodzi z naszych lokalnych fabryk. Mamy nadzieję, że część tej porcelany trafi do naszego muzeum. - mówi dyrektor Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, Jacek Drejer.

Znaleziono też dokumenty, albumy ze zdjęciami, biżuterię i odzież.  Dokumenty będą dopiero tłumaczone.

- W najgorszym stanie jest odzież, część jest bardzo zawilgocona - mówi konserwator zabytków Anna Nowakowska.

Są rękopisy i dokumenty, w tej chwili jeszcze nie zostały jeszcze rozpoznane. Teraz do pracy wezmą się historycy.

- "Wałbrzych, miasto do odkrycia"...  To co zdarzyło się w ubiegłym tygodniu, jest dobrym przykładem, że takie koncepty promujące miasto muszą być prawdziwe. - mówi prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej - Myślę, że to nie jest ostatnie odkrycie w Wałbrzychu.

 

 

Nadal tajemnicą pozostaje zawartość kilku solidnie zamkniętych skrzyń. Jak przekazał Roman Szełemej ich otwarcie nastąpi przy udziale... pirotechników.


Czytaj też:
Odkrycie na Starym Zdroju. Przedwojenne skrzynie, walizki, książki, dokumentypm / adm
foto: pm
redakcja@walbrzych24.com

 

Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6

Komentarze

Sławek (1 grudnia 2022 18:59)
Jak skarb to ma jeszcze włascicieli Powinni im to oddać a nie kraść do muzeum
Pacio robotnik (29 listopada 2022 7:03)
Ale mi znalezisko starych śmieci śmiech na całą Polskę fujjjj
Mk (29 listopada 2022 6:21)
Ciekawe czy tym lokatorom do muzeum za friko wpuszcza którzy do wynosili z tej piwnicy bo nawet dziękuję im nie powiedzieli
Mk (29 listopada 2022 6:15)
Opowiadają same bajki zabrali to z tej piwnicy jak złodzieje w obecności straży m i marni pismaki opowiadają jak znaleźli skarb i go zabezpieczali nagle to należy do państwa jak by lokatory tego budynku nie dali do wiadomości nic by nie było wiadomo a oni teraz sobie przypisują znalezisko totalna bzdura
Kakaowy ministrant (29 listopada 2022 5:21)
Jedyne "skarby " to papiery. Reszta z lat 40 tych nadaje się do śmietnika albo na bazar olx. Takich skarbów to moja babcia miała cały kredens
Olx (28 listopada 2022 22:06)
A koperty gdzie? Romek
xsdS (28 listopada 2022 19:47)
same śmiecie to co na giełdzie skarby hahahaha
Gruby (28 listopada 2022 19:05)
Cytuję użytkownika: roman
Ciekawe ile juz z tego zajebali?
Pewnie co lepsze "skarby" znikły zajumane przez roboli.
Natasza (28 listopada 2022 16:37)
Cytuję użytkownika: Księgowy
Faktycznie , podejrzewam że pokazano nam jedynie ogryzki. Przydało by się wystąpić o upublicznienie protokołu ze znaleziska w BIP.
No i pewnie ;powinno; się znaleźć miejsce w tej komisji,dla ;księgowego; jako biegłego w dojeniu krów.
Księgowy (28 listopada 2022 15:22)
Faktycznie , podejrzewam że pokazano nam jedynie ogryzki. Przydało by się wystąpić o upublicznienie protokołu ze znaleziska w BIP.
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

Prawie 220 tys. zł - Wałbrzych pobił swój rekord WOŚP

Atrakcje 31. Finału WOŚP w Wałbrzychu

Pół miliona turystów w Zamku Książ

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij