Menu

Wałbrzyski program kosmiczny

Uczniowie z Energetyka biorą udział w wyjątkowym projekcie, w ramach którego budować będą satelitę. Stworzone przez nich urządzenia zostaną wystrzelone w kosmos we współpracy z Norweskim Centrum Badań Kosmicznych i wrocławską firmą SatRev.

Wałbrzyski program kosmiczny
Celem projektu jest edukacja młodzieży w zakresie programowania i budowy małych urządzeń pomiarowych, zdolnych do pracy w kosmosie. Branża kosmiczna obecnie rozwija się bardzo dynamicznie, a to oznacza, że oferuje coraz więcej dobrze płatnych miejsc pracy. Choć Polsce daleko do krajów, które znacząco rozwinęły przemysł kosmiczny, to jednak w naszym kraju bardzo prężnie rozwijają się firmy, które współpracują z Europejską Agencją Kosmiczną lub zrzeszonymi w niej podmiotami.
 
- Dziś sektor kosmiczny rozwija się bardzo szybko, powstaje wiele startupów, a liczba satelitów wystrzeliwanych w kosmos rośnie inkrementalne. Mamy gwiazdy w postaci na przykład Elona Muska, który daje powera całemu ekosystemowi new space. Aby zobrazować, jak wielki jest to rynek, warto przytoczyć liczby - obecnie to 300 miliardów dolarów rocznie. To pokazuje, ile można zarobić jeśli przedstawi się dobry produkt. Przewidywania specjalistów mówią, że rynek wzrośnie do 3 trylionów dolarów w niecałe 15-20 lat - twierdzi Grzegorz Zwoliński, prezes firmy SatRev z Wrocławia.
 
 
Młodzi ludzie w naszym kraju nie mogą jeszcze liczyć na żadne specjalistyczne kierunki nauczania, ale w ramach już istniejących mogą poznawać pewne elementy składowe branży kosmicznej. Do tego, jeśli trafią na nauczycieli z pasją, mogą rozwijać swoje zainteresowania na zajęciach dodatkowych. Podstawy programowe są jednak obecnie zbyt skromne, by w pełni wykształcić specjalistów z dziedzin technologii kosmicznych.
 
- Obecnie programy nauczania z elektroniki sprowadziły się do prostej obsługi urządzeń elektronicznych, wręcz uczymy ich posługiwania się pilotem od telewizora. Nie ma przekazywania wiedzy jak z naszych czasów, kiedy uczyliśmy się budowania urządzeń jak zasilacze, stabilizatory, wzmacniacze, czy radia. Tego w programie nauczania nie ma, więc jak taki uczeń przyjdzie do firmy SatRev i dopiero pierwszy raz w życiu spotka się z obwodem drukowanym, który musi sam zaprojektować, wytrawić a my tego nie uczymy, bo nie musimy. Nie dostarczymy w ten sposób ucznia nadającego się do wykorzystania w tej firmie - twierdzi Dariusz Cisek, nauczyciel w Zespole Szkół Politechnicznych "Energetyk" w Wałbrzychu.
 
 
Dzięki pozyskaniu funduszy z Europejskiego Obszaru Gospodarczego i budżetu państwa udało się w Energetyku uruchomić specjalny program nauczania, który ma wypełnić te luki.
 
- Projekt ten zakłada ogromny udział edukacyjny i warsztatowy uczniów Energetyka, korzystających z kompetencji, zaangażowania a obecnie nawet pozycji na rynku projektów kosmicznych firmy SatRev, która w ciągu ostatnich miesięcy przeszła niesamowitą drogę - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
 
- Mając za partnerów SatRev i Norweską Agencję Kosmiczną chcemy stworzyć satelitę, którego umieścimy na pokładzie norweskiej rakiety i ona sobie gdzieś tam poleci. Na razie nie pytajcie państwo, co będzie wchodziło w skład tej satelity, bo być może pan prezes ujawni to na przyszłych konferencjach. Wartością dodaną całego projektu mają być takie zmiany w nauczaniu takich zawodów jak technik elektryk, technik elektronik, technik informatyk, technik montażu urządzeń energii odnawialnej, aby w treściach, które są dotychczas dołożyć dodatkową wiedzę z zakresu energii kosmicznej, by w przyszłości na przykład do firmy SatRev przyszedł inżynier elektronik, czy inżynier elektryk, który wie, jak zachowują się ogniwa i akumulatory w przestrzeni kosmicznej, w warunkach bardzo niskich temperatur, niskich ciśnień czy dużych przeciążeń - mówi Dariusz Cisek.
 
 
Projekt jest finansowany ze środków unijnych. Islandia, Liechtenstein i Norwegia przekazały na ten cel ponad 195 tysięcy euro, a z budżetu naszego państwa przekazano prawie 35 tys. euro.
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6
Zdjęcie 7
Zdjęcie 8
Zdjęcie 9
Zdjęcie 10
Zdjęcie 11
Zdjęcie 12
energetyk  |   edukacja  |   kosmos  |   satelity  |   rakiety  |   informatyka  |   programowanie  |  

Festiwal Młodzieży - budowanie relacji i nauka tolerancji

Inspirują dorosłych do naukowych zabaw z dziećmi

Targi Pracy u Silesiusa

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij