Menu

Miesiąc z Europejką

Minął miesiąc od otwarcia Obwodnicy Europejki. Droga służy mieszkańcom i znacząco usprawnia przejazd przez Wałbrzych. Nie obeszło się również bez pewnych problemów.

Miesiąc z Europejką
Nowa droga krajowa nr 35 została oddana do użytku praktycznie bez większych uwag ze strony nadzoru budowlanego, dlatego już od miesiąca można swobodnie po niej jeździć. Nie obeszło się bez drobnych uwag, które nie dotyczą samej jezdni i te usterki są obecnie naprawiane, często nawet niezauważalnie dla użytkowników drogi.
 
- Kończą się prace w tych miejscach, gdzie inspektor nadzoru budowlanego i inni inżynierowie wskazali na niezbędne korekty nachylenia stopni, obszarów zieleni, chodników. To są prace końcowe i już rozpoczyna się niezwykle ważny etap, równie ważny, jak sama budowa, czyli rozliczenie całej inwestycji - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
 
Największym problemem nowej drogi, na który już po otwarciu zwracali uwagę kierowcy, to dzikie zwierzęta, którym obwodnica przecięła szlaki wędrówkowe do miasta. Nie obeszło się bez kilku kolizji i licznych apeli od mieszkańców, by zabezpieczyć Europejkę przed gośćmi z lasu. Niestety okazuje się to trudniejsze niż myślą kierowcy.
 
- Grodzenie jezdni nie jest w miastach żadnym rozwiązaniem, bo po pierwsze jest nieskuteczne, a po drugie wiąże się z konsekwencjami dotyczącymi tych zwierząt, które migrują. Musimy się powoli przyzwyczajać, że zwierzęta z lasu migrują do miast ze względu na zmiany w naszym środowisku. Zwiększa się ich populacja z powodu zmian klimatycznych, a także przychodzą w poszukiwaniu pokarmu, niestety skutecznie. Kierowcy muszą zachować ostrożność, nie tylko na obwodnicy. Taką samą liczbę zdarzeń odnotowujemy na Podwalu, ul. Uczniowskiej, Strzegomskiej, Świdnickiej czy Sikorskiego. Zwierzęta takie jak dziki czy lisy właściwie zadomowiły się w niektórych dzielnicach w sposób trwały i to jest dla nas wielkie wyzwanie - twierdzi Roman Szełemej.
 
Pozytywne skutki dla komunikacji w mieście da się już wyraźnie odczuć. Przede wszystkim znacząco skróciły się czasy przejazdów na osi północ-południe.
 
 
- Prędkość 70 km/h wystarczy, by przejechać z Podzamcza do centrum w 6 minut. Tego nigdy nie było w naszym mieście. Uruchomiona została nowa linia autobusowa EX, czyli ekspresowa, która z tygodnia na tydzień ma coraz większą popularność - dodaje Roman Szełemej.
 
Mamy też złą wiadomość dla tych, którzy myśleli, że otwarcie obwodnicy zakończy kwestie zamykania dróg czy problemów komunikacyjnych związanych z remontami. Zarazem jest to też dobra wiadomość dla osób, które tych remontów oczekują. Dzięki zakończeniu prac na obwodnicy możliwe będzie uruchomienie inwestycji, które poprawią jakość innych dróg w mieście. Na pierwszy ogień pójdzie rewitalizacja Placu Grunwaldzkiego.
 
- Jeśli uda nam się wyłonić wykonawcę, wkrótce będziemy chcieli rozpocząć remont ul. Wysockiego, a właściwie części Placu Grunwaldzkiego od Słowackiego do Kolejowej, głównie po to, aby właściwie zabezpieczyć przystanki autobusowe w kierunku wschodnim, jak i zachodnim. Obwodnica zmieniła natężenie ruchu pasażerskiego. Na przystankach przy ul. Wysockiego gromadzą się tysiące pasażerów w kierunku Piaskowej Góry i Podzamcza - mówi Szełemej.
 
Jak podkreśla Prezydent Wałbrzycha, to prawdopodobnie największa inwestycja drogowa w Polsce zrealizowana pod nadzorem wyłącznie samorządu. Zajmował się tym specjalny zespół w ramach struktur Zarządu Dróg Komunikacji i Utrzymania Miasta. Zdaniem prezydenta udało się dzięki temu zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt milionów złotych, bo nie trzeba było powoływać tzw. inwestora zastępczego. Dokładny bilans kosztów poznamy po zakończeniu procesu rozliczeń, ale już teraz wiadomo, że całość kosztowała około 400 milionów złotych. Większość środków pochodziła z funduszy unijnych, a wkład własny miasta wyniósł kilkadziesiąt milionów złotych.
 
plr
foto: archiwum / użyczone
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Arek (6 stycznia 2023 20:30)
Fajnie się jedzie tą Europejką...czas przejazdu, który zaoszczędzę na tej trasie.... zaraz tracę na koszmarnej 1Maja, czy nikt nie nadzoruje tego chorego remontu????
Elo (30 listopada 2022 16:53)
Cytuję użytkownika: #murem za Wałbrzych 24
Cytuję użytkownika: Elo
Nie macieo czym już pisać?? Wsumie ten portal z wiadomościami spada na psy …
To oglądaj TV Dami tam niezależna Viola dostarcza mega newsów.
Czym tu się szczycić… zmieńcie sobie zdjęcie na głównej stronie na Europejkę bo to numer jeden w W-chu. Teraz przez ten kawałeczek dróżki połowa Wałbrzycha będzie wyglądać gorzej niez Sobiecin w trakcie Remontu, bo kasy nie będzie aby zrobić inne drogi w Mieście !
Janek (29 listopada 2022 23:01)
Skończcie najpierw ul.1 Maja... tragedia.. drogowcy pracują 2 dni w tygodniu... nie skończyli dwóch rozgrzebanych odcinków , na których jest ruch wahadłowy, a już rozkopują kolejne...czy ktoś tej budowy pilnuje??????
bery (29 listopada 2022 21:53)
"Zmniejsza się populacja zwierząt z powodu zmian klimatycznych " ????Kolejna demagogia celebryty wałbrzyskiego ? Zapewne w skutek łagodnych zim ?
vitaz (29 listopada 2022 21:35)
Cytuję użytkownika: #murem za Wałbrzych 24
Cytuję użytkownika: Elo
Nie macieo czym już pisać?? Wsumie ten portal z wiadomościami spada na psy …
To oglądaj TV Dami tam niezależna Viola dostarcza mega newsów.
To jeszcze istnieje ?czy to ta Viola ksywa konska szczena?
Bzz (29 listopada 2022 20:56)
Kładki dla zwierząt - zapowiadane wielokrotnie niestety nie zostały wybudowane. Teraz pewnie będzie trzeba 5 lat czekać ze względu na spójność projektu i dofinansowania z UE za mim będzie można coś zrobić dodatkowego przy tej obwodnicy. Ile będzie wypadków z udziałem zwierząt tego to już nikt nie zliczy ....
#murem za Wałbrzych 24 (29 listopada 2022 20:32)
Cytuję użytkownika: Elo
Nie macieo czym już pisać?? Wsumie ten portal z wiadomościami spada na psy …
To oglądaj TV Dami tam niezależna Viola dostarcza mega newsów.
Elo (29 listopada 2022 20:14)
Nie macieo czym już pisać?? Wsumie ten portal z wiadomościami spada na psy …
Bogaty wykształcony (29 listopada 2022 20:14)
Brawo Prezydent Szelemej!! Brawo Wałbrzyszanie, że wiedzą na kogo głosować!!

Dodaj komentarz

obwodnica  |   Europejka  |   komunikacja  |   transport  |   inwestycja  |  

Od grudnia nowe połączenia z Jaworzyny do Głuszycy

Przetarg na autobusy elektryczne unieważniony

Ruszyła budowa mieszkań na ul. Traugutta

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij