Menu

Ani węgla, ani pieniędzy...

Cena była przystępna, a dostawa miała być następnego dnia. 45-letnia mieszkanka Kamiennej Góry kupiła węgiel przez internet - teraz nie ma ani węgla, ani pieniędzy. Policja apeluje, by dokładnie sprawdzać sprzedawców.Szczególnie gdy cena jest atrakcyjna.

Ani węgla, ani pieniędzy...

W poniedziałek do kamiennogórskiej Komendy Policji zgłosiła się 45-latka, która padła ofiarą oszustwa. Kobieta zamówiła węgiel przez internet, cena była dość atrakcyjna, a dostawa miała być następnego dnia. Węgiel niestety nie dotarł.

- Kobieta zorientowała się, że została oszukana, kiedy zaczęła dokładniej przeglądać stronę. Próba kontaktu telefonicznego się nie udała, natomiast zdjęcia wykorzystano z innej witryny. Jak się okazało, naciągacz podszył się pod inne przedsiębiorstwo, aby w ten sposób wyłudzać pieniądze. - informuje kamiennogórska policja.

Dolnośląscy policjanci apelują o rozwagę podczas internetowych zakupów i stosowanie zasady ograniczonego zaufania.

 

 

Co zrobić, zanim klikniemy ikonkę “kup teraz”?

- sprawdzić opinie o wybranym przez nas sklepie - wykorzystujemy do tego fora internetowe oraz serwisy specjalizujące się w zbieraniu tego typu informacji;
- pamiętajmy, że sklep internetowy jak każda inna firma, musi posiadać numer telefonu, adres i dane rejestracyjne - np. numery NIP i REGON. Powinien być też zamieszczony nr KRS (Krajowy Rejestr Sądowy), który można zweryfikować on-line;
- sprawdźmy przez kontakt telefoniczny oraz e-mail wiarygodność sklepu;
w razie jakichkolwiek podejrzeń powinno się przynajmniej przy pierwszym zakupie sprawdzić stan przesyłki w obecności kuriera;
- dobrze jest korzystać z ofert sklepów, które oferują możliwość śledzenia statusu zamówienia;
- przed przesłaniem pieniędzy należy upewnić się, czy w naszej skrzynce poczty elektronicznej pojawiło się potwierdzenie zamówienia;
- nie należy dokonywać transakcji przez tzw. „kupowanie poza aukcją” (oszuści najczęściej traktują serwis aukcyjny jako sposób pozyskania ofiary).

Co zrobić, gdy mimo zachowania ostrożności padniemy ofiarą oszustwa?

- jak najszybciej poinformować administratorów ds. bezpieczeństwa danego serwisu;
- zachować wszystkie dokumenty związane z transakcją tj. dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową, itp. jak również całą korespondencję ze sprzedawcą zachować zapisy rozmów poprzez komunikatory internetowe, SMS;
- zgłosić się wraz z powyższymi dokumentami do najbliższej jednostki policji.

adm
foto: ilustracyjne (pixabay)
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Tyl (30 listopada 2022 9:09)
Nowoczesność !Wszystko przez internet. Nie pomagają ostrzeżenia.
Henryk (30 listopada 2022 5:58)
Ojoj jak mi tej pani szkoda. Czy przypadkowo nie przeszkadzła cena węgla 800 zł gdy rządził ten niedobry Tusk? Teraz trzeba cierpieć, marznąć i nadal głosować na PiS. Albo wystarczy jechać do Czech i kupić nasz polski dobry węgiel po normalnej cenie.
DIOSsos (29 listopada 2022 23:05)
Na olx jest tak że kupujesz,płacisz,Kas leci do olx,a nie do sprzedawcy,sprzedawca dostaje info ze kupiłem I zapłaciłem,wysyla. Towar przychodzi i masz 24 h na potwierdzenie że to co wysłał sprzedawca jest tym co zamówiłeś. Potwierdzam, albo po 24 h samo się potwierdza i dopiero wtedy olx przekazuje kasę sprzedawcy. Dziwi mnie jak można paść ofiarą oszustwa, jedyne wyjaśnienie to poza serwisem uklady
vitaz (29 listopada 2022 21:26)
Nowy wal "na wungiel"

Dodaj komentarz

policja  |   węgiel  |   osustwo  |   112  |   Kamienna Góra  |  

14-latka handlowała amfetaminą

Znasz ich? Tych mężczyzn szuka policja

Ukradł matce węgiel. Grozi mu 15 lat

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij