Menu

Wiertłem w tętnice

W Pracowni Hemodynamiki Specjalistycznego Szpitala im. Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu po raz pierwszy odbyła się seria zabiegów rotablacji orbitalnej. 

Wiertłem w tętnice

Rotablacja to metoda poszerzania i udrażniania naczyń wieńcowych za pomocą specjalnego wiertła z diamentową końcówką. Wiertło o średnicy jednego milimetra obraca się z prędkością około 150 tysięcy obrotów na minutę. Dzięki "rozwierceniu"  naczyń, krew może przez nie swobodnie przepływać.

- Zabiegi, które po raz pierwszy wykonaliśmy w naszym ośrodku można śmiało określić mianem pionierskich w Polsce – mówi dr Jacek Bezubka, kierownik Pracowni Hemodynamiki w wałbrzyskim szpitalu. 

Metoda rotablacji od kilku lat stosowana jest w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. W 2019 roku placówka zorganizowała warsztaty dla kardiologów interwencyjnych a  Wrocław po raz kolejny był stolicą europejskiej rotablacji. Do stolicy Dolnego Śląska przyjechało około 150 kardiologów z całej Europy. 

 

 

– To jedna z ostatnich, a często i ostatnia metoda leczenia, jaką kardiolog może zaoferować pacjentowi w ciężkim stanie, mocno podeszłym wieku, obarczonemu  także innymi schorzeniami – mówi prof. Krzysztof Reczuch, główny organizator szkolenia i członek zarządu Euro4C Group powołanej we Wrocławiu europejskiej organizacji, która skupia najlepszych w Europie specjalistów rotablacji.

Jednym z pierwszych ośrodków, który przeprowadził rotablację w kraju była Klinika Kardiologii Inwazyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku (2013 r.). 

Liczba ośrodków, wykonujących tego typu zabiegi w Polsce jest niewielka, ponieważ wymaga nie tylko specjalistycznego sprzętu. Zabiegi  w Wałbrzychu przeprowadzone zostały z wykorzystaniem urządzenia Diamondback 360. .

- Zabieg rotablacji ma duże znaczenie szczególnie, gdy wstawiamy pacjentom do naczyń stenty, czyli takie metalowe sprężynki. Jeżeli wstawimy je do naczynia uwapnionego, które jest twarde jak kamień, wtedy stent się w pełni nie rozpręży, a to w przyszłości wiąże się z dużym ryzykiem jego zamknięcia. Dzięki poszerzeniu naczynia metodą rotablacji mamy pewność, że zostanie zachowany przepływ w naczyniu (...) I mówimy nie tylko o zmniejszeniu ryzyka zamknięcia stentu, ale też o zmniejszeniu ryzyka zgonu pacjenta. - mówi dr Michał Kryjak.opr. adm
foto:  Szpital im. Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

upadek (2 grudnia 2022 6:18)
Szpital zdziadział bez Szełemeja. Urologia rozpieprzona i przeniesiona na Chirurgię Ogólną na odcinek septyczny, Interna szczątkowa, a Zakład Endoskopii Zabiegowej w trakcie rozpieprzania.

Dodaj komentarz

Nowy sprzęt do diagnozy nowotworów płuc w wałbrzyskim szpitalu

Zachorowalność na raka piersi wzrasta. Wałbrzych szkoli chirurgów...

Niedzielski: w połowie maja zniesiemy stan epidemii w Polsce,...

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij