Menu

Unikatowa bielizna i portret Hitlera

Tajemnicze, szczelnie zamknięte skrzynie pobudziły wyobraźnię wielu ludzi. Wszyscy liczyli, że tak dobrze zabezpieczone pojemniki kryć będą wyjątkowo wartościowe przedmioty. Dziś tajemnica się wyjaśniła. Zobaczcie, co znajdowało się w skrzyniach, które przeleżały ukryte w piwnicy przez około 80 lat.

Unikatowa bielizna i portret Hitlera

Przypominamy, że "skarb" ukryty w zamurowanej piwnicy znaleźli pracownicy budowlani. Nie wiadomo jak potoczyłby się los licznych przedmiotów wchodzących w skład znaleziska, gdyby nie reakcja kobiety mieszkającej w tym budynku, która powiadomiła o tym fakcie swojego byłego ucznia Mateusza Mykytyszyna, obecnie prezesa Fundacji Księżnej Daisy von Pless. To oni powiadomili władze miasta i służby konserwatorskie, uruchamiając specjalną procedurę przewidzianą dla takich odkryć.

Czytaj więcej: Odkrycie na Starym Zdroju

Ostatecznie wszystkie przedmioty odnalezione w piwnicy udało się zabezpieczyć i przewieźć do Starej Kopalni, gdzie sztab specjalistów przez kilka dni badał i opisywał każdy element znaleziska.

O pierwszych efektach ich prac poinformowano w poniedziałek 28 listopada. Wśród odnalezionych przedmiotów były zdjęcia, ubrania, porcelana, ale też dokumenty, książki i przedmioty codziennego użytku.

Czytaj więcej: Wałbrzyski Skarb należał do człowieka związanego z Trzecią Rzeszą?

Zagadką wówczas była zawartość tajemniczych skrzyń, które zostały szczelnie zamknięte i zalutowane.

Czytaj więcej: Co z zamkniętymi skrzyniami?
Czytaj więcej: Skrzynie otworzą pirotechnicy

Dziś (czwartek 1.12) poznaliśmy rozwiązanie tej tajemnicy.

 

- Dzięki pomocy specjalnego patrolu saperskiego udało się te skrzynie sprawdzić pod kątem bezpieczeństwa, czyli zrobić zdjęcia rentgenowskie, a także metodą endoskopową zajrzeć do środka, czy nie ma tam żadnych niebezpiecznych rzeczy (…) Dzisiaj przy asyście strażaków, IPN-u, przedstawicieli Archiwum Państwowego, konserwatora zabytków, a także przedstawicieli wałbrzyskiego urzędu miasta i Muzeum Porcelany, otwarto te trzy skrzynie - mówi rzecznik wałbrzyskiego magistratu, Edward Szewczak.
 
 
Co znaleziono w skrzyniach ?
 
- Zawartość skrzyń była szczelnie wypełniona ubraniami, jak również materiałami. Właściciele depozytu, pani była najprawdopodobniej krawcową, a pan miał zakład, który zajmował się tworzeniem produktów z metalu - mówi kierownik wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Konserwatora we Wrocławiu, Anna Nowakowska.

Cennym znaleziskiem jest kilka albumów i pojedynczych fotografii.

- Ukazują Wałbrzych, ukazują zabytki z najbliższych okolic. Można przepuszczać, że właściciele, którzy posiadali aparat, chętnie fotografowali się podczas swoich podróży. Dzięki temu wiele z tych miejsc zostało uwiecznionych. - mówi inspektor ochrony zabytków, Kamil Pawłowski.
 
Na kilku fotografiach jest Wałbrzych, wieża na Wielkiej Sowie. Wiele zdjęć jest posklejanych.

Gdzie trafią eksponaty ? 

Nie wiadomo. Część dokumentów może trafić do Instytutu Pamięci Narodowej, bo dokumenty były sporządzane prawdopodobnie na froncie wschodnim.
 
 
 
W najgorszym stanie są znalezione tkaniny, część nie została zinwentaryzowana ze względu na bezpieczeństwo i zdrowie pracowników. Przed dalszymi pracami muszą zostać osuszone w specjalnych komorach.
 
- Rozwój mikroorganizmów, który zawsze występuje szybko w przypadku takich obiektów, które są zawilgocone i dostają światło i tlen. Mam nadzieję, że szybko uda nam się zorganizować odpowiedni zabezpieczenie tych obiektów - mówi Anna Nowakowska.
 
W skrzyniach znajdowały się garnitury męskie i odzież damska sprzed 80 lat. Przedmioty konsultowano z pracownikiem Muzeum Narodowego we Wrocławiu (specjalistą w zakresie tkanin). Jest też dużo unikatowych obrań, np. bielizna.
 
- To są przedmioty, które w formie fotograficznej się nie zachowały, bo raczej rzadko kiedy, ktoś się fotografował w bieliźnie. Są to muzealnie bardzo unikatowe rzeczy - mówi Anna Nowakowska.
 
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6
Zdjęcie 7
Zdjęcie 8
Zdjęcie 9
Zdjęcie 10
Zdjęcie 11
Zdjęcie 12
Zdjęcie 13

Komentarze

bella (10 stycznia 2023 12:32)
Polecam poprawić błędy ortograficzne w wpisie :)
DJ2022 (2 grudnia 2022 12:49)
Kuźwa głową i inne organy moje bolą mnie od waszych komentarzy !!!!!!!
Ola (2 grudnia 2022 11:32)
Takie „skarby” ma każdy Niemiec w domu w szafie
buehehehe (2 grudnia 2022 10:58)
Cytuję użytkownika: Radoslaw
Cytuję użytkownika: Fliper
Na kiego ch..ja im te maski? Ceremonia jakby mumię odpakowywali. Zaraz dorobią jakąś historyjkę i koper będzie tam szukał pociągu. A zwiedzanie tej piwnicy będzie w cenie biletu do Książa.
Maski bo są jebnieci O na portrecie dostojnik którego dzisiaj już brakuje. On by wiedział jak zrobić porządek na tym chorym świecie Homoseksualistów i one nacje do wora…
Za głoszenie takich chorych poglądów kretynie możesz ty pójść nie do wora ale za kraty, a tam reszta dobrze ci to brudne dupsko przeorze.
Grunwald 1410 (2 grudnia 2022 8:57)
Mój oficer prowadzący nakazał mi schować moją legitymację PZPR i portret Bieruta w podobnym schowku.
Jprd (2 grudnia 2022 8:49)
Portret hitlera do IPN...jeblem. i tak ze 3 razy. Spalić sqrwysynA żeby ślad nie pozostał po nim
Radoslaw (2 grudnia 2022 8:10)
Cytuję użytkownika: Fliper
Na kiego ch..ja im te maski? Ceremonia jakby mumię odpakowywali. Zaraz dorobią jakąś historyjkę i koper będzie tam szukał pociągu. A zwiedzanie tej piwnicy będzie w cenie biletu do Książa.
Maski bo są jebnieci O na portrecie dostojnik którego dzisiaj już brakuje. On by wiedział jak zrobić porządek na tym chorym świecie Homoseksualistów i one nacje do wora…
Tre (2 grudnia 2022 3:18)
Macie ten Wasz Złoty Pociąg...
Ja (2 grudnia 2022 1:14)
Irytujący ten dziennikarz co zepsuł całe nagranie. Wolny kraj. Wzieli tego, kto był w ich mniemaniu najlepszy. Może melisy?
Placek (1 grudnia 2022 20:30)
Cytuję użytkownika: Dobry Polak dobry
Obok zdjęcia Adolfa było zdjęcie dziadka z Wehrmachtu i plany na konstrukcje Donalda.Nasz człowiek w polskim Sejmie. Ale to tajemnica nikomu nie mówcie.
Obok widać onuce starego Kaczyńskiego, w których uciekał do ruskich
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

skarb  |   wałbrzyski skarb  |   skarb z piwnicy  |   znalezisko  |   metalowe skrzynie  |   tajemnica  |  

Minął rok od znaleziska. ''Skarb'' wrócił do Wałbrzycha

Skarbówka ostrzega - uwaga na oszustów

Złoty Pociąg: Mija 7 lat od ''wykopków''

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij