Menu

Szychta Szkolna na rozpoczęcie Barbórki

W Starej Kopalni rozpoczął się Festiwal Tradycji Górniczych "Barbórka". Pierwsza atrakcja skierowana była do najmłodszych wałbrzyszan ze szkół podstawowych. To im przede wszystkim emerytowani górnicy chcą przekazywać swoje tradycje.

Szychta Szkolna na rozpoczęcie Barbórki
Szychta Szkolna wzorowana jest na Karczmie Piwnej, oczywiście z wyłączeniem elementów tradycji nieodpowiednich dla dzieci i młodzieży. Poza tym formuła wydarzenie jest bardzo podobna. Na biesiadnych stołach zamiast kufli i kiełbasy są soczki i nuggetsy. W wydarzeniu uczestniczą zarówno chłopcy, jak i dziewczęta. Nie ma sprośnych wierszy, ale za to nie brakuje znanych i lubianych przyśpiewek. Uroczystą oprawę zapewnia orkiestra górnicza, a nad prawidłowym przebiegiem uroczystości czuwa Prezydium.
 
- Dzisiaj zaprezentujemy też cześć tradycji związanych z pasowaniem na górnika. Barbórki dziecięce są organizowane od siedmiu lat. Był to pomysł pracowników Starej Kopalni i naszego nieżyjącego już kolegi Sławka Kaczmarka. Duże zasługi ma także pani dyrektor Rząsowska, która prowadzi naszą szkołę patronacką imienia Gwarków Dolnośląskich - mówi Leszek Bieliński ze Stowarzyszenia Gwarków KWK "VICTORIA" i Kopalń Wałbrzyskich.
 
 
- 23 lata temu, 7 grudnia otrzymaliśmy imię Gwarków Dolnośląskich. Przetrwaliśmy wszystkie reformy i to imię z nami zostało. Co roku obchodzimy swoje urodziny poprzez konkursy, uczestnictwo w mszy i spotkania z naszymi zaprzyjaźnionymi górnikami. To bardzo ważne, żeby każde dziecko wiedziało, skąd pochodzi i co w tym miejscu się działo, nawet jeśli wydobycia już nie ma - mówi Mariola Rząsowska, dyrektor PSP nr 22 im. Gwarków Dolnośląskich w Wałbrzychu.
 
 
 
- Ta Szychta Szkolna ma specjalne znaczenie, jeśli chodzi o naszą historię, bo pamiętajcie, że choć przemysłu górniczego już nie ma na terenie Wałbrzycha, to ważne jest, byśmy tradycje podtrzymywali. Dziękuję stowarzyszeniom górniczym, że tak o to dbacie, żeby pamięć o ciężkiej pracy wielu pokoleń. W zasadzie chyba w każdej rodzinie wałbrzyskiej jest tato, dziadek czy wujek, który pracował w kopalni - mówi Sylwia Bielawska, zastępca prezydenta miasta Wałbrzycha.
 
 
Szkolna Szychta otworzyła tegoroczny Festiwal Tradycji Górniczych "Barbórka" przed nami cały weekend atrakcji. Szczegółowy plan imprezy znajdziecie TUTAJ.
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6
Zdjęcie 7
Zdjęcie 8
Zdjęcie 9
Zdjęcie 10
Zdjęcie 11
Zdjęcie 12
Zdjęcie 13
Zdjęcie 14
Zdjęcie 15
Zdjęcie 16
Zdjęcie 17
Zdjęcie 18
Zdjęcie 19
Zdjęcie 20
Zdjęcie 21
Zdjęcie 22
Zdjęcie 23
Zdjęcie 24
Zdjęcie 25

Komentarze

Zulugula (6 grudnia 2022 16:33)
Pozamykali kopalnie 30 lat temu i Barbórkę obchodzą..Przecież Ci górnicy którzy pracowali w kopalniach już poumierali a te chłopy co noszą mundury w życiu pod ziemia nie byli. Jak rezerwat w USA z Indianami.
Księgowy (4 grudnia 2022 9:55)
Głupie solidaruchy. Desolidaryzacja Polski natychmiast. Wznowienie wydobycia węgla natychmiast!
Jolita (3 grudnia 2022 8:55)
Oby jak najdłużej można było przekazywać młodzieży tradycję górniczą; Brawo Szkoły.

Dodaj komentarz

Stara Kopalnia  |   Barbórka  |   tradycja  |   górnicy  |   dzieci  |   historia  |   edukacja  |   gwarkowie  |  

Mnóstwo atrakcji z okazji Roku Księżnej Daisy w Wałbrzychu

Prawie 220 tys. zł - Wałbrzych pobił swój rekord WOŚP

Maturzyści zatańczyli Poloneza w wałbrzyskim Rynku (FOTO/VIDEO)

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij