Menu

Kto schował wałbrzyski skarb? Wśród mieszkańców był nazista

Jedną z osób, które schowały depozyt przy ul. Kuracyjnej ( dawniej Am Bradeschacht) był Adolf Stenzel, członek SS. Jego dokumenty będzie badać Instytut Pamięci Narodowej. W tworzeniu schowka uczestniczyli jego sąsiedzi. Wśród nich krawcowa i mężczyzna zajmujący się obróbką metalu. 

Kto schował wałbrzyski skarb? Wśród mieszkańców był nazista
O tym, jak prawdopodobnie wyglądała akcja ukrycia przedmiotów opowiedział nam pasjonat historii i odkrywca, Łukasz Kazek. Brał on udział w otwarciu tajemniczych skrzyń. 
 
- Myślę, że byli to ludzie przynajmniej z całej tej ulicy. Oczywiście nie wszyscy, ale być może się w jakiś sposób przyjaźnili i stwierdzili wszyscy razem, że trzeba zrobić wspólny depozyt. Wybrali piwnicę , która była dla nich w tamtym czasie najbardziej bezpieczna, odizolowana. Było to właśnie na ulicy Kuracyjnej. - mówi pasjonat historii i odkrywca, Łukasz Kazek. 
 
 
 
Większość depozytu, to ubrania i porcelana. Dziś może nam się wydawać to absurdalne, że ludzie tak skrzętnie ukryli przedmioty codziennego użytku. 
 
- Trzeba pamiętać, że były w tamtym czasie ogromnie wartościowe. Nie było takich sieciówek, jak dzisiaj, gdzie można za 15 zł kupić koszulki. W tamtym czasie, kupienie jakiejkolwiek marynarki, dobrego rodzaju spodni czy płaszcza, to było naprawdę kilka dniówek – ciężkiej pracy w kopalni, hucie czy przy wyrębie lasu. Proszę pamiętać, że były wartościowe.  - mówi pasjonat historii i odkrywca, Łukasz Kazek. 
 
Od samego początku miastu zależy na tym, by porcelana trafiła do wałbrzyskiego muzeum. 
 
- Jakikolwiek zestaw porcelany, to były naprawdę duże pieniądze. Złote obrączki sklejone ze sobą, jakby ktoś chciał, by się nigdy nie rozkleiły. Były bransolety, cała zastawa sztućców srebrnych. To był naprawdę wartościowe rzeczy. Od razu było widać, że to była klasa robotnicza. Nie była to magnateria. Nie było pereł, naszyjników, drogich kamieni, kolii. Takich rzeczy nie było. Była piękna złota broszka. Być może ona przechodziła z babci na matkę, a potem na córkę. Tak to wyglądało. - mówi pasjonat historii i odkrywca, Łukasz Kazek. 
 
 
Nie jest to pierwszy depozyt odkryty w naszym regionie. Dlaczego Niemcy chowali swój dobytek?
 
 
- Dlaczego zadali sobie tyle trudu? Scenariusz zawsze jest ten sam. Najpierw myśleli, że zostaną... Myśleli, że przetoczy się walec wojenny. Rabunki, gwałty Rosjan się uciszą i wróci normalne życie, jak po każdej wojnie. Kiedy dowiedzieli się wiosną 1946 roku, że będą musieli opuścić swoje domy i nie wiadomo kiedy wrócą  - zaczęła się organizacja takich schowków. - mówi pasjonat historii i odkrywca, Łukasz Kazek. 
 
Jedną z najciekawszych kwestii w sprawie "wałbrzyskiego skarbu" jest historia mieszkańców, którzy go schowali. Jeden z nich z pewnością był mocno zaangażowany w politykę Trzeciej Rzeszy. 
 
- Był tam człowiek, który nazywał się Adolf Stenzel i był członkiem NSDAP – oddelegowanym na kierunek wschodni. Tereny podbite przez Trzecią Rzeszę na wschodzie. Być może Polskę, a być może Białoruś i Ukrainę albo część Rosji, którą okupowali. Tym akurat interesuje się IPN i on te materiały zabezpieczał. - mówi pasjonat historii i odkrywca, Łukasz Kazek. 
 
Wśród rzeczy należących do mieszkańca kamienicy przy ul. Kuracyjnej znaleziono propagandowe gazety. 
 
- Był szmatławiec nazistowski Völkischer Beobachter (Obserwator Ludowy). Główny trybun NSDAP, piewca antysemityzmu, nazizmu i wszelakich innych plag. Co ciekawe, ta gazeta była z 1943 roku. Była informacja, że pod Stalingradem jest ponad 40 000 rannych żołnierzy. Oczywiście nie było informacji, że to jest koniec i są w kotle i cała armia przestanie istnieć. Był portret Hitlera, bo w każdym niemieckim domu, instytucji, parafii to był obowiązek. Najbardziej zdziwiony jestem jedną rzeczą, że ktoś jeszcze tego Hitlera wziął i włożył do schowka. To  przez niego musieli to wszystko chować i opuścić swoje domy. - mówi pasjonat historii i odkrywca, Łukasz Kazek. 
 
 
- To on doprowadził do ruiny państwo niemieckie. Doprowadził do tego, że spadały na nich bomby, że rosyjscy żołnierze gwałcili ich córki i matki. Ktoś jeszcze tego Hitlera schował, to musiał być oddany fanatyk. W drugiej skrzyni był album o Hitlerze (jego osobistego fotografa). W trzeciej był gazety nazistowskie z osobistą korespondencją Stenzela, który był w SS. Tym już się interesuje Instytut Pamięci Narodowej. Oni będą sprawdzali, czy ta postać nie wiązała się z pacyfikacjami i likwidacją gett  czy z jakimkolwiek ludobójstwem. Jeśli był to zbrodniarz, to powinni go szukać. - mówi pasjonat historii i odkrywca, Łukasz Kazek. 

 
 
red
foto: WTV
redakcja@walbrzych24.com
 

Komentarze

trey (4 grudnia 2022 16:18)
Cytuję użytkownika: Jarek
Cytuję użytkownika: xsdS
Cytuję użytkownika: Placek
Cytuję użytkownika: xsdS
hitler mjał 43% POparcia W Wałbrzychu
Idź po kaftan i leki.
coś więcej POtrafisz platfusie bez rozumu czytaj w tvn tego nie mówią zabronione
Normalny mężczyzna, o tej godzinie co ty komentujesz zabawia się z dziewczynami. Ale jak się jest cieciem za najniższą krajową i na się za free WiFi to trzeba korzystać. A mogłeś matołku się uczyć.
POwcu jeszcze bym cię kupił za tą najniższą krajową komunisto ciebie i twoją rodzinkę do sprzątania przed domom bo do domu nie wpuszczę i spanie dam w ziemiance hahahaha
Jarek (4 grudnia 2022 8:31)
Cytuję użytkownika: xsdS
Cytuję użytkownika: Placek
Cytuję użytkownika: xsdS
hitler mjał 43% POparcia W Wałbrzychu
Idź po kaftan i leki.
coś więcej POtrafisz platfusie bez rozumu czytaj w tvn tego nie mówią zabronione
Normalny mężczyzna, o tej godzinie co ty komentujesz zabawia się z dziewczynami. Ale jak się jest cieciem za najniższą krajową i na się za free WiFi to trzeba korzystać. A mogłeś matołku się uczyć.
Ja (3 grudnia 2022 20:50)
Do Wrocławia wywiozą
gohciu (3 grudnia 2022 17:38)
O jejku! Tytuł "grzmi" o powtórne egzaminy. Kopiuj/wklejów zwących się dziennikarzami. Jakbym czytał owego "narodowego bębnistę"... Pośród prawych ukrywał się lewy. Na starym NIEMIECKIM Śląsku, ukrywał się faszysta.:)))
Jacek (3 grudnia 2022 10:52)
Dzisiaj też są fanatycy, którzy popierają złodziei rujnujących nasz kraj. Pislam zadłużył Polskę na 6 bilionow, chleb podrożał o 400 %, inflacja najwyżs,a w Europie, a motłoch nadal gotowy jest się sprzedać za "czynastkę". Pislam zabiera ludziom rocznie 15 tysięcy, a "daje" osiemset pięćdziesiąt.
Dobry Polak dobry (3 grudnia 2022 10:47)
Było też zdjęcie dziadka z wermachtu i tajne plany na konstrukcje RUDEGO DONKA .nasz człowiek w polsce.
Jerzy (3 grudnia 2022 8:57)
No dobra, ale dlaczego nie upubliczniono filmu z otwarcia zalutowanych skrzyń? Czyżby tam było coś więcej niż stara bielizna?
viaz (3 grudnia 2022 7:28)
Kazek ch*jazek foksdojczl
Placek (3 grudnia 2022 6:37)
Cytuję użytkownika: xsdS
hitler mjał 43% POparcia W Wałbrzychu
Idź po kaftan i leki.
Von Moltke (3 grudnia 2022 0:13)
100 razy powtarzany slogan Pasjonat historii i odkrywca... Śmiać się czy płakać z tych historyjek wymyślonych na biegu ? Wszyscy w Walimiu się z tego śmieją.
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

skarb  |   walbrzyski  |   kuracyjna  |   fotografie  |   historia  |   odkrycia  |   walbrzych  |   skarby  |   informacje  |   wtv  |   w24  |   walbrzycha  |   stary  |   zdroj  |   depozyt  |   niemieckie depozyty  |   skarby  |   dolny  |   slask  |   wiadomosci  |   informacje  |   walbrzychu  |  

Wałbrzych na unikalnych nagraniach Polskiej Kroniki Filmowej

Stukostrachy z Las Venglas

Nowości w rozliczeniu PIT za 2023 r.

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij