Menu

Dzieciaki z powiatu zwiedzają Warszawę i Kraków

Powiat wałbrzyski wznowił projekt, dzięki któremu dzieciaki z kilku gmin jeżdżą na inspirujące wycieczki do Warszawy lub Krakowa.

Dzieciaki z powiatu zwiedzają Warszawę i Kraków
Pomysł zrodził się w 2020 roku tuż przed pandemią. Pomysłodawcami byli powiatowi radni Łukasz Kazek i Ewa Dorosz. Z powodu koronawirusa projekt został wstrzymany, ale już go wznowiono i grupy młodzieży z poszczególnych gmin powiatu wałbrzyskiego wyruszają na ciekawą przygodę.
 
- Projekt nazywa się Edukacja - inspiracja poprzez podróże. Jest to wyjazd do Warszawy dla dzieci ze szkół z gmin powiatu wałbrzyskiego. Gminy i szkoły tworzą dziesięcioosobowe grupy. Wśród nich powinny być trzy osoby uczące się bardzo dobrze, trójka dobrych sportowców, trójka, która ze względów socjalnych nie mogłaby sobie na taki wyjazd pozwolić i ostatnie miejsce dla młodego działacza społecznego, który na przykład zbiera karmę dla zwierząt, aktywnie angażuje się w życie gminy czy szkoły - mówi radny powiatu wałbrzyskiego Łukasz Kazek.
 
 
Kilkudniowa wycieczka jest pełna atrakcji. Organizator Łukasz Kazek zadbał o to, by młodzież odwiedziła ciekawe i inspirujące miejsca.
 
- Jedziemy Pendolino, a zdarzają się dzieci, które nigdy nie jechały pociągiem, a zwłaszcza takim. W Warszawie zwiedzamy Muzeum Powstania Warszawskiego. Był w planie także Stadion Narodowy, ale z powodu awarii zamieniliśmy go na Pałac Kultury i Nauki i wjazd na taras widokowy. Po mieście poruszamy się metrem. Bywają z nami dzieci, które nie widziały tramwaju, więc ogromne wrażenie wywarło na nich metro. Wyciągały telefony i nagrywały przejeżdżające pociągi. Mieliśmy bilety dobowe, więc mogliśmy jeździć tam i spowrotem, ale przede wszystkim zwiedzaliśmy Warszawę wieczorową porą. W programie była Starówka, obrazy Canaletto, Grób Nieznanego Żołnierza - wymienia Łukasz Kazek.
 
 
Drugiego dnia wycieczki główną atrakcją jest zwiedzanie dużego studia telewizyjnego stacji TVN24. Młodzież przygląda się pracy dziennikarzy, obserwuje jak wyglądają nagrania programów, a także spotyka się z twórcami i prezenterami.
 
 
- Arleta Zalewska, dziennikarka Faktów jest naszym przewodnikiem i pokazuje całą stację od kuchni. Dzieci mogły poprowadzić pogodę z Zubilewiczem, wejść do głównego studia skąd nadawane są Fakty, były na planach programu Marcina Mellera Śniadanie Mistrzów i Rankingu Mazura. Spotkały prezenterki Martę Kuligowską, Dagmarę Szałko. Były gościem poranka, wyszedł do nich Rafał Wojda, Maciej Knapik. Widziały coś, do czego większość ludzi na co dzień nie ma dostępu - relacjonuje Łukasz Kazek.
 
 
Wyjazd dla uczestników jest w pełni bezpłatny. Finansuje go Starostwo Powiatowe w kwocie 20 tysięcy złotych na rok oraz gminy, które przystąpiły do projektu. Niestety z niewiadomych przyczyn nie wszystkie gminy biorą w nich udział.
 
- Gminy, które wchodzą w projekt, muszą wnieść jedynie 1000 zł, aby podpisać porozumienie ze Starostwem. Za 1000 zł nie wyśle się dziesięciorga dzieci do Warszawy z pełnym wyżywieniem, spaniem, podróżami i wejściówkami. Ubolewam i uważam, że to wielkie barbarzyństwo, że dwie gminy Jedlina i Czarny Bór nie weszły w projekt bez podania żadnych przyczyn. Dzieci z tych gmin nie pojechały z nami i nie mogły zobaczyć tego, co uczestnicy projektu. Dziękuję pozostałym włodarzom za trzeźwość umysłu i że nie robią polityki kosztem dzieci - twierdzi Kazek.
 
 
W tym roku 60 dzieciaków z wymienionych gmin wzięło udział w projekcie i pojechało do Warszawy. Kolejne grupy w przyszłym roku pojadą do Krakowa. Tam zwiedzać będą m.in. Muzeum Oskara Schindlera, dawny plan filmowy filmu Stevena Spielberga. Być może uda się spotkać z ostatnią żyjącą osobą z Listy Schindlera Bronisławą Horowitz-Karakulską. Finałem projektu będzie spotkanie w gminie Walim wszystkich uczestników, na którym podsumowane będą wszystkie wyprawy, a także ma być zorganizowane spotkanie z ciekawą i inspirującą osobowością.
 
 
plr
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Koniu (12 grudnia 2022 7:16)
Pan Kazek robi niesamowite rzeczy. Jestem pełen podziwu dla pańskich działań.
Rafał (10 grudnia 2022 21:06)
Na Pana Starostę powiat zawsze może liczyć, prawdziwy mąż stanu..

Dodaj komentarz

Warszawa  |   wycieczka  |   powiat wałbrzyski  |   dzieci  |   uczniowie  |   edukacja  |   łukasz kazek  |  

Wycieczki z przewodnikiem po Zagórzu i na Zamek Grodno

Dzień Dziecka w Głuszycy

Gabrysia po przeszczepie wątroby. Potrzebna pomoc

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij