Menu

Rozpoczął się sezon na Curling

Razem z uruchomieniem Lodowiska w Świdnicy, rozpoczął się także sezon na CURLING. Dolnośląski Klub Curlingowy “Dzik” Świdnica zaprasza wszystkich do spróbowania swoich sił na treningu otwartym. Treningi odbywają się dwa razy w tygodniu, we wtorki i czwartki o godzinie 20:00. Wystarczą chęci, czyste buty sportowe na zmianę i można zacząć swoją przygodę z jedną z najbardziej fascynujących dyscyplin olimpijskich.

Rozpoczął się sezon na Curling
- Curling to bardzo towarzyska i rekreacyjna dyscyplina sportu, w którą grać może każdy! W Polsce najpopularniejszą dyscypliną zimową są skoki narciarskie, których większość osób nigdy nie będzie miała możliwości spróbować, a z curlingiem jest odwrotnie. Podczas treningów w Świdnicy dla nowych osób prowadzone są zajęcia wprowadzające. Nowicjusze dowiedzą się jakie są podstawowe zasady w curlingu, przeprowadzony zostanie instruktaż jak należy grać, a po około godzinie chętni rozegrają swój pierwszy mecz! Curling sprawia dużo radości i bardzo łatwo jest rozpocząć swoją przygodę w tym sportem. W przeciwieństwie do wspomnianych skoków możemy uprawiać curling rekreacyjnie, od czasu do czasu. Oczywiście, jeżeli ktoś bardzo zaangażuje się w treningi to występ na igrzyskach olimpijskich jest możliwy - przekonuje Bartosz Łobaza - prezes klubu ze Świdnicy. Pochodzący z Wałbrzycha zawodnik jest też reprezentantem Polski, który ma w swoim dorobku srebrny i brązowy medal Mistrzostw Europy Dywizji B.
 
W trakcie ferii 2022, kiedy trwały Igrzyska Olimpijskie w Pekinie, treningi otwarte pękały w szwach. Na ostatnim treningu w zeszłym sezonie było ponad 60 osób. Start sezonu jest dużo spokojniejszy i nie ma tłumów na treningach.
 
- Pojawiało się pytanie co dalej po pierwszym treningu? - relacjonuje prezes - Nowe osoby mają dwie drogi. Pierwsza - można w dowolnym momencie pojawić się na kolejnym treningu otwartym, powypuszczać parę kamieni i zagrać mecz, a nawet wziąć udział w Dzikiej Lidze Curlingu, do której w tym roku można zgłosić się indywidualnie u koordynatora Bartosza Pietrzaka. Składy drużyn mają być losowane, tak by trafić do drużyny z bardziej doświadczonymi zawodnikami. Drugą drogą jest dołączenie do klubu, co wiąże się ze składkami, ale w zamian dostaje się tańsze treningi, więcej możliwości treningowych, organizowane wyjazdy na turnieje, spotkania integracyjne oraz m.in. dofinansowanie startów juniorów oraz w Polskiej Lidze Curlingu, a przede wszystkim nowy członek klubu staje się częścią niezwykłej społeczności curlingowej. 
 
Świdnica jest jedynym miejscem na Dolnym Śląsku, gdzie można spróbować tej zimowej dyscypliny olimpijskiej. W Polsce warunki do uprawiania curlingu są skromne. Istnieje tylko jedna profesjonalna 4-torowa hala w Łodzi. Dedykowane sezonowe tory do curlingu są w Krakowie, Gdańsku oraz w Pawłowicach na Śląsku.
 
Od września Polska Federacja Klubów Curlingowych, bez której curling w Świdnicy by nie powstał, dołączyła do Światowej Federacji Curlingu (WCF) i może wysyłać reprezentację na Mistrzostwa Świata oraz Europy. Mimo, że curling swoją historią sięga średniowiecza to na świecie wciąż się rozwija, a PFKC zostało 70 członkiem WCFu. Największą popularnością curling cieszy się w Kanadzie, gdzie zarejestrowanych jest około 900 tysięcy zawodników! W Europie liderem pod względem dedykowanych miejsc do gry jest Szwajcaria. 
 
 
– Serdecznie zapraszamy na treningi również młodzież w wieku 13-18 lat. Chcielibyśmy stworzyć sekcję juniorów młodszych, która mogłaby rywalizować w zawodach ogólnopolskich. Można przeżyć ciekawą sportową przygodę, odwiedzić różne miejsca oraz poznać ludzi z pasją. Warto spróbować rywalizacji, ponieważ liczba juniorów w Polsce nie jest zbyt duża, także szansa na medale Mistrzostw Polski przy intensywnych treningach jest realna. Mnie osobiście curling  zaprowadził nawet do Nowej Zelandia gdzie rozgrywałem kwalifikacje do Mistrzostw Świata - zachęca Bartosz Łobaza, który w swoim dorobku ma także 10 medali Mistrzostw Polski.
 
 
Zajęcia są prowadzone przez Bartosza i instruktorów curlingu PFKC. Każdy może przyjść i spróbować swoich sił. Wystarczy zabrać ze sobą buty sportowe na zmianę, ciepłe skarpety i spodnie, które nie będą krępowały ruchów (odradzamy jeansy). Opłata za trening wynosi 30zł dla osób dorosłych oraz 15zł dla juniorów młodszych (do 18 roku życia).
 
- W zeszłym tygodniu minęło 3 lata od kiedy curling pojawił się z powrotem w Świdnicy. W tym czasie został zawiązany Dolnośląski Klub Curlingowy “Dzik” Świdnica. Juniorzy i juniorki rywalizowali w Mistrzostwach Polski oraz Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Odbył się 1. Świdnicki Turniej Curlingowych, który ma mieć drugą edycję na koniec obecnego sezonu. W Polskiej Lidze Curlingu aktualnie startują dwie męskie oraz jedna kobieca drużyna. Zawodnicy ze Świdnicy stanęli na podium turnieju Par Mieszanych w Giżycku we wrześniu tego roku. Jesteśmy niezmiernie ciekawi co przyniesie obecny sezon - zastanawia się Małgorzata Rudownik, wiceprezes klubu.
 


red
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Zbyszek (11 grudnia 2022 19:00)
Ale žes zabłysnął
Fliper (10 grudnia 2022 10:14)
Pseudosport dla pedałów z miotłami i czajnikami

Dodaj komentarz

curling  |   sezon  |   sport  |   wtv  |   swidnica  |   informacje  |   wydarzenia  |   rozrywka  |  

Są już świąteczne ozdoby. Zobacz zdjęcia

Turyści chętnie wybierają Wałbrzych. Kupują bilet Explore

W sobotę derby - na mecz ubieramy się na czarno

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij