Menu

Pierwszy Polak w kosmosie nie żyje. Zmarł Mirosław Hermaszewski

Nie żyje generał Mirosław Hermaszewski - jedyny Polak, który poleciał w kosmos. Kilkukrotnie odwiedzał Wałbrzych. Ostatnim razem gościł w Zamku Książ. Kosmonauta miał 81 lat

Pierwszy Polak w kosmosie nie żyje. Zmarł Mirosław Hermaszewski
Mirosław Hermaszewski okrążył Ziemie 126 razy. Lot trwał 8 dni.  4 grudnia 1976 roku, Hermaszewski pojechał do Gwiezdnego Miasteczka pod Moskwą, gdzie przygotowywał się do lotu kosmicznego.  27 czerwca od godziny 17:27 do 5 lipca do godziny 16:31 wraz z Piotrem Klimukiem odbył lot na statku Sojuz 30. 28 czerwca o godzinie 19:08 przeprowadzono cumowanie z zespołem orbitalnym „Salut 6” – Sojuz 29.
 
Po wykonaniu programu badawczego 5 lipca w Kazachstanie odbyło się lądowanie. W czasie 8-dniowej misji dokonano ustanowiono kilka rekordów Polski zatwierdzonych przez FAI:
- wysokość – 363 km,
- prędkość lotu – 28 tys. km/h,
 
 
- czas trwania lotu – 190 godzin 3 minuty 4 sekundy,
- przebyty dystans – 5 273 257 km.
 
red
foto: archiwum
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Grunwald 1410 (13 grudnia 2022 13:29)
Szkoda że członek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego nie doczekał rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Cały PiS opłakuje generała - bohatera PRLu.
DJ2022 (13 grudnia 2022 9:30)
Amen
?? (13 grudnia 2022 9:05)
Cytuję użytkownika: Mirek
Cytuję użytkownika: bohater
dziadzia 0,6 promili
Tylko cos takiego umiesz napisac.
Naiwny Mirusiu. Jak myślisz, w czasach PRLu, "za darmo" się latało w kosmos z radziecką załogą?
Polak (13 grudnia 2022 6:31)
Szkoda.Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie! I przywróć Panie PRL!
Mirek (12 grudnia 2022 23:03)
Cytuję użytkownika: bohater
dziadzia 0,6 promili
Tylko cos takiego umiesz napisac.
bohater (12 grudnia 2022 21:07)
dziadzia 0,6 promili

Dodaj komentarz

hermaszewski  |   nie zyje  |   kosmos  |   walbrzych  |   informacje  |   wydarzenia  |   wiadomosci  |   wtv  |  

Ostatnia rap bitwa freestylowa w tym roku

Zobacz trasę Wałbrzych Główny - Kłodzko Główne z kabiny lokomotywy

Wałbrzyszanie zapłacą mniej za kulturę. Ile?

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij