Menu

Podsumowanie tegorocznej Barbórki

Około 5 tysięcy osób wzięło udział w tegorocznym Festiwalu Tradycji Górniczych Barbórka. Dyrekcja Starej Kopalni podsumowała imprezę i zapowiada kontynuowanie tradycji, która w tym roku została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Podsumowanie tegorocznej Barbórki
Po pandemicznej przerwie Barbórka wróciła do Wałbrzycha z przytupem. W tym roku na festiwal składało się 11 wydarzeń w ciągu trzech dni festiwalowych.
 
- W tym roku było z nami blisko 5000 osób. Wspomagało nas ponad 100 wolontariuszy, co nas bardzo cieszy, bo program wolontariatu jest dla nas bardzo ważny. Młodzież poznawała przy tym lokalną historię, rozmawiali z górnikami i przewodnikami o miejscu ich pracy, tradycjach górniczych i historii miasta - mówi Marta Wróbel, wicedyrektor Starej Kopalni.
 
 
Oprócz młodzieży nieodłącznymi uczestnikami festiwalu są byli górnicy, którzy są źródłem wszystkich informacji o barbórkowych tradycjach.
 
- Co roku wszystkie stowarzyszenia górnicze bardzo aktywnie wspierają nas we wszystkich wydarzeniach. W tym roku panowie się podzielili i każde stowarzyszenie wzięło sobie pod opiekę jakieś wydarzenie barbórkowe i pilnowali, by wszystko było należycie przygotowane - dodaje Marta Wróbel.
 
 
 
Oprócz tradycyjnej Karczmy Piwnej, która dostępna była wyłącznie dla panów, pozostałe wydarzenia organizowane były z myślą o całych rodzinach lub dzieciach i młodzieży.
 
- Bardzo nam zależy na tym, aby Barbórka była maksymalnie bezpłatnym wydarzeniem. "Świętujmy razem" to było hasło tegorocznej edycji, dlatego mocno wspieramy wydarzenia dla dzieci i młodzieży jak Szychta Rodzinna, Szychta Szkolna. Były warsztaty, animacje, foto-budki, bezpłatne wejście do Strefy SOWA. Wiele wydarzeń już na stałe wplotło się w obchody Barbórki i które poprzez zabawę pozwalają na edukację najmłodszych, a także ich rodzin - twierdzi Marta Wróbel.
 
 
Wiadomo już, że festiwal będzie kontynuowany w następnych latach jako flagowa impreza Starej Kopalni. Niestety prawdziwych górników jest już coraz mniej, więc miasto chce wychować kontynuatorów tradycji górniczych, zanim całkiem odejdzie pokolenie pamiętające działające wałbrzyskie kopalnie.
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

CaC2 (5 stycznia 2023 22:12)
Ta tzw Barbórka to jest groteska rodem z Mrożka.Albo syndrom Sztoholmski. Syndrom sztokholmski definiowany jest jako stan psychiczny, w którym ofiara przywiązuje się do swojego oprawcy.Ofiara to górnicy ze zlikwidowanych wałbrzyskich kopalń puszczeni solidarnie w skarpetkach.

Dodaj komentarz

Stara Kopalnia  |   Aqua Zdrój  |   Barbórka  |   górnictwo  |   tradycja  |   festiwal  |  

Rozpoczęły się obchody górniczego święta

Częstowali Basią na wrocławskim lotnisku

Barbórkowe tradycje żyją w Wałbrzychu

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij