Menu

Coraz więcej inwestycji w parkach

Oprócz dużych inwestycji parkowych gmina Wałbrzych dba także o małą infrastrukturę, z której na co dzień korzystają mieszkańcy. Miejski Zakład Usług Komunalnych podsumował zrealizowane w tym roku prace.

Coraz więcej inwestycji w parkach
Na drobne prace w parkach gmina Wałbrzych przeznacza z roku na rok coraz więcej środków. Są to zarówno remonty infrastryktury, jak i instalacja nowych elementów poprawiających wystrój i funkcjonalność.
 
- Każdego roku wnioskujemy do gminy Wałbrzych o środki z wykazem proponowanych drobnych prac, zarówno w parkach, jak i w lasach. Co roku ta kwota jest inna. Na przykład w 2020 roku to były 22 tys. zł, w 2021 roku było już 37,5 tys. zł, a w tym roku na prace remontowe otrzymaliśmy ponad 120 tysięcy złotych. Budżet rośnie i bardzo nas to cieszy, bo coraz więcej prac możemy wykonać - mówi Maciej Hołub, kierownik Zakładu Lasów i Parków MZUK w Wałbrzychu.
 
 
Ponad połowę tego budżetu pochłonęły trzy inwestycje: remont schodów na skwerze w dzielnicy Piaskowa Góra, budowa pola do gry w disc golfa w Parku Rusinowa i ogrodzenie kamieniołomu w Parku Sobieskiego.
 
- Na przełomie maja i czerwca wykonywaliśmy remont schodów w parku na skrzyżowaniu ulic Wrocławskiej i Długiej. To tak zwany mały park przy Obi. Położyliśmy nową nawierzchnię granitową i wymieniliśmy barierkę. Naszą chlubą jest przygotowanie pola do disc golfa. W Parku Rusinowa udało się zainstalować 13 koszy do gry. Widać, że ten sport się rozwija w naszym mieście i to bardzo cieszy. W planie mamy jeszcze zainstalowanie dużej tablicy z mapą całego pola. Dużym przedsięwzięciem było ogrodzenie kamieniołomu w Parku Sobieskiego. Jest tam spore urwisko i nie możemy pozwolić, by komuś stała się krzywda. Odrestaurowaliśmy starą siatkę, ale część była w tak opłakanym stanie, że trzeba było zakupić nową. Zamontowaliśmy nowe słupki betonowe, dzięki temu ogrodzenie będzie trwałe. Zamontowaliśmy oznakowanie ostrzegawcze przed urwiskiem - wymienia Maciej Hołub.
 
 
W okolicy II Liceum Ogólnokształcącego trwa naprawa części barierek ochronnych na szlakach prowadzących do Parku Sobieskiego i punktu widokowego nad szkołą. Część z tych prac jest już na finiszu. Nieopodal, przy nowej tężni solankowej postawiono ciekawie wyglądający stojak na jednoślady w kształcie roweru. Z kolei nieopodal III LO w Parku im. Kościuszki wstawiono nową bramę jednoskrzydłową.
 
- To piękna brama stalowa z herbem Wałbrzycha, która wpisuje się stylistycznie do podobnych bram w Parku Sobieskiego. Dzięki niej zabezpieczyliśmy park przed wjazdem pojazdów silnikowych - mówi Maciej Hołub.
 
 
Udało się także zamontować zabezpieczenia przed wjazdem na teren lasów komunalnych.
 
 
- Zakupiliśmy trzy szlabany typu leśnego i zamontowaliśmy na wjazdach do lasów. Będziemy cały czas prowadzić te działania, bo niestety często dowiadujemy się o nielegalnych wjazdach do lasów. Niekoniecznie są związane z kradzieżami drewna, ale przypominam, że zakaz wjazdu obowiązuje wszędzie w lasach i przed tym też chcemy chronić nasze lasy komunalne - dodaje Hołub.
 
 
W Parku Rusinowa latem pojawi się nowa atrakcja dla osób lubiących kąpiele... słoneczne.
 
- Mamy już zakupione cztery leżaki, które będziemy chcieli zamontować w Parku Rusinowa. Mamy już przygotowany teren, to jest ta piękna łąka piknikowa i tam powyżej niej będą te leżaki zamontowane i latem zaprosimy do korzystania z tej infrastruktury - mówi Maciej Hołub.
 
 
Drobne inwestycje zamykają kwestie nasadzeń roślin. W Parkach Sobieskiego i Kościuszki nasadzono łącznie 4 modrzewie i 3 buki a w Parku Rusinowa nasadzono aż 150 sadzonek bukszpanu. Warto przypomnieć, że w tym roku rozpoczęto lub zakończono duże inwestycje parkowe. Wśród nich wymienić należy tężnię solankową w Parku Sobieskiego, rozpoczęcie wielkiej rewitalizacji parku na Piaskowej Górze wraz ze Skwerem Sybiraków oraz modernizację alejek w Parku Sobieskiego, gdzie w przyszłym roku planowana jest budowa wieży widokowej.
 
 
plr
foto: użyczone / archiwum
redakcja@walbrzych24.com
 
artykuł sponsorowany

Komentarze

Stefan (1 stycznia 2023 16:20)
Kiedy będą parki na każdej dzielnicy?
Ktoś (23 grudnia 2022 8:36)
A kiedy znajdą się środki na basen odkryty??
Bareja (23 grudnia 2022 7:30)
"Coraz więcej inwestycji w parkach", zapraszamy na Piaskową Górę, jedyne dwa parki od wielu miesięcy są zamknięte, postęp prac zerowy, ciekawe dlaczego dwa na raz, fantastyka naukowa...

Dodaj komentarz

MZUK  |   parki  |   park sobieskiego  |   park rusinowa  |   skwer sybiraków  |   park kościuszki  |   inwestycje  |  

MZUK będzie odśnieżać. Do Wałbrzycha trafi sprzęt za prawie 7 mln zł

Wieża rośnie jak na drożdżach (FOTO)

Posprzątajmy Niedźwiadki

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij