Menu

Świdnica z przyjętym budżetem na 2023 rok

Dochody na poziomie 305 mln. zł., wydatki to 311 mln. Planowany deficyt wyniesie ponad 6 mln zł. Miejscy radni przyjęli budżet Świdnicy na 2023 rok. Za było 13 radnych, przeciw głosowało 9. 
 
Świdnica z przyjętym budżetem na 2023 rok
Wysoka inflacja, zbyt niskie rządowe rekompensaty utraconych dochodów z PIT, niekorzystne reformy podatkowe, wysokie ceny energii elektrycznej -  to niektóre z czynników, które wpływają na finanse miasta. 
 
Zgodnie z przyjętą uchwałą budżetową dochody miasta planowane są w kwocie 305 426 331 zł, w tym dochody bieżące w kwocie 254 132 208 zł. i dochody majątkowe szacowane na 51 294 123 zł. Wydatki miasta mają sięgnąć 311 718 921 zł, w tym wydatki bieżące w kwocie 262 908 552 zł oraz wydatki majątkowe, czyli inwestycje planowane w sumie na 48 812 369 zł. Planowany deficyt to 6 294 590 zł. 
 
- To budżet na czas kryzysu, budżet oszczędności i kontynuacji. Ostatnie lata to czas wielu wyrzeczeń i ograniczeń finansowych, dlatego też bardzo roztropnie i uważnie zaplanowaliśmy wydatki miasta na 2023 rok. Niestety zmuszeni jesteśmy do mocnego cięcia wydatków inwestycyjnych. Kontynuować będziemy rozpoczęte projekty, czyli m.in. budowę budynku mieszkalnego przy ulicy Leśnej czy też przebudowę podwórek w śródmiejskiej przestrzeni. Zmniejszone dochody zmuszają nas do szukania oszczędności w takich sferach jak: administracja publiczna, sport, kultura czy utrzymanie miasta – mówi prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska. 
 
Planowana kwota zadłużenia miasta na koniec 2022 roku wyniesie 112,1 mln zł (36,7% dochodów). Dług w 2022 roku zmniejszy się o 2,5 mln zł w stosunku do wielkości planowanej. Dopuszczalny wskaźnik obsługi długu, to 19,53%, wskaźnik planowany wyniesie 8,97%. 
 
Zadania inwestycyjne planowane na 2023 rok
 
Rewaloryzacja przestrzeni publicznej wewnątrz kwartałów przy ul. Przechodniej oraz między ul. 1 Maja i ul. Marii Konopnickiej.
Przebudowa lokali mieszkalnych przy ul. 1 Maja i Bolesława Chrobrego.
Przebudowa wewnętrznych instalacji w Niepublicznej Szkole Podstawowej Świdnickiego Stowarzyszenia Oświatowego "Bliżej Dziecka" przy ul. Jagiellońskiej.
Budowa południowo-zachodniej obwodnicy miasta Świdnicy w ciągu drogi wojewódzkiej nr 382 – opracowanie koncepcji przebiegu trasy obwodnicy w minimum dwóch wariantach wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej dla wybranego wariantu.

Miasto dokończy także rozpoczęte już inwestycje, a są to m.in.:
Przebudowa al. Niepodległości (drogi wojewódzkiej nr 379).
Budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ul. Leśnej.
Przebudowa śródmiejskiej przestrzeni wewnątrz kwartałów ul. Grodzka – ul. Kotlarska oraz ul. Franciszkańska – ul. Grodzka - ul. Marii Konopnickiej.
 
 

Na co miasto wyda najwięcej?

Najwięcej środków z budżetu pochłonie oświata, na którą przeznaczono ponad 93 mln zł,  z czego subwencja oświatowa to ponad 55 mln zł, resztę miasto dołoży z własnego budżetu. Wydatki w szkołach podstawowych zaplanowano na kwotę ponad 48 mln zł. Utrzymanie oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych to prawie 956 tys. zł. Na wydatki w przedszkolach zaplanowano kwotę ponad 28 mln zł. 
 
Gospodarka komunalna i ochrona środowiska będzie kosztować ponad 50 mln zł. Są to wydatki związane z gospodarką odpadami, gospodarką ściekową i ochroną wód, a także utrzymaniem zieleni, w tym parków. To również koszty oświetlenia i sprzątania ulic, placów i dróg, realizacji programów związanych z ochroną powietrza atmosferycznego i klimatu, utrzymaniem schroniska dla bezdomnych zwierząt. 
 
Gospodarka mieszkaniowa to kwota prawie 29 mln zł. Są to w znacznej większości wydatki majątkowe, czyli środki przeznaczone na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ul. Leśnej oraz budynków Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ul. Księcia Bolka II Świdnickiego i ul. Leśnej. 
 
Na transport miasto wyda ponad 24 mln zł. To między innymi wydatki związane z utrzymaniem dróg publicznych, czyli remonty, utrzymanie czystości i zieleni w pasie drogowym oraz sygnalizacji świetlnej i biletomatów. To także wydatki związane z funkcjonowaniem przystanków komunikacyjnych i dworca autobusowego. 
Na pomoc społeczną przeznaczono 20 mln zł. To wydatki związane m.in. z utrzymaniem Dziennego Domu SENIOR-WIGOR, klubów seniora, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej  oraz ośrodka wsparcia dla bezdomnych. Są to także środki na zadania w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, dodatki mieszkaniowe i zasiłki, usługi opiekuńcze. 

Jak głosowali radni ? 
 
Za budżetem głosowali:
- radni Platformy Obywatelskiej - Jan Dzięcielski, Krzysztof Grudziński, Magdalena Rumiancew-Wróblewska, Violetta Wiercińska, Joanna Gadzińska,
- radni Nowej Lewicy – Rafał Fasuga, Władysław Wołosz, Danuta Morańska,
- radni Nowoczesnej – Lech Bokszczanin, Marcin Wach,
- niezależni radni – Marcin Paluszek, Tomasz Kempa, Wiesław Żurek. 

Przeciwgłosowali:
- radni Wspólnoty Samorządowej – Jan Jaśkowiak, Zofia Skowrońska-Wiśniewska, Lesław Podgórski,
- radni Prawa i Sprawiedliwości – Józef Cygan, Krzysztof Lewandowski, Ryszard Makowski, Luiza Nowaczyńska, Andrzej Ora, Aldona Struzik. 
 

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Swidnica  |   budżet miasta  |   budżet 2023  |  

400 tys. zł. wyda Wałbrzych na kwiaty i nasadzenia

Dziecko zmarło po tym, jak nie przyjęto go do szpitala. Lekarz...

Jest wyrok dla sołtys, która ciągnęła psa po asfalcie

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij