Menu

Renowacja Katedry Świdnickiej 'od kuchni'

20 milionów złotych kosztowała rewitalizacja wnętrza Katedry Świdnickiej. Projekt zakończono w czerwcu 2022 roku. Ogrom prac można prześledzić dzięki filmowi zrealizowanemu w trakcie projektu.

Renowacja Katedry Świdnickiej 'od kuchni'

 

Szeroko zakrojone prace konserwatorskie rozpoczeły się w grudniu 2019 roku. Projekt udało się zrealizować dzięki dofinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w kwocie prawie 17 mln zł. 3 mln zł pochodziły z wkładu własnego parafii.

 

 

Na stronie katedry możemy wyczytać, że projekt obejmował konserwację malowideł ściennych w nawie głównej i prezbiterium o pow. 2 700 m2, konserwację 14 obrazów z ramami oraz 9 figur umieszczonych na filarach. Wszystkie obiekty poddane konserwacji zostały jednocześnie zdigitalizowane, co stanowiło dopełnienie prac konserwatorskich. Przeprowadzona digitalizacja umożliwia prezentację obiektów sztuki w ramach multimedialnego projektu tzw. przewodnika elektronicznego oraz Wirtualnego Muzeum Katedry Świdnickiej. W ramach projektu opracowano również 2 modele 3D odnowionych obiektów Katedry Świdnickiej dla osób niewidomych i słabo widzących wraz z opisem w języku Braille’a.

Szacuje się, że do pełnego remontu całego obiektu potrzeba jeszcze około 50 mln zł. Kolejne prace będą planowane w ramach dostępności środków finansowych.

opr.plr
foto: archiwum
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Wasyl (2 stycznia 2023 7:18)
Proszę o renowację budynków zabytkowych w Świdnicy, a nie katedry.

Dodaj komentarz

Świdnica  |   katedra  |   renowacja  |  

''Kara jest rażąco niska'' - prokuratura odwoła się od wyroku

Nowe schronisko dla bezdomnych

Pięć lat więzienia za znęcanie się nad dziećmi

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij