Menu

Najlepszy rok dla Starej Kopalni

Najlepszy Produkt Turystyczny Dolnego Śląska, Certyfikat Najlepszego Produktu Turystycznego 2022 od Polskiej Organizacji Turystycznej, Barbórka górników węgla kamiennego w Wałbrzychu wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, otwarcie mini centrum nauki SOWA, festiwale, wydarzenia kulturalne i rekord odwiedzających... Tak w wielkim skrócie można podsumować ostatni rok działalności Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu.

Najlepszy rok dla Starej Kopalni
Za nami 8 rok działalności Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. Kolejne nagrody i duże wydarzenia zagościły na terenie byłej KWK Julia, a zwieńczeniem m.in. tych działań jest otrzymany w grudniu Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej na Najlepszy Produkt Turystyczny 2022 roku. Ta nagroda uważana jest za najważniejszą w branży. Więcej na temat wyróżnienia przeczytacie TUTAJ.
 
 
Pracownicy Instytucji kolejny rok zapraszają do siebie od stycznia, promując obiekt na stokach narciarskich w ramach Projektu Zima, gdzie spotykają się z turystami, następnie promowali Starą Kopalnię podczas targów turystycznych, gdzie uczestnikami są biura turystyczna, tour operatorzy oraz przewodnicy. Stoiska promocyjne obiektu były widoczne w Warszawie, Wrocławiu czy Pradze. Pierwszy kwartał to otwarcie nowej przestrzeni, czyli restauracji Coolturalna Montownia, która oferuje m.in. potrawy regionalne, organizuje wystawy oraz mini koncerty weekendami. 
 
W 2022 roku pierwszy raz obiekt wspólnie z Dolnośląską Organizacją Turystyczną zorganizował Otwarcie Sezonu Turystycznego Dolnego Śląska, podczas którego było ponad 100 atrakcji turystycznych na 70 stoiskach. Relację z wydarzenia znajdziecie TUTAJ.
 
 
W maju ponad 50 twórców internetowych odwiedziło obiekt , dając swoje relacje na mediach społecznościowych, zachwycając się przewodnikami, górnikami i zapraszając do odwiedzania Wałbrzycha i atrakcji Lokalnej Organizacji Turystycznej Aglomeracji Wałbrzyskiej. Kiedy mowa o przewodnikach, trzeba wspomnieć o 1,5 mln wyświetleniach filmików na kanale obiektu na tik toku z udziałem przewodników. Mało który obiekt w kraju może się pochwalić takimi wynikami.
 
Instytucja nie zapomina o najmłodszych turystach - oferuje bogatą ofertę edukacyjną, specjalne edycje zajęć na ferie, wakacje, jak również poszerzyła, a raczej dopełnia ofertę nową przestrzenią dla młodych i starszych, czyli mini centrum nauki SOWA, Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. SOWA mieści się w byłej elektrowni kopalnianej, gdzie przygotowanych zostało 18 interaktywnych stanowisk doświadczalnych przeniesionych prosto z Centrum Nauki Kopernik. Projekt został sfinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Relację z otwarcia znajdziecie TUTAJ.
 
 
Wiele grup szkolnych miało okazję przyjechać do Wałbrzycha dzięki programowi Poznaj Polskę, gdzie Stara Kopalnia znalazła się na pierwszej stronie listy wykazu miejsc objętych i rekomendowanych ofertą edukacyjną do dofinansowania.
 
 
Stara Kopalnia od lata aktywnie bierze udział w akcjach ogólnopolskich jak: Noc Muzeów, Europejskie Dni Dziedzictwa, akcja Senior +, Zobacz więcej - weekend za pół ceny. Nie zapominając o kooperacji z innymi organizacjami i zapraszając na nowe wydarzenia na mapie Dolnego Śląska jak: Dolnośląski Rajd Zabytków Techniki (2 edycja), Wałbrzyska Giełda Ceramiki i Porcelany, Festiwal Smaków LOT AW.
 
 
Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w 2022 roku zaprosiła na otwarcie wystawy “Podziemny świat - górnicza praca na przedwojennych fotografiach”, która na stałe wzbogaca górniczą ekspozycję. Unikatowe fotografie mają ponad 100 letnią historię i przedstawiają trud pracy górników z lat 30 XX wieku, a odnalezione zostały w Niemczech. 
 
Obiekt dbając o historię górnictwa oraz miasta, zaprasza od lat na Rodzinną Majówkę, Górniczy Dzień Dziecka, Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka czy Górniczego Mikołaja, a większość tych wydarzeń jest bezpłatna dla uczestników.
 
 
Ostatni rok to nowe festiwale na mapie Dolnego Śląska: Black Diamonds Festival, Hip Hop Kopalnia oraz Festiwal Twórczej Wyobraźni. Po bardzo dobrych recenzjach uczestników dwa z nich na pewno planowane są w 2023.  Na swoich trasach koncertowych w minionym roku Starej Kopalni nie ominęły  m.in. takie gwiazdy jak: Kaśka Sochacka, Kortez, zespół Dżem, Kayah, Nocny Kochanek, czy Stanisław Soyka. Odbył się też specjalny koncert wsparcia dla Ukrainy. Współpraca z Wałbrzyskimi Instytucjami – Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury, Wałbrzyską Galerią Sztuki również była widoczna. Dzięki niej wałbrzyszanie mogli choćby ostatnio wziąć udział we wspólnym kolędowaniu, wspólnymi siłami z Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA instytucje wspólnie przygotowały w minionym roku jedną z najbardziej wyczekiwanych wystaw. Andzelmiada to wystawa prac Waldemara Andzelma, uznawana za jedną z najciekawszych kolekcji sztuki współczesnej w Polsce. W Galerii Sztuki Współczesnej BWA na terenie Starej Kopalni można było ją oglądać przez ponad trzy miesiące. 
 
 
To tylko wybrane wydarzenia z ostatniego roku działania. Nie można zapomnieć o zakończonych sukcesem staraniach o wpisanie na listę niematerialnego dziedzictwa Barbórki górników węgla kamiennego w Wałbrzychu, łącznie ponad 170 wydarzeń różnego typu, które odbyły się w Starej Kopalni i wyraźny wzrost - rekord liczby odwiedzających. Niewątpliwie to był bardzo udany rok dla wałbrzyskiej Starej Kopalni.
 
opr.plr
foto: użyczone / CNiS Stara Kopalnia
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

wałbrzych miastem koszykówki (2 stycznia 2023 15:50)
Zapraszamy na pierwszy noworoczny mecz Górnika Trans.eu Zamek Książ Wałbrzych we własnej hali. Rywalem biało-niebieskich będzie silna ekipa SKS Starogard Gdański. Będzie to spotkanie zamykające pierwszą część rozgrywek Suzuki 1 Ligi Mężczyzn. Dla wałbrzyskich kibiców będzie to pierwsza okazja do zobaczenia na żywo na parkiecie Aqua Zdroju nowych zawodników Górnika: Arinze Chidoma oraz Michała Sitnika. bilety są już na stronie GÓRNIKA MECZ W SRODE O GODZ 17.00
Szach i mat (2 stycznia 2023 9:34)
A ile tak naprawdę sami zarobili , nie licząc dotacji z miasta czyli kieszeni podatników? Czy też notują takie dno jak Aqua, w którym nie ma już pieniędzy na nic. Miał być ośrodek sportu i rekreacji , a oni nie mają tam pieniędzy nawet na podstawowe rzeczy. Prezesuńcio durnie się tłumaczy, i nie ma pojęcia nawet w jakiej cenie są bilety albo jakie zajęcia są tam prowadzone. W takim razie po co taka placówka?
Bronek (2 stycznia 2023 8:29)
Najlepszy rok a dotacja podmiotowa z naszych podatków - 4 miliony.
Do dzbana (2 stycznia 2023 7:17)
Cytuję użytkownika: Do lemingokoków
Najlepszy rok będzie mieć jak ją zamkną.
Ty już się zamknij.
Do lemingokoków (2 stycznia 2023 6:46)
Najlepszy rok będzie mieć jak ją zamkną.

Dodaj komentarz

Stara Kopalnia  |   turystyka  |   kultura  |   imprezy  |   koncerty  |  

Węgierski kwartet jazzowy na koncercie w A Propos

Laureaci konkursu plastycznego 'Śladami Księżnej Daisy'

Dolnośląskie Forum Gospodarcze w Szczawnie-Zdroju

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij