Menu

Będą sterować rzeką za pomocą smartfona

Kończą się prace przy budowie nowego jazu na rzece Zadrna w Kamiennej Górze. Nowoczesne urządzenia do spiętrzania wody mają być sterowane za pomocą aplikacji w smartfonie.

Będą sterować rzeką za pomocą smartfona

Przebudowa jazu na rzece Zadrna jest częścią większego projektu przywrócenia świetności Zalewowi - zbiornikowi wodnemu w centrum miasta, który dawniej pełnił rolę ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego dla mieszkańców regionu. Z biegiem czasu  stan wody w Zalewie uległ znacznemu pogorszeniu z powodu niewydolności systemu jej wymiany z przepływającą obok rzeką Zadrna. W latach 90-tych ubiegłego wieku zamknięto kąpielisko i obiekt tracił na znaczeniu. Władze Kamiennej Góry chcą, by znowu tętniło to życie, nie tylko z okazji Dni Miasta, które odbywają się na polanie nad Zalewem.

W ubiegłym roku przystąpiono do budowy nowego jazu na rzece Zadrna w miejscu gdzie woda powinna wpływać do Zalewu.

- Jaz na rzece Zadrna przy ul. Kościuszki jest prawie ukończony. Na budowie trwają ostatnie prace wykończeniowe i porządkowe. Do zamontowania pozostaną jeszcze urządzenia sterujące gumowym rękawem spiętrzającym wodę. Mają zostać zainstalowane jeszcze w tym tygodniu - czytamy na stornie Urzędu Miejskiego w Kamiennej Górze.
 
Jaz przy ul. Kościuszki będzie miał dość niezwykłą konstrukcję, albowiem rolę zamknięcia piętrzącego wodę, będzie spełniał specjalny gumowy rękaw wypełniany wodą. W razie potrzeby będzie można go opuszczać, poprzez wypompowanie wody. Takie rozwiązanie technologicznie jest w Polsce rzadko spotykane.
 
- Jaz na Zadrnie może spiętrzyć rzekę maksymalnie o ok. 1 metr. Takie podniesienie lustra wody jest konieczne dla zasilania dopływu do kamiennogórskiego Zalewu. W przypadku zagrożenia powodziowego rękaw jazu będzie obniżany. Sterowanie przepływem będzie mogło odbywać się za pomocą aplikacji w telefonie komórkowym. Nadzór nad jazem będzie sprawowało biuro zarządzania kryzysowego w ratuszu - informują urzędnicy.
 
 
 
Umowę na wykonanie prac podpisano pod koniec 2021 roku. Inwestycja miała zakończyć się pod koniec 2022 roku, ale nie udało się dotrzymać planowanego terminu. Koszt inwestycji, która ma poprawić także bezpieczeństwo powodziowe miasta to 3 mln zł.
 
opr.plr
foto: UM Kamienna Góra
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Antonówkarz (9 stycznia 2023 9:29)
Czemu poprzedni kwiatowy Burmistrz tego nie zrobił?

Dodaj komentarz

Kamienna Góra  |   rzeka  |   zadrna  |   jaz  |   zalew  |   remont  |   inwestycja  |  

Prawie 3,5 promila - kierowca złapany po anonimowym donosie

Czujnik czadu uratował rodzinę

Piętnaście kolizji w jeden weekend

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij