Menu

Wałbrzych czeka na pół miliarda złotych z KPO i apeluje do rządzących

500 milionów złotych mogłoby wpłynąć do Wałbrzycha ze środków Krajowego Planu Odbudowy. Mogłyby, bo przekazanie tych środków uzależnione jest od zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym, co do której nie ma porozumienia na szczycie władzy.

Wałbrzych czeka na pół miliarda złotych z KPO i apeluje do rządzących
Krajowy Plan Odbudowy to środki unijne w wysokości 158,5 miliarda złotych, które zapisane są dla Polski w formie 106,9 mld zł dotacji i 51,6 mld zł preferencyjnych pożyczek. Unia Europejska wymaga jednak by kraje, które sięgają po te środki, spełniały wszelkie zasady praworządności i zdaniem unijnych urzędników reformy sądownictwa przeprowadzone w ostatnich latach przez rząd Prawa i Sprawiedliwości przeczą tym zasadom. W tym tygodniu Sejm ma zająć się projektem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, której zmiana ma stanowić najważniejszy "kamień milowy" dla odblokowania środków przez Komisję Europejską. Nadal jednak nie wiadomo, czy Zjednoczona Prawica dojdzie do porozumienia w tej sprawie, bo wciąż wiele obiekcji zgłaszają koalicjanci z Solidarnej Polski. Gdy na najwyższych szczeblach władzy trwają polityczne przepychanki, samorządowcy z niecierpliwością czekają na unijne fundusze.
 
- W praktyce dla naszego miasta oznaczałoby to około 500 milionów złotych na inwestycje. Dla powiatu wałbrzyskiego ponad 300 milionów złotych. To nie są abstrakcyjne pieniądze, bo za 500 mln zł moglibyśmy zrealizować bardzo wiele absolutnie niezbędnych inwestycji - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
 
Komisja Europejska już dawno określiła, na jakie cele przeznaczać można te środki, dlatego samorządy odpowiednio wcześniej przygotowywały konkretne plany ich spożytkowania i projekty, jakie zostałyby zrealizowane.
 
- Złożyliśmy do tego zasobu inwestycji, które chcielibyśmy zrealizować ponad 11 projektów na łączną kwotę ponad 650 milionów złotych. Są wśród nich zarówno inwestycje widoczne, które natychmiast mogłyby poprawić jakość życia mieszkańców, na przykład rewitalizacja dzielnicy Sobięcin, jak również takie działania, które poprawiają stan środowiska i gospodarkę komunalną i tak na przykład linia segregacji odpadów przy ul. Beethovena wymaga poszerzenia i na to również złożyliśmy określony wniosek. Te inwestycje dotyczą wszystkich mieszkańców Wałbrzycha. Te pieniądze powinny być u nas i pracować dla mieszkańców już od 1,5 roku - twierdzi Roman Szełemej.
 
 
Samorządowcy wysłali apel do rządzących, aby podjęli zdecydowane działania w sprawie odblokowania środków z KPO.
 
 
- Zwracamy się z wnioskiem do rządzącej koalicji o przestrzeganie wszystkich kamieni milowych, które legły u podstaw umowy w sprawie KPO, a do Prezydenta RP zwróciliśmy się z apelem podpisanym przez kilkuset przedstawicieli samorządów, również skupionych w ruchu "TAK dla Polski" o to, aby Prezydent Polski Andrzej Duda zrobił absolutnie wszystko, żeby te pieniądze zaczęły na rzecz naszych mieszkańców pracować - informuje Roman Szełemej.
 
 
 
Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że liczy, iż Sejm rozpocznie w tym tygodniu prace nad projektem zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym i jego zdaniem jest realne, że uda się tę nowelizację przyjąć. Zgodnie z tym projektem sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów miałby rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie jak obecnie Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego.
 
Projektem Sejm miał się zająć jeszcze w połowie grudnia ub. r., ale został on zdjęty z porządku obrad. Zapowiedziano dalsze konsultacje i prace dwóch zespołów legislacyjnych: prezydenckiego oraz rządowego. Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wielokrotnie krytycznie wypowiadał się o projekcie i deklarował, że jego resort oraz Solidarna Polska nie zaakceptują projektu w formie przedłożonej przez Prawo i Sprawiedliwość. Ustawy nie da się uchwalić bez sejmowej większości a próba jej przyjęcia w porozumieniu z opozycją i z pominięciem Solidarnej Polski może skutkować rozpadem koalicji rządzącej.
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Pan kleks (12 stycznia 2023 12:08)
Do rządzących nie dawac bandzie żadnej kasy wszystko roztrwonia a dzieci będą spłacać to kredyt
Jerzy Jacek Pilchowski (11 stycznia 2023 20:39)
Cytuję użytkownika: WujekDobraRada
Zastawcie ratusz w lombardzie.
Rozumiem, że nial pan dobrą intencję ale PO-ciotki aferałów nie mają poczucia humoru i obawiam się mogą potraktować pański komentarz jako "wolę suwerena" i ten pomysł zrealizować.
xsdS (11 stycznia 2023 15:18)
zamrozić tą mafie z PO
Ww (11 stycznia 2023 13:36)
Z tymi tabliczkami, to jak zgraja żebraków skomlących o jałmużnę
WujekDobraRada (11 stycznia 2023 9:54)
Zastawcie ratusz w lombardzie.
półksięgowy (11 stycznia 2023 9:48)
Nie wolno im dać do rąk pieniędzy bo dofinansują deficytowe spółki miejskie zamiast spłacić długi które zaciągnęli na miasto.
Hahahahahahahaha (11 stycznia 2023 9:04)
Na zdjęciach przodownicy pracy.
Hipokryzja (11 stycznia 2023 9:03)
Cytuję użytkownika: policzone
O tylu jest za dużo ludzi w ratuszu .Zdjęcia nie kłamią.
Nooo.... I Dwuetatowa Blondyna.
Jacek (11 stycznia 2023 8:04)
Cytuję użytkownika: Księgowy8
Cytuję użytkownika: Jacek
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski
Cytuję użytkownika: Dwa oblicza
Cytuję użytkownika: Jacek
Dać panu tyle kasy to jak małpie brzytwę.Skończ pan remont 1-go Maja to dostaniesz pan kasę na inne inwestycje a tak to Wałbrzych znów będzie zablokowany , urzędasy potem chleją na potęgę i rozbijają samochodami jak szef woku albo kradną jak księgowa z cojmu.
Dobre w samą dziesiątkę.A tak na marginesie ile to można by wybudować fontann za 500 baniek.
Te fontanny zostały by wybudowane za np., 200 baniek. Pozostałe 300 zostało by rozdanych "zasłużonym ludziom" w formie różnego rodzaju premii. Następnie mieszkańcy miasta dostali by rachunek na nie mniej niż 800 baniek gdyż banksterzy też muszą zarobić. Podsumowując. Polityka finansowa Cara jest bardzo prosta. Tak prosta, że się to w głowach wielu ludzi nie mieści. Oni myślą, ze nie można być aż tak cyniczny a Car mówi im: Można? Można!
Potrafi też na wszelki wypadek zadbać o kastę, przekazując za darmo powierzchnie reklamowe w Wałbrzychu na rzecz obrony ,,niezależnych" sędziów jak Tuleya , Juszczyszyn i Morawiec czy też paląc znicze pod sądem. Nie poniósł żadnych konsekwencji za zły nadzór nad pracownicą cojmu , która ukradła z miejskiej kasy ponad dwa miliony trzysta tysięcy złotych nie poniósł też konsekwencji za złamanie art.30 Konstytucji RP za ustawę zmuszającą mieszkańców Wałbrzych do przymusowych szczepień po drodze była jeszcze ta zakazująca stosowania plastykowych opakowań na terenie miasta.
Plichowski to akurat zaszczep,popierał nawet srula w wyszczepianiu. To dobrze ze się szczepil bo zaszczpy masowo ostatnio padają jak bydło podczas suszy. Im mniej solidaruchow i zaszczepow - tym lepiej dla Polaków. Zaszczepili się i chcą wojny z Rosją aby i niezaszczepieni Polacy ginęli. Zazdroszczą niezaszczepionym rozsądku i perespektyw.Ot co.
17 września 1939 sowieci też weszli z misją pokojową do Polski, wspólnie potem paradując z Niemcami w Brześciu 22 września 1939 roku. Szczepienia były potrzebne ale przymus ich stosowania nie był niczym innym jak łamaniem prawa.
policzone (11 stycznia 2023 6:48)
O tylu jest za dużo ludzi w ratuszu .Zdjęcia nie kłamią.
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

Regionalna konwencja Bezpartyjnych Samorządowców

Marsz Miliona Serc - prezydent zachęca do wyjazdu do Warszawy

Marsz Miliona Serc: bezpłatne autobusy z Wałbrzycha do Warszawy

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij