Menu

Już nie chcą wyburzać dawnego ''Ekonomika''

Gmina Wałbrzych zmieniła zdanie co do budynku dawnego "Ekonomika" w dzielnicy Sobięcin. Decyzja ta ucieszy miłośników zabytkowych nieruchomości, bo zamiast wyburzenia miasto będzie chciało zrewitalizować obiekt.

Już nie chcą wyburzać dawnego ''Ekonomika''
Zdaniem wielu osób to jeden z najciekawszych architektonicznie budynków w dzielnicy Sobięcin. Poza tym mieszkańcy, którzy przez wiele lat się tu uczyli, czują do niego spory sentyment. Wieści o tym, że miasto chciało wyburzyć budynek, zaniepokoiły wielu sympatyków wałbrzyskiej architektury. Należy zaznaczyć, że choć z zewnątrz nie wygląda on najgorzej, to jednak w środku obiekt jest w bardzo złym stanie. O planach wyburzenia go i odsłonięcia tym samym schowanego za nim kościoła mówiło się głośno w 2019 roku. Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ.
 
 
Latem 2020 roku doszło w środku do zawalenia się stropu w jednym z pomieszczeń. Co sprawiło, że nagle zmieniono planydotyczące wyburzenia? Po pierwsze brak zgody konserwatora na wyburzenie, a po drugie możliwość sięgnięcia po środki unijne, które pozwolą na rewitalizację obiektu.
 
- Otrzymaliśmy zaproszenie od Europejskiej Inicjatywy Miejskiej, powołanej przez Komisję Europejską, która od 10 lat zajmuje się realizacją projektów w obszarach miejskich, które mają służyć zrównoważonemu rozwojowi. Przewodnicząca KE wprowadziła w tej kadencji nowy program, który nazywa się Nowy Europejski Bauhaus i ma on łączyć zrównoważony rozwój, promowanie estetyki i designu nawiązując do neutralności klimatycznej - mówi Marcin Augustyniak z Biura zarządzania strategicznego, nadzoru właścicielskiego, funduszy europejskich i rozwoju gospodarczego w Urzędzie Miejskim w Wałbrzychu.
 
W ramach ubiegania się o dofinansowanie rewitalizacji tego budynku miasto musi przygotować projekt, który z założenia ma być nowatorski, dlatego nie może to być wyłącznie zwykły remont budynku. Pomysłodawcy proponują, aby włączyć do tego działania społeczne poprzez stworzenie miejsca, które będzie integrować i służyć mieszkańcom dzielnicy. Co zatem miałoby tu powstać?
 
- Docelowym rozwiązaniem, o którym od początku myślimy, to są mieszkania komunalne na wyższych kondygnacjach tego budynku, ale to jeszcze nie powoduje, że jest to projekt innowacyjny. Doszliśmy do wniosku, że jesteśmy w stanie pokusić się o przygotowanie projektu, który sam w sobie nie będzie skupiał się wyłącznie na budynku i jego fizycznej odnowie, ale głównym celem tego projektu będzie nadanie nowych funkcji pomieszczeniom na parterze takich jak świetlica środowiskowa, której brakuje mieszkańcom Sobięcina - wyjaśnia Marcin Augustyniak.
 
 
Jeśli konserwator zabytków wyrazi zgodę, miasto planuje wyburzyć wszystkie elementy zagrażające zawaleniem, zachowując jednak wszystkie elementy zabytkowe, łącznie z dwiema ozdobnymi fasadami. Wewnątrz po wyburzeniu niektórych ścian zmieniono by bryłę budynku a na otwartej przestrzeni stworzono miejsce do rekreacji. Trudno oszacować obecnie koszty tak ambitnego projektu, zwłaszcza biorąc pod uwagę fatalny stan nieruchomości i jej kubaturę. Maksymalne dofinansowanie, jakie można otrzymać z programu Nowy Europejski Bauhaus to 5 mln euro.
 
- To nie jest kwota, która pozwoli nam na zrealizowanie wszystkiego, co zaplanowane, ale umożliwi nam przygotowanie tego budynku do takiego stanu, by w oparciu o inne środki z programów krajowych i funduszy europejskich, można było w kolejnych etapach wybudować i wyposażyć wspomniane mieszkania komunalne. Na to na pewno nam w pierwszym etapie nie starczy - wyjaśnia Augustyniak.
 
Rada miejska zgodziła się przeznaczyć ponad 92 tysiące złotych na przygotowanie projektu i aplikacji do pierwszego naboru. Projekt będzie nosił nazwę "Nasz Sobięcin". W opracowanie ostatecznej koncepcji zagospodarowania obiektu mają włączyć się mieszkańcy poprzez radę dzielnicy oraz instytucje, które wpływają na otoczenie jak na przykład Zakład Aktywności Zawodowej, czy sąsiadująca z budynkiem parafia. Realizacja planów będzie możliwa, jeśli Europejska Inicjatywa Miejska uzna, że projekt jest nowatorki na skalę europejską i spełnia założenia Nowego Europejskiego Bauhausu.
 
plr
foto: archiwum
redakcja@walbrzych24.com
Sobięcin  |   ekonomik  |   zabytek  |   rewitalizacja  |   mieszkania  |   fundusze unijne  |  

Będzie dalszy remont ul. 1 Maja

Tu będą nowe mieszkania z pięknymi widokami

Budynek rośnie jak na drożdżach. Będzie z niego piękny widok

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij