Menu

Wojsko w wałbrzyskiej Akademii Nauk

Wojsko wkracza do wałbrzyskiej Akademii Nauk Stosowanych. Jest szansa, że na uczelni powstaną nowe kierunki kształcenia. Czy to oznacza obowiązkowe zajęcie dla studentów ?
 

Wojsko w wałbrzyskiej Akademii Nauk

Dolnośląscy Terytorialsi podpisali porozumienie z wałbrzyską Akademią Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa.

– Z tej współpracy będą wynikać wyłącznie korzyści dla obu stron – zarówno dla naszej Akademii, jak i 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej – mówi  rektor Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa, Robert Wiszniowski.

Studenci wykorzystają wiedzę żołnierzy związaną z bezpieczeństwem państwa, wojsko będzie mogło przekazywać praktyczne umiejętności młodym ludziom, a także uzyska bazę do organizacji szkoleń i ćwiczeń fizycznych – takie korzyści mają płynąć z podpisanego porozumienia.

– Podpisane porozumienie to legitymizacja dotychczasowej współpracy, która trwa już od kilkunastu miesięcy, dotychczas dotyczyła chociażby wsparcia procesu kształcenia Legii Akademickiej. Teraz chcemy rozwijać naszą współpracę, szczególnie w ramach kierunków studiów, które związane są stricte z obronnością, np.: bezpieczeństwo wewnętrzne, jesteśmy do tego dobrze przygotowani –mówił pułkownik Artur Barański, dowódca 16DBOT.

Jak dodał, skorzystają też żołnierze 16DBOT,  będą mogli do celów szkoleniowych wykorzystać bazę, którą dysponuje wałbrzyska uczelnia, choćby nowoczesne sale sportowe czy wykładowe.

- Jest to tym bardziej istotne, że właśnie trwa formowanie 163. Sudeckiego Batalionu Lekkiej Piechoty, który stacjonuje właśnie w Wałbrzychu. Oczywiście liczymy też na to, że w nasze szeregi wstąpią również studenci Akademii Nauk Stosowanych – podkreślał pułkownik Barański.

Rektor Akademii, Robert Wiszniowski. dodał, że współpraca z Brygadą umożliwia nie tylko wstępowanie w szeregi Wojska Polskiego ale pozwoli na przygotowanie studentów do pracy w wydziałach zarządzania kryzysowego.

Akademia i Brygada będę współpracowały w organizowaniu m.in. warsztatów, konferencji i badań naukowych. Żołnierze 16DBOT będą mogli podejmować studia w Akademii Nauk Stosowanych na preferencyjnych warunkach, a studenci uczelni mają zapewnione odbywanie praktyk w 16. Dolnośląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

– Najważniejsze jest jednak to, że na mocy podpisanego porozumienia bez żadnych dodatkowych formalności będziemy mogli wzajemnie i na bieżąco sobie pomagać reagując na potrzeby drugiej strony – podsumował pułkownik Artur Barański.

Akademia Nauk Stosowanych to druga uczelnia wyższa na terenie województwa dolnośląskiego, z którą 16 DBOT podpisała porozumienie o współpracy.adm
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Jer (13 stycznia 2023 11:48)
Gdy znów do murów klajstrem świeżym Przylepiać zaczną obwieszczenia Gdy „do ludności" „do żołnierzy" Na alarm czarny druk uderzy I byle drab i byle szczeniak Wodwieczne kłamstwo ich uwierzy Że trzeba iść i z armat walić Mordować grabić truć i palić Gdy zaczną na tysiączną modłę Ojczyznę szarpać deklinacją I łudzić kolorowym godłem I judzić „historyczną racją" O piędzi chwale i rubieży Ojcach pradziadach i sztandarach O bohaterach i ofiarach Gdy wyjdzie biskup pastor rabin Pobłogosławić twój karabin Bo mu sam Pan Bóg szepnął z nieba Że za ojczyznę bić się trzeba Kiedy rozścierwi się rozchami Wrzask liter pierwszych stron dzienników A stado dzikich bab kwiatami Obrzucać zacznie „żołnierzyków" O przyjacielu nieuczony Mój bliźni z tej czy innej ziemi Wiedz że na trwogę biją w dzwony Króle z panami brzuchatemi Wiedz że to bujda granda zwykła Gdy ci wołają „Broń na ramię" Że im gdzieś nafta z ziemi sikła I obrodziła dolarami Że coś im w bankach nie sztymuje Że gdzieś zwęszyli kasy pełne Lub upatrzyły tłuste szuje Cło jakieś grubsze na bawełnę Rżnij karabinem w bruk ulicy Twoja jest krew a ich jest nafta I od stolicy do stolicy Zawołaj broniąc swej krwawicy „Bujać to my panowie szlachta"
Historyk (13 stycznia 2023 11:11)
Cytuję użytkownika: Monthy Phyton
Ten kraj to już Korea Płn. Inwigilowanie obywateli, narzucanie im jedynie słusznej tv, pałowanie na ulicach... Brawo Rodacy!
O Rosji piszesz sowiecka gnido?
Monthy Phyton (13 stycznia 2023 10:17)
Ten kraj to już Korea Płn. Inwigilowanie obywateli, narzucanie im jedynie słusznej tv, pałowanie na ulicach... Brawo Rodacy!
Jerzy (13 stycznia 2023 9:39)
Przypomina mi się rok 1981, grudzień. Militaryzacja zakładów pracy, jednak nawet wtedy bolszewicy nie wkraczali z wojskiem na uczelnie.żadnego wpychania Polaków w wojnę! Jak politycy czy naukowcy chcą iść walczyć za obrzezany członek to sami niech idą , droga wolna! Pokój dla polski, natychmiast!

Dodaj komentarz

Akademia Nauk  |   WOT  |   studenci  |   wojski  |   żołnierze  |  

Duży projekt szkoleniowy wałbrzyskiej Akademii i Dolnośląskich...

Centrum Sportowo-Dydaktyczne ANS już działa

Tak wygląda nowa hala Akademi Nauk w Wałbrzychu (FOTO)

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij