Menu

Porcelana Krzysztof upada. Siemoniak ''Obojętność rządzących jest bulwersująca''

Ta obojętność rządzących jest niesłychanie bulwersująca. Dopiero w ostatnich kilkudziesięciu godzinach zaczęli się interesować wałbrzyską fabryką porcelany. Mówimy o polskim przemyśle, o firmie która jest w rękach polskich właścicieli. Ona jak najbardziej zasługuje na pomoc rządu. - mówił poseł Tomasz Siemoniak.  Politycy Platformy Obywatelskiej i wałbrzyscy radni protestowali przed Fabryką Porcelany Krzysztof. W zakładzie planowane są grupowe zwolnienia. 

Porcelana Krzysztof upada. Siemoniak ''Obojętność rządzących jest bulwersująca''
- Ten zakład przetrwał blisko dwieście lat, wojny światowe, ustrój komunistyczny. Dziś, jak wszyscy w Polsce wiedzą – ten zakład upada. Nie upada dlatego, że ludzie nie chcą kupować wałbrzyskiej porcelany. Do niedawna znakomite wyniki eksportowe. Wszyscy w Polsce ją znają. Jest w wielu polskich urzędach i domach. Ten zakład pada na skutek dwóch spraw, które nas ogromnie bulwersują. Pierwsza to brak osłony w czasie pandemii i tak zwanej tarczy. Ceramikę budowlaną taką tarczą otoczono. Branża ceramiki użytkowej mimo wysiłków taką tarczą i pomocą nie została objęta. - mówi poseł Tomasz Siemoniak. 
 
 
Główną przyczyną grupowych zwolnień są koszty. Ceny gazu zagrażają rentowności zakładu. 
 
- Znacznie gorszą sprawą jest to, co jest bezpośrednią przyczyną zamykania zakładów, likwidacji miejsc pracy. To jest kwestia cen gazu i energii elektrycznej. Państwowi monopoliści nie widząc tego, że mamy do czynienia z polską firmą , z ogromną tradycją ważną dla mieszkańców miasta, doprowadzili do sytuacji takiej, w której ceny gazu i energii praktycznie likwidują rentowność tej produkcji. Chcemy tym protestem pokazać, że nie godzimy się na takie działania. To nie jest tylko kwestia  wałbrzyskiej fabryki porcelany - mówi poseł Tomasz Siemoniak. 
 
 
 
- Wiemy, że w każdym, polskim domu jest jakiś wyrób z Fabryki Porcelany Krzysztof. Przyniosłam dzisiaj wyjątkową filiżankę z kolekcji, które rozsławiały zakład, Wałbrzych nie tylko w Polsce, Europie, ale również na świecie. Dzisiaj ten zakład został postawiony w stan likwidacji. Nie dlatego, że rząd PiS mu nie pomógł, ale dlatego że nawet się nie pochylił nad prośbami i pismami do różnych ministerstw. Właściciele nie dostali na swoje pisma ani jednej odpowiedzi. Rząd PiS nie interesuje się obywatelami, przedsiębiorcami, samorządami. Rząd PiS tylko świetnie wypada podczas konferencji prasowych, ale kiedy gasną światła wraca do przepychanek politycznych, d rozkradania Polski. Dzisiaj ta filiżanka stanie się symbolem upadku państwa polskiego. - mówi senator Agnieszka Kołacz-Leszczyńska. 
 
Koszt jaki musiał ponosić zakład w związku z opłatami za gaz wzrósł o 900%
 
W kwietniu 2020 roku była pierwsza fala masowych zwolnień.  Dyrektor wałbrzyskiego Powiatowego Urzędu Pracy  Marzena Radochońska przekazała nam, że do urzędu wpłynęło zawiadomienie o planowanych zwolnieniach grupowych, a z informacji jakie podsiadał wynikało, ze zwolnionych miało zostać 170 pracowników.  
 
Powiatowy Urząd Pracy potwierdza, że z końcem grudnia wpłynęło do nich zawiadomienie o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych z przyczyn ekonomicznych w Porcelanie Krzysztof.  Zwolnienia mają też dotknąć Cersanitu. 
 

red
foto: WTV

redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Radek (20 stycznia 2023 16:02)
Ludzie wyjeżdżajcie z tego miasta. W Niemczech od października minimalna pensja krajowa po przeliczeniu na polskie wynosi 9000 PLN bez potraceń. Praca jest w różnych branżach. Uczcie się chociaż fundamentalnych podstaw języka. A nawet dla osób bez znajomości języka jest praca. Warto się nad tym zastanowić.
Felek (18 stycznia 2023 18:11)
Cytuję użytkownika: JONY (15 stycznia 2023 17:47)
Niech Siemoniak i jego ziomale z PO napiszą, gdzie byli i co robili jak likwidowali ZPS Wałbrzych, ZPS Książ. Tam pracowało tysiące ludzi, którzy zasilili armię bezrobotnych. Czyżby wtedy było wszystko OK!!! ???
W punkt.Tak bylo _bo to było im ," na ręke " Hipokryci!!!!!!
Krzysiek258644 (17 stycznia 2023 14:55)
To był debile głupi stary zakład przestarzała technologia z 18wieku tam pylicę się miało po tym zakładzie. A ceny gazu głupi i debile są wynikiem wojny. Rosji z Ukrainą . Nie dajcie się zmanipulować przez złodziejska platformę która wszystko sprzedawała za swoich rządów. Platforma obywatelska to byli najwięksi złodzieje i oszuści a teraz znowu chcą wrócić do władzy żeby resztkę polski sprzedać. Zacznijcie myśleć wreszcie. Ceny gazu wysokie są wynikiem wojny a nie Wina Rządów PiS.
Pamiętam źe (16 stycznia 2023 18:16)
Profesor Balcerowicz w 1990 roku mówił że to niewidzialna ręka rynku dyktuje kto zostaje a kto plajtuje.I że kapitał nie ma narodowości.Więc nierentowne musi upaść albo sprzedać za złotówkę przez syndyka bo ma zostać tylko rentowne.Lewandowski POtwierdzi. Więc nie rozumiem tych pikietujących podważających autorytet profesora Balcerowicza
Iloczyn (16 stycznia 2023 18:03)
Cytuję użytkownika: Dobry ziomek
To jest wina PiS to przez ich politykę chwalą się że dużo robią dla Polaków bzdury oni nas niszczą i robią to skutecznie coraz więcej osób i zakładów pracy upada jedyny sposób na zmianę to nie głosować na PiS partia która ma gdzieś
A co ma Rząd do prywatnych zakładów skoro jest kapitalizm ty głupcze.
A543 (16 stycznia 2023 18:02)
Gdzie do tej pory byli wszystko wiedzący??,teraz można się prężyć i narzekać.
Jerzy Jacek Pilchowski (16 stycznia 2023 17:16)
Cytuję użytkownika: Dobry ziomek
To jest wina PiS to przez ich politykę chwalą się że dużo robią dla Polaków bzdury oni nas niszczą i robią to skutecznie coraz więcej osób i zakładów pracy upada jedyny sposób na zmianę to nie głosować na PiS partia która ma gdzieś
Rozwiązanie jest proste. Powiedział to wasz guru Balcerowicz. Ludzie muszą więcej pracować (np. po 14 godzin dziennie) i mniej zarabiać. Dodatkowo, trzeba muszą dużo oszczędzać aby mieć na prywatną służbę zdrowia jak już się od tego pracowania rozchorują. Wtedy gospodarka rozkwitnie tak bardzo, że będzie trzeba wydłużyć wiek emerytalny gdyż emeryci to są przecież darmozjady. Kto tego chce powinien (oczywiście) głosować na którąś z "totalnych" partii.
Dobry ziomek (16 stycznia 2023 14:51)
To jest wina PiS to przez ich politykę chwalą się że dużo robią dla Polaków bzdury oni nas niszczą i robią to skutecznie coraz więcej osób i zakładów pracy upada jedyny sposób na zmianę to nie głosować na PiS partia która ma gdzieś
Tomasz Wo (16 stycznia 2023 13:35)
Cytuję użytkownika: Każdy powinien to obejrzeć
https://m.youtube.com/watch?v=TntIHlRRHGY
W Wałbrzychu nie każdy myśli normalnie. Pis zatopił gospodarkę, tylko pięknie mówili jak będzie.
endriu (16 stycznia 2023 12:45)
taaaaa wina PIS-u, coś więcej POtraficie z siebie wykrzesać? Ile pieniędzy zostało zainwestowane prze obecnego właściciela Porcelany Krzysztof z przychodu jaki uzyskał ze sprzedaży terenu na Piaskowej Górze, na którym znajdował się Nordis? Może mało kto wie, ale Nordis ma siedzibę na terenie Porcelany Krzysztof. Tacy są obecni właściciele Porcelany Krzysztof - wydoić wszystko co się da i oskarżać innych że się więcej nie da doić.
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

porcelana  |   krzysztof  |   zwolnienia  |   walbrzych  |   protest  |   po  |   walbrzych  |  

Wałbrzych: ''Wypadające'' kursy autobusów, tłok, a w tle podwyżka...

Zebrano ponad 200 tys zł dla wałbrzyskiego Hospicjum

Jazz nie tylko nad Odrą, ale też w Głuszycy i Wałbrzychu

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij