Menu

Stary telewizor zamiast do lasu zawieź do... remizy

Elektryczne śmieci, zamiast do lasów i na dzikie wysypiska mogłyby trafiać do... lokalnych remiz Ochotniczych Straży Pożarnych. To pomysł Fundacji Odzyskaj Środowisko i firmy MB Recycling, które chcą w ten sposób umożliwić mieszkańcom małych miejscowości legalny sposób na pozbywanie się elektronicznych odpadów.

Stary telewizor zamiast do lasu zawieź do... remizy
Niestety nadal powszechny jest widok stert zużytego sprzętu RTV i AGD, który trafia do lasów czy na dzikie wysypiska. Organizacje zajmujące się ochroną przyrody apelują, że w małych miejscowościach czy na obszarach wiejskich potrzeba więcej punktów, gdzie można legalnie oddawać zepsute urządzenia elektryczne.
 
Fundacja Odzyskaj Środowisko i firma MB Recykling zaproponowały, by pomocy w pozbywaniu się elektrośmieci udzieliły Ochotnicze Straże Pożarne. Na czym ta pomoc miałaby dokładnie polegać? Strażacy gromadziliby sprzęty przekazywane przez mieszkańców w swoich remizach, skąd odbierałaby je specjalistyczna firma. W zamian strażacy otrzymywaliby środki na zakup sprzętu ratowniczego. To z kolei mobilizowałoby ich do edukowania mieszkańców swoich często niewielkich społeczności.
 
- Dostrzegając potrzebę selektywnej zbiórki elektrycznych śmieci w mniejszych miejscowościach, a także na obszarach wiejskich, szukaliśmy najlepszego partnera. Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP okazał się najbardziej trafnym wyborem, nie tylko z uwagi na zaufanie społeczne i powszechny szacunek, jakim się cieszy, ale również ze względu na swój profesjonalizm i ogromny zasięg oddziaływania. Widzę olbrzymi potencjał tego projektu, który przyniesie wiele korzyści lokalnym remizom w uzupełnieniu wyposażenia; Strażakom w budowaniu pozytywnego wizerunku, ale także środowisku naturalnemu. Wszystkie elektryczne śmieci trafią do profesjonalnych zakładów przetwarzania MB Recycling, w których jesteśmy w stanie przetwarzać wszystkie rodzaje zużytego sprzętu – podkreśla Bartłomiej Hajduk, Dyrektor Generalny MB Recycling.
 
 
Pomysł zaaprobował Główny Związek OSP RP. Decyzję o tym, czy przystąpić do projektu podejmować będą jednak indywidualnie zarządy poszczególnych jednostek.
 
- Projekt OSP NA STRAŻY ŚRODOWISKA otwiera nowy rozdział w historii Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Wszystkie Ochotnicze Straże Pożarne na terenie całego kraju mają szansę pozyskania dodatkowych środków na swoją działalność. Jestem przekonany, że w zbiórkę elektrośmieci chętnie włączą się lokalne społeczności. Na co dzień druhny i druhowie śpieszą im z pomocą, dlatego wierzę, że wszystkie zepsute lodówki, pralki i inne urządzenia elektryczne, które przez lata gromadzimy w naszych domach, piwnicach i strychach, zostaną przekazane do lokalnych remiz. Stamtąd, trafią do recyklingu, a pozyskane środki wrócą do strażnic. W ten sposób zyskują druhowie, ale także mieszkańcy i w szerszym ujęciu środowisko naturalne. Warto podkreślić, że zbiórki elektrycznych śmieci, jak też edukacja ekologiczna, doskonale wpisują się w strategię Związku OSP RP Florian 2050 – mówi Waldemar Pawlak, Prezes Zarządu Głównego Związku OSP RP.
 
 
 
Jako uzupełnienie do projektu Fundacja Odzyskaj Środowisko deklaruje, że przeprowadzi szereg działań edukacyjnych w jednostkach, które do niego przystąpią. W ramach wspólnych działań mieszkańcy będą wspólnie ze strażakami-ochotnikami m.in. sadzili lasy i łąki kwietne, dbając o pszczoły i dzikie zapylacze.
 
- Cieszę się, że Młodzieżowe i Dziecięce Drużyny Pożarnicze, druhny i druhowie, a także społeczności lokalne będą miały okazje zobaczyć praktyczny wymiar recyklingu. Budowanie świadomości ekologicznej przekłada się na tworzenie smart community, dla której naturalna jest dbałość o środowisko naturalne. Najwyższy czas na szachowe otwarcie. Grając dla środowiska, wszyscy zwyciężymy – podsumowuje Krzysztof Kieszkowski, Prezes Fundacji Odzyskaj Środowisko.
 
Pozostaje czekać, czy jednostki OSP z powiatu wałbrzyskiego zechcą przystąpić do tego projektu. Nie wiadomo jednak ile pralek czy telewizorów musieliby zebrać strażacy, by zamienić je na przykład na nową motopompę, czy zestaw nowych hełmów.
 
Przypominamy, że jego organizatorzy tej akcji mają na terenie Wałbrzycha udaną realizację w postaci ekologicznych uli zbudowanych ze starych pralek. Minionego lata udało się zebrać miód z tej nietypowej pasieki na terenie Starej Kopalni.
 
opr.plr
foto: użyczone / archiwum
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Linus (17 stycznia 2023 12:00)
Cytuję użytkownika: Wanda
Cytuję użytkownika: Krzyś
Napiszcie adres gdzie Pawlak ma siedzibę to mu zawiozę nawet 2 on tyle dobra dla Polaków zrobił no i ten gaz co się źle w kuchenkach palił.
Mniej TVPIS, a bedziesz szczęśliwszy, bo mądrzejszy to już nie.
Tefałenowska szczeżujo idź do apteki po n i e p i e r d o l i się od człowieka o d p i e r d o l.
Wanda (17 stycznia 2023 8:27)
Cytuję użytkownika: Krzyś
Napiszcie adres gdzie Pawlak ma siedzibę to mu zawiozę nawet 2 on tyle dobra dla Polaków zrobił no i ten gaz co się źle w kuchenkach palił.
Mniej TVPIS, a bedziesz szczęśliwszy, bo mądrzejszy to już nie.
Krzyś (17 stycznia 2023 8:11)
Napiszcie adres gdzie Pawlak ma siedzibę to mu zawiozę nawet 2 on tyle dobra dla Polaków zrobił no i ten gaz co się źle w kuchenkach palił.

Dodaj komentarz

Pożar przy Placu Grunwaldzkim (FOTO / VIDEO)

Pożar w kamieniołomie. Płonął taśmociąg

Czołówka w Sokołowsku

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij