Menu

Rok Daisy w Wałbrzychu: Księżna od koronek

11 maja 1911 roku księżna Daisy von Pless z Książa zakupiła szkołę artystycznego szydełkowania (Schule für künstlerische Nadelspitzen) Margarethe Bardt i Hedwig baronowej von Debeneck w Jeleniej Górze. Przemianowana na Szkołę Koronkarstwa Księżnej von Pless (Spitzenschule der Fürstin von Pless) firma odniosła ogromny sukces. Już w sierpniu tego samego roku wystawa zorganizowana w Sali Bilardowej książęcego Grand Hotelu w Szczawnie Zdroju wzbudziła entuzjazm kuracjuszy, a miejscowa prasa zachwycała się artyzmem i oryginalnością śląskich wzorów. Szkoła księżnej liczyła około 150- 170 uczennic w Rybnicy, Barcinku, Pasieczniku, Wojcieszycach, Goduszynie i Janicach.

Rok Daisy w Wałbrzychu: Księżna od koronek
W 1908 roku księżna Daisy von Pless odwiedziła jedną z koronczarek w Karkonoszach, w miejscowości Kowary (wówczas Schmiedeberg), od której dowiedziała się, jak nieciekawa jest sytuacja kobiet parających się tym rzemiosłem. Koronczarki pracowały w domach, a ich dochody były uzależnione od nieuczciwych pośredników (w wielkim skrócie – ale o tym innym razem). Daisy opisała los śląskich koronczarek w długim liście do niemieckiej cesarzowej, prosząc o wsparcie w swoim nowym przedsięwzięciu.
 
 
Zainteresowanie śląskimi koronkami wykraczało daleko poza granice prowincji.
Wystawiano prace koronkarek, poza wcześniej wymienionymi miejscami, także w Petersburgu, Scheweningen, Brukseli. W 1909 r. powołano nawet Deutscher Verein für schlesische Spitzenkunst (Niemieckie Towarzystwo Śląskiej Sztuki Koronkarskiej) o zasięgu ogólno niemieckim, liczące w drugim roku swego istnienia 178 członków (raczej członkiń). Jesienią 1911 r. towarzystwo to zorganizowało wystawę śląskich koronek w berlińskim Kunstgewerbemuseum. Najpilniejsze uczennice otrzymywały nagrody ufundowane przez samą cesarzową niemiecką, a honorową członkinią była m.in. następczyni tronu ks. Charlotte von Sachsen- Meiningen. 
 
 
Panie z towarzystwa chętnie kupowały śląskie koronki, dzięki czemu wiele młodych, ubogich dziewcząt znajdowało zatrudnienie i niewielkie dochody. Pośrednicy jednak zarabiali na tym handlu krocie, a faktyczne autorki małych dzieł sztuki musiały się zadowolić marną prowizją. Do czasu kiedy sprawy w swoje ręce wzięła księżna Daisy.
 
 
W maju 1911 r. przejęła jedną z jeleniogórski szkółek i nadała jej nazwę Szkoły Koronkarstwa Księżnej von Pless (Spitzenschule der Fürstin von Pless). Kolejne szkółki koronczarskie księżnej powstały w Cieplicach Śląskich oraz Szklarskiej Porębie. Były to niewielkie spółdzielnie socjalne w prawdziwym tego słowa znaczeniu,  w których dochód z całości sprzedanego produktu przeznaczany był na funkcjonowanie organizacji i jej członkinie. Według planów księżnej dochody ze sprzedaży miały być przekazywane na rzecz placówek opieki społecznej (domów starców, szpitali), z których pochodziły uczące się koronkarstwa. 
 
 
Do nauki, która była bezpłatna, przyjmowano zarówno starsze kobiety, jak i młode dziewczęta. Szkoła księżnej liczyła około 150-170 uczennic. Już w sierpniu 1911 r. wystawa zorganizowana w Sali Bilardowej Grand Hotelu w Szczawnie-Zdroju wzbudziła zachwyt kuracjuszy, a miejscowa prasa zachwycała się artyzmem i oryginalnością śląskich wyrobów rękodzielniczych. W Hotelu Bristol w Berlinie koronki obejrzały cesarzowa i księżniczki z rodziny cesarskiej.W Jeleniej Górze księżna otworzyła elegancki sklep, w którym oferowano bardzo szeroki asortyment koronek, a który działał do 1935 roku. 
 
 
Jak wynika ze zdjęć, w szkołach koronkarstwa Księżnej von Pless robiono przede wszystkim koronki klockowe i igiełkowe lub ich kombinacje. Pod okiem Daisy nie powstawały suknie (może pojedyncze sztuki), a raczej akcesoria: kołnierzyki, rękawiczki, mankiety, bordiury do chusteczek (i nie tylko), aplikacje oraz motywy koronkowe do wszycia w większą całość.
 
opr.plr
foto / źródło: Fundacja Ksieżnej Daisy von Pless
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Nie powtarzać. (23 stycznia 2023 17:53)
Daisy leży w mauzoleum.
Aryck Nusbacher (22 stycznia 2023 19:09)
Tancerki z Zespołu Pieśni i Tańca "Wałbrzych" powinny tańczyć w wałbrzyskich regionalnych strojach, takich jak na zdjęciach w artykule, a nie obcych kulturowo - krakowskich, czy podhalańskich.
Antychryst (22 stycznia 2023 17:04)
Cytuję użytkownika: dzierwisz od pedofili
ale PIS-dzielce od prawego polaka Czarnka wspieraja sie wpisami haha, a młodziez i tak nie wybrała JPII na patrona
Wcześniejsze komentarze PiSowskich katoli pokazują ich miłość do bliźniego.
dzierwisz od pedofili (22 stycznia 2023 16:54)
ale PIS-dzielce od prawego polaka Czarnka wspieraja sie wpisami haha, a młodziez i tak nie wybrała JPII na patrona
Jerzy Jacek Pilchowski (22 stycznia 2023 15:49)
Cytuję użytkownika: Ja
Tak się właśnie germanizuje wałbrzych podstępnie wciskając ludziom szwabskich patronów i ucząc szwabskiej historii. W Niemczech nie odbierają sobie za patronów Polaków!!
A następnie kwiczą gdy normalnie myślący ludzie mówią, że sympatycy PO to potencjalni folksdojcze.
Romeo i Julia. (22 stycznia 2023 15:24)
Do zaręczyn, do których doszło w tzw. Domu Holenderskim (Holland House) w Londynie podczas balu maskowego, z wielką determinacją dążyła jej matka. Po latach Daisy napisała: „Nie zdawałam sobie jasno sprawy z tego, że zostałam kupiona”[11].
podnóżek jaśnie pani (22 stycznia 2023 14:49)
Reczywiście, księżnej udało się z sukcesem spospularyzować śląskie koronki wśród swoich krewnych i powinowatych z towarzystwa. Koronczarstwo śląskie było już wtedy znaną marką (wiele XIX-wiecznych "oryginalnych" koronek belgijskich powinno sygnowane znakiem "made in Siiesia"), a sam zakup szkoły Bardt&Dbeneck nosił cechy tzw. "wrogiego przejęcia". Wprowadzenie koronczarstwa na Śląsku, to zasługa królów pruskich, a idea szkół koronczarkskich omijających tzw. "nieuczciwych pośredników", czyli ludzi, którzy inwestowali własne pieniądze, umiejętności i czas w sprzedaż koronek, to pomysł kogoś innego. Daisy, jak to Daisy, i tutaj okazała się mistrzynią w przypisywaniu sobie cudzej inwencji i cudzego dorobku.
Kakaowy ministrant (22 stycznia 2023 10:39)
Cytuję użytkownika: Ja
Tak się właśnie germanizuje wałbrzych podstępnie wciskając ludziom szwabskich patronów i ucząc szwabskiej historii. W Niemczech nie odbierają sobie za patronów Polaków!!
Dokładnie.niech się szwabsko goni. Jeszcze na oltarze ja wznieść.
Ja (22 stycznia 2023 10:29)
Tak się właśnie germanizuje wałbrzych podstępnie wciskając ludziom szwabskich patronów i ucząc szwabskiej historii. W Niemczech nie odbierają sobie za patronów Polaków!!
Roman 500 000 (22 stycznia 2023 10:25)
Cytuję użytkownika: Do znudzenia
Księżna Daisy wyskakuje już z każdego kranu, lodówki i szpary w ścianie. Niedługo Wałbrzych ją będzie kanonizować?
Czekaj,czekaj, Srula nikt nie przebije. Poza tym Romkowa firma od wodoru Wodortopia będzie jak nic imieniem Daisy.O ile będzie to koronkowa robota w wyprowadzaniu miejskiej kasy.
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

Zamek Książ  |   księżna Daisy  |   koronki  |   historia  |   rok daisy  |  

Gość Dnia - Łukasz Kazek

Łukasz Kazek - eksplorator historii

Laureaci konkursu plastycznego 'Śladami Księżnej Daisy'

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij