Menu

Czujnik czadu uratował rodzinę

Czujnik stężenia tlenku węgla najprawdopodobniej uratował życie rodziny z Przedwojowa w powiecie kamiennogórskim. Stężenie gazu w domu przekraczało dopuszczalne normy i jak twierdzą strażacy, mogło dojść do tragedii.

Czujnik czadu uratował rodzinę
Spokojny wtorkowy wieczór u pewnej rodziny z Przedwojowa przerwał głośny alarm czujnika tlenku węgla zainstalowany w ich domu. Zaniepokojeni mieszkańcy wezwali straż pożarną i jak się okazało, ich obawy były w pełni uzasadnione.
 
- Urządzenia pomiarowe PSP wykazały 350 ppm w garażu i 120 ppm w pomieszczeniach mieszkalnych. Sprawna czujka uchroniła mieszkańców przed cichym zabójcą, jakim jest tlenek węgla. Na szczęście obyło się bez osób poszkodowanych - czytamy w komunikacie Państwowej Straży Pożarnej w Kamiennej Górze.
 
 
Przypominamy, że dopuszczalne stężenie tlenku węgla w powietrzu to 35 ppm (liczba cząstek CO na milion cząstek powietrza). Już powyżej wartości 200 ppm człowiek zaczyna odczuwać dolegliwości związane z zatruciem czadem.
 
 
- Czad to nazwa potoczna gazu, który jest bezwonny, niewidoczny i bardzo szybko przy dużym stężeniu jest w stanie wywoływać negatywne skutki dla człowieka, doprowadzając nawet do śmierci. W sezonie grzewczym opalanie kotłów paliwem stałym, ciekłym czy gazowym może spowodować dużą ilość emisji tlenku węgla, więc w tym czasie szczególnie zwracamy uwagę na bezpieczeństwo. To przede wszystkim odpowiednie serwisowanie urządzeń grzewczych i przewodów. Niezbędne są przy tym wizyty kominiarzy. Trzeba zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczeń. Należy też zachować rozsądek i korzystać wyłącznie z właściwego dla danego pieca paliwa. Dla własnego bezpieczeństwa warto zainstalować czujnik tlenku węgla w pomieszczeniach, gdzie występuje potencjalne zagrożenie. To urządzenie elektroniczne, które może uratować życie, bo wskaże obecność gazu i zaalarmuje o niebezpieczeństwie - apeluje Tomasz Kwiatkowski, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu.
 
 
Strażacy informują, że w przypadku uruchomienia alarmu przez czujnik należy opuścić pomieszczenia, starając się przy tym otworzyć drzwi lub okna, by je przewietrzyć. Należy także wezwać Straż Pożarną, by ratownicy zlokalizowali i zneutralizowali źródło emisji gazu.
 
plr
foto: użyczone / PSP w Kamiennej Górze
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

to (26 stycznia 2023 9:58)
Cytuję użytkownika: Mariusz
takie sytuacyjnie pokazują jak bardzo przydatne są czujniki , my kupiliśmy od razu gdy się wprowadzaliśmy do domu mam czujniki z lanberga w salonie gdzie mamy kominek i w kuchni . Wszystko zrobię dla bezpieczeństwa swojego i rodziny a te czujniki nie kosztują majątku
to w jakiej cenie- przedziale cenowym ( średnia)- tak z ciekawości pytam.
Mariusz (25 stycznia 2023 22:54)
takie sytuacyjnie pokazują jak bardzo przydatne są czujniki , my kupiliśmy od razu gdy się wprowadzaliśmy do domu mam czujniki z lanberga w salonie gdzie mamy kominek i w kuchni . Wszystko zrobię dla bezpieczeństwa swojego i rodziny a te czujniki nie kosztują majątku
c (25 stycznia 2023 14:07)
bezwonny gaz- wcześniej miał woń. Już jako dziecko nie podobała się mi ta niebezpieczna zamiana.
Tadek (25 stycznia 2023 10:28)
Mandatu nie wypiszą?

Dodaj komentarz

Kamienna Góra  |   112  |   straż pożarna  |   czad  |   tlenek węgla  |  

Zaczęło się od wymiany zdań, skończyło w szpitalu

Był poszukiwany, trafi na 5,5 roku do więzienia

I na tym właśnie polega służba...

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij