Menu

3,5 tys ludzi bez prądu w regionie

Od kilku dni mieszkańcy naszego regionu mają problemy z dostawami prądu. Nie ma go w Boguszowie-Gorcach i Jedlinie-Zdrój. W Głuszycy od energii odciętych jest 700 mieszkańców. Prądu nie ma też w okolicznych miejscowościach.

3,5 tys ludzi bez prądu w regionie
Prądu nie ma w Sierpnicy, Gostkowie, Łomnicy, Glinnie, Grzędach, Zagórzu Śląskim, Rybnicy Leśnej. 
 
Co na to Tauron? Przczyną awarii są opady ciężkiego i klejącego się śniegu, który przy spadku temperatury tworzy warstwy lodu na infrastrukturze energetycznej oraz obciąża drzewa i konary. Występują obecnie warunki pogodowe sprzyjające powstawaniu szadzi – to jest tworzeniu się warstwy oblodzenia na przewodach, na urządzeniach energetycznych i drzewostanie.
 
Drzewa łamią się i przechylają się również w miejscach, gdzie została prawidłowo wykonana przycinka z zachowaniem wymaganych odległości drzewostanu od linii. Przy ponadstandardowym obciążeniu gałęzi i konarów następuje powalenie drzew z drugiego i dalszego pasa wycinki.
 
Awarie są skoncentrowane w okolicy Wałbrzycha, ponieważ tylko w tym regionie występują takie specyficzne warunki pogodowe.
 
Uszkodzenia obejmują obecnie powiaty wałbrzyski i kłodzki
 
Na Dolnym Śląsku bez zasilania na godz.14:00  w poniedziałek 30.01 jest ok. 3,4 tys. klientów.
 
Warunki do pracy są bardzo trudne, oblodzenia występują w wielu miejscach i część linii jest uszkodzonych wielokrotnie. Powoduje to, że po wykonaniu napraw, linie nie przyjmują napięcia i jest konieczność dalszej lokalizacji i napraw uszkodzeń, polegających na zerwaniu przewodów i uszkodzeniach konstrukcji słupów. 
 
Do pracy przy usuwaniu awarii jest obecnie zaangażowanych ok. 180 osób, wykorzystujących 75 pojazdów pogotowia, podnośników i sprzętu. Wykorzystywane są również dodatkowe firmy zewnętrzne oraz firmy wycinkowe.
 
- Problemem obecnie występującym jest bardzo duże oblodzenie a co za tym idzie obciążenie infrastruktury i drzewostanu. W miejsce już usuniętych awarii pojawiają się nowe zdarzenia. To oznacza konieczność prac w wielu miejscach jednocześnie Służby energetyczne cały czas pracują w trudnych warunkach terenowych i pogodowych przy przywróceniu zasilania do klientów – mówi Ewa Groń rzecznik prasowy TAURON Dystrybucja.  
 
 
 
- Skala problemu jest taka, że około 700 osób jest bez prądu w Łomnicy, Sierpnicy i częściowo w Głuszycy. Prąd wrócił częściowo wczoraj wieczorem (niedziela 30.01), ale dzisiaj znowu go nie ma. Ludzie są bardzo poirytowani, bo nie ma jednoznacznej informacji z Tauronu, jak długo potrwa awaria – mówił burmistrz Głuszycy Roman Głód. 
 
 
Nie wiadomo, kiedy awaria zostanie usunięta. - Trudno jest podać precyzyjnie czas przywrócenia zasilania do klientów. - informuje Tauron

 

 
O tym, gdzie aktualnie są awarie możesz dowiedzieć się tutaj
 
- W dniu 27stycznia 2023r o godzinie 18:00 nastąpiła awaria prądu w budynku przy ul Kolejowej 19 w Boguszowie-Gorcach. Za każdym razem dzwoniąc na pogotowie energetyczne mieszkańcy tego budynku uzyskiwali inne informacje co do dnia i godziny przywrócenia zasilania . Najpierw miał wrócić prąd około 23:00 w piątek, potem informacja że sobota 8:45,następne że o 23:00,w niedzielę miał być w godzinach porannych a w chwili obecnej jest poniedziałek i informacja że dopiero zabezpieczają kable i nie wiadomo kiedy usuną awarię i nie mają ekip i pracowników.  To gdzie byli przez weekend i dlaczego kłamali że robią, naprawiają.? Co możemy jeszcze zrobić? Są małe dzieci w budynku,zimno ,brak ogrzewania,w lodówce wszystko się popsuło. Połamane gałęzie wiszą na kablach i nic z tym nie robią. - informuje mieszkaniec Boguszowa-Gorc
 
W Wałbrzychu, w sobotę również był problem z dostawami prądu i prawie doszło do tragedii. Strażacy musieli użyczyć agregatu prądotwórczego,  bo w  jednym z mieszkań nie było prądu, a chore dziecko, które tam przybywało, musiało być podłączone do aparatury medycznej. 
 

red
foto: ilustracyjne
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Bronek (31 stycznia 2023 12:54)
Tauron zarabia miliardy, więc może sobie zatrudnić dodatkowe brygady do usuwania awarii lub ściągnąć posiłki z innych rejonów. Problem oblodzenia dotyczy ponoć tylko powiatów wałbrzyskiego i kłodzkiego, a są monopolistą na obszarze 1/3 kraju. Teraz jednak skupili się na odwracaniu uwagi od koniecznośći wypłacenia odszkodowania za brak dostaw energii i czarują/przekonują ludzi, że według ich systemu wcale nie czekają na prąd od piatku, tylko zaledwie od niedzieli, bo w nocy o godz. 2:00 usunęli u nich awarię i włączyli prąd na pół sekundy.
5 doba bez prądu i ogrzewania. (31 stycznia 2023 9:12)
Zapraszam Tauron na ul. Świdnicką w Wałbrzychu to już 5 doba bez prądu i ogrzewania. Od piątku 27 stycznia nie mam prądu na ul. Świdnickiej w Wałbrzych od numeru 36 do numeru 42. Brak jest fizycznie gazu na ulicy oraz prądu i nie mamy jak się ogrzać. lodówki nie działają, nie można podgrzać wody, centralne ogrzewanie nie działają „bo niema prądu”. Mimo wielokrotnych potwierdzonych zgłoszeń na pogotowie energetyczne nikt z firmy Tauron się nie pojawił i nie ma informacji kiedy awaria zostanie usunięta. Centra zarządzania kryzysowego czy w mieście Wałbrzych czy wojewódzkie nic nie informują i nic nie mogą pomóc.
CD (31 stycznia 2023 9:11)
Cytuję użytkownika: Zgroza
Od 2 dni, a dziś już będzie trzecia noc bez prądu, nawet na moment się nie pojawil i nikt nie chce awarii przyjąć, ani uwzględnić jej na stronie bo nie ma komu jej zweryfikować. W domu zimno, ciemno a noce to koszmar. Tak wygląda końcówka stycznia na Czarnieckiego w Wałbrzychu. Ciężko tym bardziej kiedy widzi się światło świecące się na poblskich ulicach ( w domostwach, latarnie również się świecą )
Awaria naprawiona w 5-10 minut. Ale doprosić się sprawdzenia nie można było przez 2dni. Ponieważ nie przyjmowali zgłoszenia, a panowie którzy naprawili stwierdzili ze oni żadnego zgłoszenia z tego terenu nie mieli. Interwencja się odbyła po telefonie na główne biuro obsługi z pytaniem gdzie można się zgłosić po bonifikatę, ponieważ od czasu awarii minęło już 40h. Po naprawieniu awarii przychodzi SMS że zgłoszenie z dnia 30.01 zostało naprawione mimo że zgłaszane było 29. 01 czyli już podwaliny o brak możliwości zgłoszenia się po "odszkodowanie" zrobione
Jola (31 stycznia 2023 7:43)
Najważniejsze ze pomagamy Ukrainie
KrwawyLoLo (31 stycznia 2023 7:36)
"Co na to Tauron?" Tauron na to jak na lato. Przyjdzie lato wróci prąd Renato
Podzamczanin (31 stycznia 2023 0:31)
U nas jest. Co mnie 3 świat miasta obchodzi.
Mira (30 stycznia 2023 20:32)
Cytuję użytkownika: Tomasz
A dlaczego nie ma awarii w Wałbrzychu np. ul. Świdnicka od piątku część domów nie ma zasilania.
Bo może nie majętnej fazy , wtedy nigdzie awarii nie widać i cżekaj człowieku do wiosny jak inne awarie zostaną usunięte .Konradów nie ma fazy na przepompowni i wody nie ma od rana w sobotę i też nikt się nie przejmuje .
Edek (30 stycznia 2023 19:13)
Śródmieście,kilka kroków od Ratusza,brak prądu od piątku, brak możliwości w jakikolwiek sposób ogrzania się,kłamią w Tauronie,że usuwają awarie i co się zadzwoni na infolinię to podają inną godzinę przywrócenia zasilania. W budynku małe dzieci,osoby starsze,schorowane.Namawiam wszystkich do złożenia skargi na opieszałość służb interwencyjnych,poza tym trzeba złożyć reklamację i otrzyma się bonifikatę za brak prądu powyżej 24 h.
Tomasz (30 stycznia 2023 17:58)
A dlaczego nie ma awarii w Wałbrzychu np. ul. Świdnicka od piątku część domów nie ma zasilania.
Zgroza (30 stycznia 2023 17:57)
Od 2 dni, a dziś już będzie trzecia noc bez prądu, nawet na moment się nie pojawil i nikt nie chce awarii przyjąć, ani uwzględnić jej na stronie bo nie ma komu jej zweryfikować. W domu zimno, ciemno a noce to koszmar. Tak wygląda końcówka stycznia na Czarnieckiego w Wałbrzychu. Ciężko tym bardziej kiedy widzi się światło świecące się na poblskich ulicach ( w domostwach, latarnie również się świecą )
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij