Menu

Dlaczego Porcelana Krzysztof upadła?

Ceny gazu, brak oferty na dostawę gazu i żądanie zabezpieczenia bankowego na kwotę 5 mln. zł — to przyczyny upadku Porcelany Krzysztof. Jak mówił prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, miasto chce kontynuować w bardzo ograniczonym stopniu wypał porcelany, chce też zatrudnić część zwolnionych z zakładu pracowników.


 

Dlaczego Porcelana Krzysztof upadła?

- O trudnościach o charakterze ekonomicznym wiedzieliśmy od wielu miesięcy. Prowadziliśmy z właścicielką wiele rozmów, szukając wspólnie potencjalnego inwestora wspierającego. To się niestety nie udało, a przysłowiowym gwoździem do trumny (…) był brak umowy na dostawę gazu - mówi prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Przypomnijmy, że już w lutym  ubiegłego roku, pracownicy "Krzysztofa" byli masowo wysyłani na urlopy. Pracownicy bali się już wtedy, że nie będzie do czego wracać. Dziś wszystko jest jasne, Porcelana Krzysztof została zamknięta. Zakład poinformował  Powiatowe Urząd Pracy w Wałbrzychu o zamiarze zwolnień grupowych. Powodem jest cena gazu.

- Podwyżka cen gazu 600 procent, 900 procent to jedno, nie da się tego przełożyć na cenę porcelany, szczególnie wtedy, gdy na rynku musi konkurować z porcelaną azjatycką, której cena jest sponsorowana przez rząd tamtego kraju w sposób całkowicie otwarty - mówił prezydent Wałbrzycha.

Porcelana Krzysztof zużywała gazu za kilka milionów złotych rocznie.

- Problemem jest to, że firmy w Polsce, które są właściwie monopolistami, to są firmy państwowe, nie zapewniły gazu od 1 stycznia - dodaje Roman Szełemej.

Jak relacjonował prezydent, właścicielka fabryki otrzymała ofertę na dostaw gazu od stycznia, dopiero 27 grudnia jednocześnie z żądaniem zabezpieczenia bankowego 5 mln. zł.

- To była oferta, która mówiła „musi Pani się niestety zamknąć fabrykę” - mówił prezydent Wałbrzycha.

- Ten zakład przetrwał blisko dwieście lat, wojny światowe, ustrój komunistyczny. Dziś, jak wszyscy w Polsce wiedzą – ten zakład upada. Nie upada dlatego, że ludzie nie chcą kupować wałbrzyskiej porcelany. Do niedawna znakomite wyniki eksportowe. Wszyscy w Polsce ją znają. Jest w wielu polskich urzędach i domach. Ten zakład pada na skutek dwóch spraw, które nas ogromnie bulwersują. Pierwsza to brak osłony w czasie pandemii i tak zwanej tarczy. Ceramikę budowlaną taką tarczą otoczono. Branża ceramiki użytkowej mimo wysiłków taką tarczą i pomocą nie została objęta. - mówił poseł Tomasz Siemoniak.


Chcą zebrać 2 miliony złotych

W serwisie zrzutka.pl ruszyła nawet  zbiórka na ratowanie Fabryki Porcelany "Krzysztof". W tej chwili zebranych jest już nieco ponad 33 tysiące złotych, cel to 2 miliony, jednak zamknięcie Porcelany Wałbrzych stało się już faktem.Kolejki przed firmowym sklepem

Przed firmowym sklepem Porcelany Krzysztof przez kilka dni spotkać można było długie, jak nigdy, kolejki. Ludzie stali po kilkadziesiąt minut, by dostać się do sklepu i kupić ostatnie naczynia wyprodukowane przez wałbrzyski zakład.

 - To ostatni szansa, żeby mieć coś z Porcelany Krzysztof — mówi pani Monika, która chciała kupić filiżanki — Jakby nie spojrzeć, to jednak wałbrzyska fabryka, więc warto mieć pamiątkę.

Czy powstanie Manufaktura Krzysztof ?

Miasto Wałbrzych planuje przejąć (w małej skali) produkcję z Porcelany Krzysztof.  Ceramika miałaby powstawać niekomercyjnie.

- Podjęliśmy starania, aby cała artystyczna, kulturowa strona była zabezpieczenia. Stara Kopalnia, jak i Muzeum Porcelany, złożyły oficjalną ofertę, na przejęcie wszystkiego, co się da przejąć z Porcelany Krzysztof. - mówi prezydent Roman Szełemej.

W centrum Ceramiki Unikatowej w Starej Kopalni znajdują się trzy piece. Tam miałaby odbywać się produkcja w „skali unikatowej”. Jak informował prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, właścicielka Porcelany Krzysztof prowadzi rozmowy z kilkoma inwestorami, ale według wiedzy Urzędu Miasta, nie ma to charakteru kontynuowania produkcji.

- Jeśli będziemy mogli, to przejmiemy jakąś część pracowników, którzy są chętni są kontynuować pracę i pasje w Starej Kopalni. Złożyliśmy zapotrzebowanie do Zakładów Porcelany na pracowników, których chętnie zatrudnimy w spółkach miejskich. Wiemy że część znalazła już zatrudnienie w zakładach w Jaworzynie Śląskiej (Karolina Jaworzyna Śląska) - mówi prezydent Szełemej.Czytaj też:
Czy to koniec porcelany? Zwolnienia pracowników w Porcelanie Krzysztof
Porcelana zwalnia ludzi i... milczy
Zwolnienia grupowe w Porcelanie Krzysztof i Cersanicie
Porcelana Krzysztof upada. Siemoniak ''Obojętność rządzących jest bulwersująca''
Miasto chce przejąć w małej skali produkcję Porcelany Krzysztof
Chcą ratować Fabrykę Porcelany ''Krzysztof''. Póki co zebrali 40 zł...

adm
foto: WTV
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Pity pitu (6 lutego 2023 9:23)
Dziś ludzie chcą ratować prywatnego nieboszczyka który 5 lat temu ludziom płacł 9,5 PLN na godzinę brutto,kto tam pracował to wie!Ceny gazu to tylko pretekst do położenia czegoś co leży od kilku lat. Pozdrawiam wszystkich naiwniaków którzy przyczynili się do kwoty 38000 PLN!Władze porcelany są szczęśliwe. Będą miały na waciki.
DBA (3 lutego 2023 9:24)
Ciekawy jestem, kto z tych wszystkich lejacych krokodyle łzy nad "Krzysztofem" kupił i używa na codzień porcelany, a kto od kilkunastu lat je na marketowym arcorocu. Dodatkowo zarzut o gazie jest kuriozalny - jeżeli firma nie płaciła wcześniej za gaz, to praktyką jest zabezpieczenie przyszłej umowy np gwarancją bankową. To, że Porcelana, ze wzgledu na swoje wczesniejsze wyniki finansowe nie miała szans na taka gwarancję to raczej wina właściciela, a nie dostawcy czy banku. Szkoda tylko pracowników, bo dla wielu to dramat, szczególnie dla tych którzy pracowali tam kilkanaście lub kilkadziesiat lat. Widac z tego, ze umięjetności prowadzenia biznezu nie da się odziedziczyć jak majątku. A tak do polityków - gdzie byliście jak kilka lat temu padł WAMAG - podobne tradycje i podobna ilość zatrudnionych?
Fliper (2 lutego 2023 14:52)
Zamiast ratować zakład z tradycjami i miejsca pracy ratusz woli lizać dupę ukrom ,zbierać kasę ,rozdawać mieszkania i ulgi oraz odbywać wojaże lansując się na zbawicieli Boorysławia z agregatem prądotwórczym który zapewne już pojechał na front
Krystyna (2 lutego 2023 13:43)
Tytuł artykułu świadczy o całkowitej ignorancji autora na temat zakładów porcelany w Wałbrzychu. Nie znasz się - nie kompromituj się - zrezygnuj.
Kuźniar (2 lutego 2023 8:54)
Ja zajebałem obwodnicę u 80 baniek w kieszeni nawet zielona gęś ukradłem na rynku hahah
Dobra pamięć (2 lutego 2023 8:53)
A ja pamiętam skandaliczną prywatyzację Porcelany "Wałbrzych" pod auspicjami J. Lewandowskiego, który, o ile mi wiadomo, nadal bryluje na jakichś salonach. I dramaty ludzi tam pracujących, między innymi mój.
Iwona (2 lutego 2023 8:27)
Dwa zdania mi wystarczyły żeby nie czytać dalej. Po pierwsze- porcelana Wałbrzych już dawno upadła i nie istnieje, tak jak Książ. To jest fabryka Krzysztof znajdująca się w Wałbrzychu. Po drugie- co to jest wypał porcelany? Porcelanę się wypala. A tak na marginesie. Nasze kochane kolejne rządy wykończyły cały polski przemysł. Liczyliśmy się na świecie z naszymi produktami. Były piękne i doceniane. Pisać można dużo.... ubranka dla dzieci Lubawka, dywany Kowary, len, porcelana, kryształy, przemysł ciężki, Wedel,, Kaliszanka, Syrena buty..... nie ma już nic. Teraz będziemy pracować za miskę ryżu. Brawo rządzący!!!!
Tyl (2 lutego 2023 7:50)
Ktoś się nieźle dorobił,zgarnął kasę,a teraz Rząd będzie dokładał?Zenada!!Piniedzy ni ma i nie będzie .Skąd my to znamy?Może rudy car ,dołoży .Platforemka tylko krytykuje.Gdzie jest program ja się pytam?Pelowcy jak się zapomną ,to mówią prawdę.Pracować do śmierci,zabrać 500+ wprowadzić euro.Dostać sie do koryta i dalej zajomywac kasę.
marek (2 lutego 2023 7:26)
Pracowałem w porcelanie i mam złe wspomnienia , zamkniecie było kwestią czasu , to był patologiczny zakład, ludzie wreście sie uwolnią od tego komunistycznego tworu
dumbo (1 lutego 2023 21:28)
A wyobraża ile sobie jak ONI WYGRAJą? Przecież w PO JEST WIECEJ Złodzieji niż we wszystkich partiach razem
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

Grupowe zwolnienia w fabryce porcelany

Ostatni zakład porcelany w regionie wygasza produkcję

Wspomnienia o wałbrzyskiej porcelanie

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij