Menu

Mnóstwo atrakcji z okazji Roku Księżnej Daisy w Wałbrzychu

Wszystkie wałbrzyskie instytucje kultury (i nie tylko) włączają się w obchody Roku Księżnej Daisy. Jej imię będzie przez kilkanaście miesięcy odmieniane przez wszystkie przypadki, a jeśli ktoś w tym czasie zdecyduje się nadać nowo narodzonej córeczce imię Daisy, otrzyma specjalną wyprawkę od Zamku Książ.

Mnóstwo atrakcji z okazji Roku Księżnej Daisy w Wałbrzychu
W listopadzie ubiegłego roku Rada Miejska Wałbrzycha na wniosek Wałbrzyskiej Rady Kultury, Fundacji im. Księżnej Daisy i Zamku Książ ogłosiła rok 2023 Rokiem Księżnej Daisy w Wałbrzychu. Podobną uchwałę podjęto także w mieście partnerskim Pszczyna.
 
- Był to pierwszy moment, w którym zaczęliśmy się zastanawiać jak uczcić ten niezwykły rok, który dotyczy niezwykłej kobiety. Ten rok będzie obfitował w wiele ciekawych wydarzeń, o których chcemy dziś opowiedzieć i już dziś zaprosić na nie mieszkańców Wałbrzycha i turystów - mówi wiceprezydent Wałbrzycha Sylwia Bielawska.
 
 
- Cieszmy się tym, że mamy taką piękną legendę, taką piękną historię i będziemy z niej pełnymi garściami czerpać. Jak widać wszystkie instytucje kultury i nie tylko, planują zainteresować tą historią jak najwięcej naszych mieszkańców, a przede wszystkim gości - dodaje Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
 
Naturalnie i nieodłącznie powiązany z Księżną Daisy jest Zamek Książ, dlatego tutaj wydarzeń będzie najwięcej.
 
- My tak naprawdę większość wydarzeń, które mamy zaplanowane w ciągu roku, dedykujemy Księżnej Daisy. Podczas Święta Kwiatów floryści dostaną jako temat do opracowania "Sekretny ogród Księżnej Daisy". Podczas Nocnego Zwiedzania obecny będzie duch księżnej, więc jest szansa na bliskie spotkanie. Z nowości planujemy m.in. Paradę Stokrotek we współpracy z Muzeum Porcelany. Będzie wiele wydarzeń, o których poinformujemy wkrótce, bo na razie jest to niespodzianka - wymienia Anna Żabska, prezes Zamku Książ.
 
 
Również w Zamku Książ odbędzie się znany z poprzednich lat cykl spotkań "O historii na żywo" i oczywiście w tym roku wszystkie będą poświęcone Księżnej Daisy.
 
- Będziemy między innymi mówili o pamiętnikach Daisy. Już 14 lutego pierwsze spotkanie pod tytułem "Wszystkie miłości Księżnej Daisy". Na późniejszych spotkaniach porozmawiamy o renesansie księżnej, jak jej postać przetrwała w masowej wyobraźni - mówi Mateusz Mykytyszyn, prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless.
 
 
Z postacią księżnej mieliśmy już okazję spotkać się podczas pierwszego wałbrzyskiego musicalu "Daisy" wyprodukowanego przez Teatr Szaniawskiego w reżyserii Konrada Imieli. W tym roku będzie wiele okazji, by zobaczyć go ponownie, lub po raz pierwszy. Spektaklom towarzyszyć będą prelekcje dla młodzieży i również z myślą o nich powstanie specjalny profil na Instagramie.
 
- Będziemy mieli przyjemność gościć na naszej widowni młodzież ze szkół średnich na przedpołudniowych pokazach musicalu. Nie chcemy jednak aby kończyło się wyłącznie na obejrzeniu spektaklu, tylko by młodzież poznała bliżej tę postać. Przed każdym spektaklem odwiedzimy każdą ze szkół i poprowadzimy krótkie warsztaty, które przygotujemy wspólnie z panią Magdaleną Woch - zapowiada pedagożka Teatru Szaniawskiego Renata Ambrożak.
 
- Uzupełnieniem działań edukacyjnych będzie specjalne konto na Instagramie @Daisy Wałbrzych, które będziemy współtworzyć z Małgosią Walendą, czyli odtwórczynią roli Daisy. Chcemy w ten sposób zaktywizować młodzież, by oprócz zadawania pytań, złapali też kontakt indywidualny - mówi Aleksandra Małecka z biura promocji Teatru Szaniawskiego.
 
 
Biblioteka pod Atlantami zaprasza do korzystania ze swoich zbiorów, w których znajdziemy wszystkie dostępne publikacje na temat Księżnej w tym również jej pamiętniki, ale zaproponowano też wiele działań, mających na celu popularyzowanie literatury o Daisy.
 
- Wpisujemy się w pomysł zaproponowany przez Pszczynę, czyli czytanie pamiętników Księżnej Daisy. Mamy nadzieję, że stworzy się z tego nowa tradycja, a w tym roku do czytania chcielibyśmy zaprosić wałbrzyskie osobowości i wszystkich, którzy będą chcieli w tym uczestniczyć - mówi Renata Nowicka, dyrektor Biblioteki pod Atlantami.
 
 
 
Muzeum Porcelany z okazji Roku Daisy planuje reaktywować zastopowany przez pandemię cykl "Podwieczorki u Albertich".
 
- To jest taki cykl spotkań przy kawie, gdzie można posłuchać i porozmawiać z różnymi ludźmi na różne tematy związane z historią sztuki. Na pewno wśród tych prelekcji pojawi się kilka związanych właśnie z postacią Księżnej Daisy - mówi Jacek Drejer, dyrektor Muzeum Porcelany w Wałbrzychu.
 
 
Stara Kopalnia rozpocznie obchody Roku Daisy w marcu od Alternatywnych Targów Ślubnych pod hasłem "Daisy Wedding".
 
- Kolejnymi ważnymi wydarzeniami będą spacery historyczne. Dowiemy się, co Daisy dała górniczemu Wałbrzychowi. Zaprosimy na "spotkania" z teściem Daisy, Janem Henrykiem XI oraz samą Daisy w okresie letnim. Będzie im towarzyszyć wiele zabaw i konkursów. Również w programi naszych tradycyjnych wydarzeń będziemy nawiązywać do postaci Księżnej Daisy - mówi wicedyrektor Starej Kopalni Marta Wróbel.
 
 
Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA w swoim Centrum Ceramiki Unikatowej przygotuje limitowaną edycję specjalnych filiżanek, sygnowanych logo Roku Daisy oraz serię pamiątkowych gadżetów. Część z filiżanek pochodzić będzie z ostatnich serii wyprodukowanych przez likwidowaną fabrykę Kristoff. Już wkrótce rusza specjalny konkurs dla uczniów wałbrzyskich szkół.
 
- Zaczynamy od współpracy z "Energetykiem" wraz z Biblioteką pod Atlantami. W naszych przestrzeniach odbędzie się wystawa prac uczniów biorących udział w konkursie "Śladami Księżnej Daisy". Nadal zachęcamy do udziału wszystkich uczniów z Wałbrzycha, bo będzie to niepowtarzalna okazja, aby wyeksponować swoje dzieła w wyjątkowych przestrzeniach - mówi dyrektor Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA Piotr Micek.
 
 
Oprócz instytucji kultury i sztuki do obchodów Roku Daisy włącza się także sportowy Aqua Zdrój ze swoją flagową imprezą Toyota Półmaratonem Wałbrzych.
 
- Chcielibyśmy wykorzystać Rok Daisy, żeby zaakcentować go w naszym biegu. Przygotujemy z tej okazji specjalny dystans oraz specjalne nagrody. Z promocją wyjdziemy poza Wałbrzych, bo nie tylko wałbrzyszanie biorą udział w Półmaratonie. Chcemy też złapać kontakt z Pszczyną i wspólnie wspierać nawzajem swoje wydarzenia przez cały rok - mówi Krzysztof Grajek, dyrektor ds. marketingu w Aqua Zdroju.
 
 
Z inicjatywy Zamku Książ zaproponowano, aby pierwszych piętnaście dziewczynek urodzonych w Wałbrzychu w Roku Daisy, którym zostanie nadane imię Daisy, uhonorować specjalnymi książańskimi pakietami prezentowymi. Dodatkowo te dziewczynki otrzymają dożywotnie bilety wstępu do Zamku Książ. Więcej szczegółów o planowanych wydarzeniach w retransmisji konferencji prasowej:
 
 
Rok Księżnej Daisy w Wałbrzychu został objęty specjalnym patronatem Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce.
 
 
plr
foto: P. Mistrzak, P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Polak (11 lutego 2023 18:38)
"Jej imię będzie przez kilkanaście miesięcy odmieniane przez wszystkie przypadki, a jeśli ktoś w tym czasie zdecyduje się nadać nowo narodzonej córeczce imię Daisy, otrzyma specjalną wyprawkę od Zamku Książ." - Matko! Ale bzdury! Przecież tego imienia nie da się odmienić przez przypadki! A co do pomysłu imienia dla córeczki... Wiecznie balujący rodzice nie byli tym zainteresowani? O czym to świadczy? Coś mi się zdaje, że postać księżnej stała się zbyt przereklamowana. Owszem, może coś dobrego zrobiła w swoim życiu, ale bez przesady. Czemu to ma służyć? Ciągłe gloryfikowanie środowiska jakichś antypolskich nierobów żerujących na innych budzi permanentny niesmak. Kim oni by byli gdyby urodzili się wśród tzw. plebsu?
darek (6 lutego 2023 21:45)
Cytuję użytkownika: Unijne wartości.
Napiszcie co ta kobieta zrobiła dobrego dla Polaków których w Waldenburg nie było, nie licząc tych zamkniętych w Gross Rosen przez niemieckich krajanów tej pani.
święta prawda u nas jak by mogli to weszli by w d..... każdemu masakra dno
Film pt.Konsul (3 lutego 2023 7:46)
Proponuję żeby otworzyć konsulat niemiecki w wałbrzychu z tej okazji.
Unijne wartości. (3 lutego 2023 7:41)
Napiszcie co ta kobieta zrobiła dobrego dla Polaków których w Waldenburg nie było, nie licząc tych zamkniętych w Gross Rosen przez niemieckich krajanów tej pani.
Dajsi (2 lutego 2023 23:11)
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski
Cytuję użytkownika: Dajsi
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski
Cytuję użytkownika: Jan Winnicki
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski
Cytuję użytkownika: Jan Winnicki
Cytuję użytkownika: Twoje imię
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski
Cytuję użytkownika: Jan Tadeusz Stanisławski
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski
Przypominam wszystkim, że dla uczczenie św. Daisy planowana jest zmiana nazwy naszego miasta na Waldenburg.
Pan tak sam z siebie, czy to dziedziczne?
Dziedziczne. - Jestem Polakiem.
W stanie wojennym Polaków zamykano w więzieniach. "Tzw. Polaków" wysyłano na wypoczynek do USA.
W punkt ja niezmiennie proponuję artykuł Ś.P. Zbigniewa Senkowskiego pt: " Haniebne zakończenie strajku" opisującego bohaterskie działania Pilchowskiego w trakcie trwania stanu wojennego. Tekst dla myślących.
Śp. Zbyszek Senkowski nie opisywał w tym tekście czasów stanu wojennego tylko pierwszy dzień po podpisaniu gdańskich porozumień. - Przypominam, że śp. Zbyszek opisał w tym tekście moje "wizjonerstwo" gdyż ostrzegałem już wtedy górników przed barbarzyństwem komunistów - którzy aby utrzymać się przy władzy gotowi są sięgnąć po przemoc czyli użyć przeciw nim czołgów. P.S. Z ciekawości pytam: Czy słyszał pan o tym co stało się na kopalni "Wujek"?
"Wizjonerstwo" tzw. Polaków.
Frustracja "ZOMO-wca" który zabraliśmy pałki jest jak widać bardzo duża.
Pilichowski podłapałeś temat św daisy. Ale to ja wymyśliłem przypominam ????
OK. Ale z trafionych "sformułowań" można korzystać. P.S. Podobno Biedroń ma się w tą akcję włączyć. - Istnieją podobno jakieś informacje o tym, że Daisy lubiła robić to analnie.
Ja tam słyszałem że św daisy ma być patronka książka,ma mieć swoich kapłanów i wyznawców Będą wierzyc w cnotę daisy oraz w złoty pociąg. Pociąg do alkoholu.
Jerzy Jacek Pilchowski (2 lutego 2023 22:03)
Cytuję użytkownika: Dajsi
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski
Cytuję użytkownika: Jan Winnicki
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski
Cytuję użytkownika: Jan Winnicki
Cytuję użytkownika: Twoje imię
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski
Cytuję użytkownika: Jan Tadeusz Stanisławski
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski
Przypominam wszystkim, że dla uczczenie św. Daisy planowana jest zmiana nazwy naszego miasta na Waldenburg.
Pan tak sam z siebie, czy to dziedziczne?
Dziedziczne. - Jestem Polakiem.
W stanie wojennym Polaków zamykano w więzieniach. "Tzw. Polaków" wysyłano na wypoczynek do USA.
W punkt ja niezmiennie proponuję artykuł Ś.P. Zbigniewa Senkowskiego pt: " Haniebne zakończenie strajku" opisującego bohaterskie działania Pilchowskiego w trakcie trwania stanu wojennego. Tekst dla myślących.
Śp. Zbyszek Senkowski nie opisywał w tym tekście czasów stanu wojennego tylko pierwszy dzień po podpisaniu gdańskich porozumień. - Przypominam, że śp. Zbyszek opisał w tym tekście moje "wizjonerstwo" gdyż ostrzegałem już wtedy górników przed barbarzyństwem komunistów - którzy aby utrzymać się przy władzy gotowi są sięgnąć po przemoc czyli użyć przeciw nim czołgów. P.S. Z ciekawości pytam: Czy słyszał pan o tym co stało się na kopalni "Wujek"?
"Wizjonerstwo" tzw. Polaków.
Frustracja "ZOMO-wca" który zabraliśmy pałki jest jak widać bardzo duża.
Pilichowski podłapałeś temat św daisy. Ale to ja wymyśliłem przypominam ????
OK. Ale z trafionych "sformułowań" można korzystać. P.S. Podobno Biedroń ma się w tą akcję włączyć. - Istnieją podobno jakieś informacje o tym, że Daisy lubiła robić to analnie.
Dajsi (2 lutego 2023 21:35)
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski
Cytuję użytkownika: Jan Winnicki
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski
Cytuję użytkownika: Jan Winnicki
Cytuję użytkownika: Twoje imię
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski
Cytuję użytkownika: Jan Tadeusz Stanisławski
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski
Przypominam wszystkim, że dla uczczenie św. Daisy planowana jest zmiana nazwy naszego miasta na Waldenburg.
Pan tak sam z siebie, czy to dziedziczne?
Dziedziczne. - Jestem Polakiem.
W stanie wojennym Polaków zamykano w więzieniach. "Tzw. Polaków" wysyłano na wypoczynek do USA.
W punkt ja niezmiennie proponuję artykuł Ś.P. Zbigniewa Senkowskiego pt: " Haniebne zakończenie strajku" opisującego bohaterskie działania Pilchowskiego w trakcie trwania stanu wojennego. Tekst dla myślących.
Śp. Zbyszek Senkowski nie opisywał w tym tekście czasów stanu wojennego tylko pierwszy dzień po podpisaniu gdańskich porozumień. - Przypominam, że śp. Zbyszek opisał w tym tekście moje "wizjonerstwo" gdyż ostrzegałem już wtedy górników przed barbarzyństwem komunistów - którzy aby utrzymać się przy władzy gotowi są sięgnąć po przemoc czyli użyć przeciw nim czołgów. P.S. Z ciekawości pytam: Czy słyszał pan o tym co stało się na kopalni "Wujek"?
"Wizjonerstwo" tzw. Polaków.
Frustracja "ZOMO-wca" który zabraliśmy pałki jest jak widać bardzo duża.
Pilichowski podłapałeś temat św daisy. Ale to ja wymyśliłem przypominam ????
Jerzy Jacek Pilchowski (2 lutego 2023 15:54)
Cytuję użytkownika: Jan Winnicki
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski
Cytuję użytkownika: Jan Winnicki
Cytuję użytkownika: Twoje imię
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski
Cytuję użytkownika: Jan Tadeusz Stanisławski
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski
Przypominam wszystkim, że dla uczczenie św. Daisy planowana jest zmiana nazwy naszego miasta na Waldenburg.
Pan tak sam z siebie, czy to dziedziczne?
Dziedziczne. - Jestem Polakiem.
W stanie wojennym Polaków zamykano w więzieniach. "Tzw. Polaków" wysyłano na wypoczynek do USA.
W punkt ja niezmiennie proponuję artykuł Ś.P. Zbigniewa Senkowskiego pt: " Haniebne zakończenie strajku" opisującego bohaterskie działania Pilchowskiego w trakcie trwania stanu wojennego. Tekst dla myślących.
Śp. Zbyszek Senkowski nie opisywał w tym tekście czasów stanu wojennego tylko pierwszy dzień po podpisaniu gdańskich porozumień. - Przypominam, że śp. Zbyszek opisał w tym tekście moje "wizjonerstwo" gdyż ostrzegałem już wtedy górników przed barbarzyństwem komunistów - którzy aby utrzymać się przy władzy gotowi są sięgnąć po przemoc czyli użyć przeciw nim czołgów. P.S. Z ciekawości pytam: Czy słyszał pan o tym co stało się na kopalni "Wujek"?
"Wizjonerstwo" tzw. Polaków.
Frustracja "ZOMO-wca" który zabraliśmy pałki jest jak widać bardzo duża.
Jan Winnicki (2 lutego 2023 13:00)
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski
Cytuję użytkownika: Jan Winnicki
Cytuję użytkownika: Twoje imię
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski
Cytuję użytkownika: Jan Tadeusz Stanisławski
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski
Przypominam wszystkim, że dla uczczenie św. Daisy planowana jest zmiana nazwy naszego miasta na Waldenburg.
Pan tak sam z siebie, czy to dziedziczne?
Dziedziczne. - Jestem Polakiem.
W stanie wojennym Polaków zamykano w więzieniach. "Tzw. Polaków" wysyłano na wypoczynek do USA.
W punkt ja niezmiennie proponuję artykuł Ś.P. Zbigniewa Senkowskiego pt: " Haniebne zakończenie strajku" opisującego bohaterskie działania Pilchowskiego w trakcie trwania stanu wojennego. Tekst dla myślących.
Śp. Zbyszek Senkowski nie opisywał w tym tekście czasów stanu wojennego tylko pierwszy dzień po podpisaniu gdańskich porozumień. - Przypominam, że śp. Zbyszek opisał w tym tekście moje "wizjonerstwo" gdyż ostrzegałem już wtedy górników przed barbarzyństwem komunistów - którzy aby utrzymać się przy władzy gotowi są sięgnąć po przemoc czyli użyć przeciw nim czołgów. P.S. Z ciekawości pytam: Czy słyszał pan o tym co stało się na kopalni "Wujek"?
"Wizjonerstwo" tzw. Polaków.
Jerzy Jacek Pilchowski (2 lutego 2023 9:32)
Cytuję użytkownika: Jan Winnicki
Cytuję użytkownika: Twoje imię
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski
Cytuję użytkownika: Jan Tadeusz Stanisławski
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski
Przypominam wszystkim, że dla uczczenie św. Daisy planowana jest zmiana nazwy naszego miasta na Waldenburg.
Pan tak sam z siebie, czy to dziedziczne?
Dziedziczne. - Jestem Polakiem.
W stanie wojennym Polaków zamykano w więzieniach. "Tzw. Polaków" wysyłano na wypoczynek do USA.
W punkt ja niezmiennie proponuję artykuł Ś.P. Zbigniewa Senkowskiego pt: " Haniebne zakończenie strajku" opisującego bohaterskie działania Pilchowskiego w trakcie trwania stanu wojennego. Tekst dla myślących.
Śp. Zbyszek Senkowski nie opisywał w tym tekście czasów stanu wojennego tylko pierwszy dzień po podpisaniu gdańskich porozumień. - Przypominam, że śp. Zbyszek opisał w tym tekście moje "wizjonerstwo" gdyż ostrzegałem już wtedy górników przed barbarzyństwem komunistów - którzy aby utrzymać się przy władzy gotowi są sięgnąć po przemoc czyli użyć przeciw nim czołgów. P.S. Z ciekawości pytam: Czy słyszał pan o tym co stało się na kopalni "Wujek"?
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

Bajkowo i bajecznie w Zamku Książ

Lichota i Dancewicz oprowadzają po Książu

Pobudka Górnika w II połowie (FOTO)

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij