Menu

Głuszyca podsumowała miniony rok. W tym roku okaże się, czy są wody termalne w gminie

Gmina Głuszyca podsumowała miniony rok. Zrealizowano wiele kluczowych inwestycji, a to dopiero początek. Prawdopodobnie już w marcu zostanie wykonany odwiert, który może potwierdzić obecność wód termalnych w gminie. Wyłoniono już wykonawcę.

Głuszyca podsumowała miniony rok. W tym roku okaże się, czy są wody termalne w gminie
Spotkanie noworoczne odbyło się  głuszyckim Centrum Kultury. Mieszkańcy, parlamentarzyści i zaproszeni goście mogli zobaczyć prezentację, która pokazała najważniejsze inwestycje i plany na rok 2023. 
 
- To był przede wszystkim rok upływający pod dyktando inwestycji, które prowadzone były na terenie Gminy Głuszyca. Końcówka realizacji projektów unijnych. Projekty, które realizowaliśmy, to po pierwsze rewitalizacja budynku na potrzeby nowego Urzędu Miejskiego w Głuszycy oraz Strefa Aktywności Gospodarczej w Grzmiącej. To dwa duże projekty realizowane za pośrednictwem ZIT Aglomeracji Wałbrzyskiej. Ponad to, kilka kluczowych inwestycji z pieniędzy rządowych, a  więc z Polskiego Ładu. Rolkostrada, modernizacja dróg gminnych. To wszystko istotne i kluczowe zadania, które realizowane były na terenie Gminy Głuszyca. Kilka inwestycji z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich za pośrednictwem Partnerstwa Sowiogórskiego. Długo oczekiwana modernizacja stadionu. Kolejne inwestycje finansowane z Funduszu Sołeckiego. - mówi burmistrz Głuszycy, Roman Głód. 
 
 
Które inwestycje zasługują na wyróżnienie?
 
- Te, które najbardziej cieszą. To  przede wszystkim wymiana źródeł ciepła, w ramach dużego projektu – kwota ponad 1mln zł. Potężna inwestycja to przydomowe oczyszczalnie. Zrealizowana za pomocą Urzędu Marszałkowskiego. Blisko 700 tys. zł. To są bezpośrednie inwestycje w naszych mieszkańców. - mówi burmistrz Głuszycy, Roman Głód.
 
Jaki będzie ten rok?
 
 
- Po pierwsze, to będzie rok kluczowy dla naszej gminy. Myślę, że już w marcu rozpoczną się przygotowania do odwiertu geotermalnego. Kwota blisko 19 mln zł brutto, którą gmina pozyskała z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Mówię to po raz pierwszy – mamy wyłonionego wykonawcę, który rozpocznie wiercenia. To jest istotna i kluczowa inwestycja dla naszej gminy. Druga to modernizacja budynku byłego gimnazjum i adaptacja na cele przedszkola dla 180 dzieci. Pieniądze otrzymaliśmy w ramach Polskiego Ładu. To jest blisko 6,8 mln zł. Całość inwestycji szacujemy na 9 mln zł. Jesteśmy przed przetargiem. Trzecia inwestycja to modernizacja boiska w Głuszycy. Środki pozyskane w ramach Partnerstwa Sowiogórskiego.  - mówi burmistrz Głuszycy, Roman Głód.
 
 
 
Będą też naprawiane drogi. 
 
- Ulica Łukasiewicza, ulica Pionierów, ulica Włókniarzy i 11 Listopada, Piastowska. To są kluczowe drogi. Tak naprawdę w centrum Głuszycy. Będzie też dalsza modernizacja oświetlenia ulicznego, wymiana na ledowe. Tam, gdzie to możliwe wymiana na oświetlenie solarne. W związku z wysokimi cenami prądu, musimy szukać różnego rodzaju modernizacji, które będą pozytywnie wpływały w przyszłości na rachunki. Ważny projekt, na który już mamy wyłonionego wykonawcę , to budowa farm fotowoltaicznych. Zarówno na budynku Centrum Kultury, Miejskiej Biblioteki Publicznej, jak i na nowym Urzędzie.  - mówi burmistrz Głuszycy, Roman Głód.
 
Spotkanie noworoczne uświetniły występy lokalnych muzyków. 
 


red
foto: WTV
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Idzie Grześ przez wieś... (2 lutego 2023 6:43)
Super odnalazł się marszałek g. macko. Grzesiu jak audyt w szpitalu im. Sokołowskiego? Ile zapłacili za to podatnicy i co ren audyt wykazał? Bo na konferencjach tak się uzewnętrzniałeś, że aż ci okulary parowały. Kto przeprowadził ten audyt i za ile? Bo w PiSie nic się nie robi transparentnie.

Dodaj komentarz

gluszyca  |   podsumowanie  |   roku  |  

Sudecka Żyleta wystartowała. Około 500 piechurów na trasie

Wyłudzili ponad 53 mln. zł. Jest akt oskarżenia

To będzie rok remontów w Głuszycy

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij