Menu

Skwer im. Alfonsa Szyperskiego na Piaskowej Górze

Kolejna ważna postać z historii Wałbrzycha będzie miała swój skwer na terenie miasta. W dzielnicy Piaskowa Góra imieniem Alfonsa Szyperskiego nazwany zostanie teren zielony przy ul. Proletariackiej.

Skwer im. Alfonsa Szyperskiego na Piaskowej Górze
Z inicjatywą nazwania skweru im. Alfonsa Szyperskiego wyszedł Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. Dla tych, którzy nie wiedzą kim była ta postać przypominamy:
 
Alfons Szyperski urodził się w 1905 roku we Wrześni. Na Uniwersytecie Poznańskim studiował filologię polską. Pracował jako nauczyciel języka polskiego. Poświęcał się także pracy redakcyjnej w regionalnej prasie,  a także prowadził audycje radiowe na temat języka polskiego.
 
W czerwcu 1945 roku zamieszkał w Wałbrzychu, gdzie pracował jako szef biura Państwowej Huty Szkła Lanego i Lustrzanego. Od 1948 roku kontynuował pracę pedagogiczną, najpierw w Technikum Budowy Maszyn Górniczych, a następnie w Technikum Górniczym w Wałbrzychu aż do przejścia na emeryturę w roku 1970. Jego praca zawodowa została doceniona m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
Do dziś jego uczniowie wspominają go jako dobrego i sprawiedliwego nauczyciela, przystępnie uczącego ojczystego języka oraz prowadzącego kółka recytatorskie i polonistyczne, a także jako przewodnika turystycznego.
 
 
Wałbrzyszanie pamiętają Alfonsa Szyperskiego z pracy publicystycznej związanej z popularyzacją kultury, a zwłaszcza dziejów regionu wałbrzyskiego i ludzi z nim związanych. Pisał o historii Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju oraz o historii okolicznych miejscowości i ich zabytkach, artykuły biograficzne, relacje dziennikarskie, teksty muzykologiczne, odkrywając ślady polskości na tych terenach. Był autorem pierwszej polskiej publikacji o zamku – „Książno. Zamek piastowski”. Przez wiele lat publikował m.in. w „Koksochemiku Wałbrzyskim” i w „Trybunie Wałbrzyskiej, wydał dziesiątki broszur, opisując historię Ziemi Wałbrzyskiej. Jego liczne opracowania są nierzadko pionierskimi dziełami dotyczącymi naszego miasta i regionu, na które powoływali się w ciągu następnych kilkudziesięciu lat współcześni badacze. Prowadził żmudne badania archiwalno-biblioteczne nad dawnymi dziejami Dolnego Śląska, a zwłaszcza Wałbrzycha i okolic. 
 
Za swoje zasługi dla kultury polskiej otrzymał szereg odznaczeń i tytułów: Srebrny Krzyż Zasługi, Złoty Krzyż Zasługi (1958 r.), Zasłużony dla Dolnego Śląska (1972 r.), Zasłużony Działacz Kultury (1972 r.), Zasłużony Popularyzator Wiedzy TWP (1975 r.), Złotą Odznakę ZNP, Złotą Odznakę PTTK, Złotą Odznakę Ochrony Zabytków, trzy dyplomy uznania Ministerstwa Kultury i Sztuki, Zasłużony Obywatel Wałbrzycha, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Komisji Edukacji Narodowej.
 
 
opr.plr
foto: google
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Sal Machajek (3 listopada 2023 14:18)
Cytuję użytkownika: Podzamczanin
Dla mnie ALFONS oznacza jedno. Nawiasem mówiąc panie będą tam spacerować? To jak je nazwać? ;-)
Co ty żresz? Ukończyłeś chociaż szkołę podstawową, parobie?
Jacek (4 lutego 2023 10:36)
Cytuję użytkownika: Księgowy
Cytuję użytkownika: Jacek
Ulicę Jurija Gagarina zmienić na Jana Mosdorfa.
Ty szmato faszystowska!
Faszystowska szmata to cię zrobiła germańsko-sowiecki pomiocie. Jan Mosdorf został zamordowany przez Niemców w Auschwitz Birkenau za ratowanie Żydów. Był wielkim polskim patriotą i założycielem Obozu Narodowo - Radykalnego ONR.
Księgowy (3 lutego 2023 22:53)
Cytuję użytkownika: Jacek
Ulicę Jurija Gagarina zmienić na Jana Mosdorfa.
Ty szmato faszystowska!
Iskrzyński (3 lutego 2023 16:45)
Cytuję użytkownika: Podzamczanin
Dla mnie ALFONS oznacza jedno. Nawiasem mówiąc panie będą tam spacerować? To jak je nazwać? ;-)
Ze też tobie tylko d..a w głowie; WSTYD.
Jacek (3 lutego 2023 14:05)
Ulicę Jurija Gagarina zmienić na Jana Mosdorfa.
patusy (3 lutego 2023 9:54)
Cytuję użytkownika: Antychryst
Cytuję użytkownika: patusy
Pamiętajcie że każdego pisowca i peowca trzeba walić z gumowca, każdego lewaka trzeba walić z gumiaka
Dzięki za info katolu.
Nie ma za co pedrylu
Antychryst (3 lutego 2023 9:30)
Cytuję użytkownika: patusy
Pamiętajcie że każdego pisowca i peowca trzeba walić z gumowca, każdego lewaka trzeba walić z gumiaka
Dzięki za info katolu.
patusy (3 lutego 2023 8:48)
Pamiętajcie że każdego pisowca i peowca trzeba walić z gumowca, każdego lewaka trzeba walić z gumiaka
Jak w kinie (3 lutego 2023 7:00)
No tak,pisał dobrze o zamku książ to i nazwali skwer jego imieniem.
Volvo (2 lutego 2023 22:28)
Nie narzekajcie.Srul wymyślił,wbili tabliczkę za całkiem spore pieniądze i tak ma być.Kolejny sukces narcyza.
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

Wspólny bilet do Muzeum Porcelany i Kościoła Zbawiciela

Historyczne pociągi wróciły na dolnośląskie tory

Debata 'Między miastem a regionem' w Muzeum Porcelany

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij