Menu

Aglomeracja Wałbrzyska stworzy Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej

Gminy i miasta Aglomeracji Wałbrzyskiej zamierzają przystąpić do sporządzenia wspólnego Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej. Dokument ten w przyszłości pozwoli ubiegać się o fundusze na realizację inwestycji związanych z szeroko rozumianym transportem na terenie całej aglomeracji.

Aglomeracja Wałbrzyska stworzy Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej
Jak tłumaczą urzędnicy, rozpisanie tego planu jest obecnie kluczową kwestią dla wszystkich samorządów, które w niedalekiej przyszłości chcą sięgać po różnego rodzaju dofinansowania. W naszym przypadku najbardziej efektywnym, choć nie najprostszym rozwiązaniem jest sporządzenie tego dokumentu dla całej Aglomeracji Wałbrzyskiej, a nie tylko dla indywidualnych gmin.
 
- To strategiczny dokument, do którego pan prezydent i liderzy ZIT Aglomeracji Wałbrzyskiej przywiązują ogromną wagę, ponieważ określa, jak ma wyglądać polityka zrównoważonego rozwoju transportu a w zasadzie mobilności miejskiej na danym obszarze. Głównym elementem, który jest brany pod uwagę w tym planie w perspektywie kilkunastu lat, jest zapewnienie mieszkańcom komfortu w przemieszczaniu się samochodem, autobusem, ale także pieszo, rowerem i innymi środkami transportu. To sprawia, że taki plan musi być bardzo szczegółowo napisany na poziomie diagnozy, wyzwań na danym obszarze - mówi Marcin Augustyniak, pełnomocnik prezydenta ds. Strategii Rozwoju "Sudety 2030".
 
 
Przygotowanie takiego dokumentu okazuje się nie tylko potrzebne, ale wręcz niezbędne, jeśli chce się sięgać po środki unijne w nowej perspektywie finansowej.
 
 
- Wszędzie tam, gdzie w państwach członkowskich poszczególne samorządy będą występować o środki na projekty związane ze zrównoważoną mobilnością miejską na przykład budowę ścieżek rowerowych wokół miasta, lub międzymiastowych, punktów Park & Ride, będą musiały udokumentować, że dysponują odpowiednimi dokumentami. Dla małych gmin to Plany Transportowe. Dla takich obszarów jak nasz została zapisana w ustawie informacja, że do 2025 roku trzeba mieć opracowany Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej - tłumaczy Marcin Augustyniak.
 
Czas odgrywa w tym przypadku kluczową rolę, bo jeśli na mocy porozumienia pomiędzy gminami uda się ten plan opracować w wyznaczonym czasie, będzie można ubiegać się o refundację kosztów jego przygotowania.
 
- Jesteśmy w komfortowej sytuacji, bo w ramach programu krajowego "FEnIKS" Aglomeracja Wałbrzyska dostała tzw. kopertę, czyli asygnowane pieniądze w wysokości 225 mln zł na projekty, które realizują zrównoważoną mobilność miejską i jednym z działań, które są tam wpisane i które ministerstwo może nam sfinansować, jest przygotowanie Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej. Wrocław przygotował dla swojego obszaru taki plan w ubiegłym roku i kosztował on 400 tysięcy złotych. Nam, jeśli się uda go zrobić w 1,5 roku, to dostaniemy dofinansowanie z FEnIKSa - mówi Marcin Augustyniak.
 
Na realizację tego projektu gmina Wałbrzych zabezpieczyła środki w budżecie w wysokości 1,2 mln zł. Maksymalny poziom dofinansowania w ramach programu FEnIKS wynosi 70%.
 
plr
foto: MJ / UM w Wałbrzychu
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Mimi (4 lutego 2023 11:50)
To będzie wstęp do zakazu jazdy samochodem osobowym.
Putający (4 lutego 2023 10:16)
Pytanie tylko po co to wszystko.
gohciu (3 lutego 2023 17:49)
Na ilustracji artykułu, zielony "srulobus". Bogdaj by go /srula/ chudy Mojżesz wy****ł...
Śnieżynka (3 lutego 2023 13:39)
Jaka mobilność? Na lodzie? Chyba że Szełemejek kupi piaskarki.
samel (3 lutego 2023 13:16)
Kolejne bzdety.
Hipokryzja (3 lutego 2023 13:11)
Strach się bać.Bojda tradycyjne miliardy na pierdoły w zamian za zakaz ruchu samochodowego w mieście, paszporty węglowe, czyli zakładanie ciaśniejszych kagańców na obywateli.

Dodaj komentarz

Po walce ze śniegiem czas na śmieci...

Umowa podpisana - pierwsze autobusy wodorowe przyjadą we wrześniu 2024

Wałbrzych: zmiany w rozkładzie jazdy autobusów miejskich

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij