Menu

''Ucieleśnienie'' - wystawa Jacka Dalibora w BWA

Sztuka na pograniczu komiksu i malowania znakiem zawitała do Wałbrzyskiej Galerii Sztuki. Jacek Dalibor mocno osadzony we współczesności czerpie także garściami z tradycyjnego malarstwa.

''Ucieleśnienie'' - wystawa Jacka Dalibora w BWA
Jacek Dalibor jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Jako główny obiekt swojego artystycznego zainteresowania obrał sobie ludzkie ciało. Jego zdaniem to właśnie ciało, a nie twarz jest wyrazicielem emocji.
 
- Odwołuję się do zasady, którą podjął Nietzsche w XIX wieku. Takiego rozumienia kultury europejskiej, szczególnie starożytnej Grecji, w której przeciwstawiano sobie elementu apollińskie i dionizyjskie. To, co jest statyczne, intelektualne Nietzsche sklasyfikował jako Apollińskie, a to, co jest sensualne, w ruchu jako dionizyjskie. Ta opozycja ostatecznie sprowadza się do apollińskiej twarzy i dionizyjskiego ciała. Ja opowiadam się wyraźnie po stronie ciała - mówi Jacek Dalibor.
 
 
Artysta posługuje się bardzo oszczędnymi środkami wyrazu. Jego obrazy są czarno-białe z elementami szarości. Posługuje się głównie linią, plamą i bielą.
 
 
- Linia i plama to środki równoważne. Staram się, by żaden z nich nie był dominujący. Jeśli jakaś forma zbudowana jest plamą, to jednocześnie nie jest budowana linią. Jeśli się to zdarza, to na zasadzie absolutnego wyjątku. Zwykle te środki przechodzą jeden w drugi. Pozwalam sobie na przenoszenie energii między środkami wyrazu. Jeśli głowa jest budowana częściowo z linii, to przechodzi później w plamę i ta sugestia formy jest cały czas zachowywana. Biel jest dla mnie naturalnym tworzywem. To nie jest kwestia tylko tła, bo biel wyszła w moich obrazach zdecydowanie poza tło. Jest intensywnym budulcem tak samo ważnym, jak czarna, czy szara plama i linia. To równorzędny budulec obrazu - twierdzi Dalibor.
 
 
Prace Jacka Dalibora można oglądać w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA przy ul. Słowackiego 26. Wystawa "Ucieleśnienie" będzie gościć do 2 marca.
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6
Zdjęcie 7
Zdjęcie 8
Zdjęcie 9

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

BWA  |   sztuka  |   malarstwo  |   Jacek Dalibor  |   wystawa  |   wernisaż  |  

'Zniknięcie jako infekcja' - zapraszamy na wernisaż do BWA

Podzamcze: wystawa fotograficzna i muzyka klasyczna

Zamek Książ ratuje matryce z Fabryki Kristoff

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij