Menu

Pozyskują miliony do budżetu, czy rozprzedają miasto?

Skuteczne łatanie dziur budżetowych, czy rozprzedawanie gminnego majątku? Wałbrzyszanie są podzieleni w kwestii funkcjonowania spółki InVałbrzych, która wspomaga gminę w sprzedaży gruntów i nieruchomości a władze Wałbrzycha przekonują, że miasto odnosi z tego same korzyści.

Pozyskują miliony do budżetu, czy rozprzedają miasto?
Spółka InVałbrzych działa już od ponad 3 lat i od początku zostały jej postawione jasne cele - pozyskiwanie nowych inwestorów i wspieranie już obecnych w ich rozwoju na terenie naszego miasta. W dużej mierze sprowadza się to do przygotowywania materiałów promocyjnych dotyczących sprzedaży gruntów i nieruchomości, które potencjalni inwestorzy mogą w wygodny sposób przeglądać w jednym miejscu, stąd też pod informacjami w mediach społecznościowych pojawia się wiele komentarzy od mieszkańców, którzy zarzucają spółce, że tylko rozprzedaje gminne mienie. Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej tłumaczy, że spółka dobrze wywiązuje się z zadań, które jej postawiono, a jej powołanie było jedną z najlepszych decyzji ostatnich lat.
 
- To jest zespół dosłownie czterech osób, który dzięki swojej niezwykłej operatywności przyciąga inwestorów, pomaga komercjalizować nasze nieruchomości, ułatwia ich sprzedawanie przez Urząd Miejski. W ten sposób przyciąga inwestorów, którzy tworzą nowe miejsca pracy, przyciąga deweloperów, by budowali nowe mieszkania i tworzyli lepsze warunki do życia. Jest to jedno z tych przedsięwzięć, w których stosunek nakładów do uzyskanych korzyści jest po prostu wyjątkowo duży - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
 
Próbowaliśmy się dowiedzieć, jakie dokładnie wymierne korzyści przyniosła spółka dotychczas miastu, ale na ten moment prezydent niechętnie rozmawia o konkretnych kwotach.
 
- Mierzymy to wielkością sprzedanych nieruchomości i pozyskanych inwestorów. Będziemy wkrótce mieli zestawienie za ubiegły rok i pokażemy, które nieruchomości i które tereny sprzedaliśmy dzięki aktywności spółki InVałbrzych. Pozyskaliśmy pięniądze do budżetu miasta, a później te nieruchomości wiążą się z koniecznością opłacania podatku. Ponadto dzięki promocyjnej aktywności spółki InVałbrzych naszym miastem interesują się zupełnie nowi inwestorzy, którzy prawdopodobnie nie trafiliby do nas - tłumaczy Roman Szełemej.
 
 
 
Opierając się na informacjach dostępnych w publicznych źródłach, oszacowaliśmy, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy spółka przyczyniła się do sprzedaży nieruchomości i gruntów o wartości 9,2 mln zł. Czy to dużo? W skali całego budżetu miasta nie jest to zawrotna kwota, ale przy obecnej sytuacji gospodarczej każde przychody do budżetu są bardzo cenne. Warto zauważyć, że przykładowo pozyskane w ciągu ostatniego roku fundusze stanowią prawie 10% środków przeznaczonych na szeroko rozumianą gospodarkę mieszkaniową w Wałbrzychu.
 
Najdroższą ze sprzedanych nieruchomości w ciągu ostatnich 12 miesięcy był budynek przy ul. Wrocławskiej 95 za kwotę 1,3 mln zł. Sporym osiągnięciem było również pozyskanie inwestorów na tereny przy ul. Villardczyków, które od wielu lat stały niezagospodarowane. Łącznie w ubiegłym roku gmina pozyskała 2,5 mln zł za sprzedaż 5 działek na tym obszarze. 
 
 
Z naszych wyliczeń wynika także, że od początku swojego istnienia spółka InVałbrzych pomogła w sprzedaży nieruchomości o łącznej wartości ponad 21 mln zł. Spółka organizowała także spotkania i konferencje, w których brali udział między innymi potencjalni inwestorzy, lub firmy, które już zdecydowały się pomnażać swój kapitał w naszym mieście. Spółka jest także od niedawna operatorem nowego Wałbrzyskiego Inkubatora Przedsiębiorczości.
 
plr
foto: InVałbrzych
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Bronek (17 lutego 2023 10:35)
No i jeszcze kolejny plus dodatni, że zlikwidowano biuro gospodarki nieruchomościami w UM... A nie, przepraszam zwiększono zatrudnienie do ponad trzydziestu osób.
Patryk (16 lutego 2023 12:24)
Cytuję użytkownika: Idzie Grześ przez wieś...
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski
Czekam ze zniecierpliwieniem na wiadomość, że InValbrzych sprzedał ratusz. P.S. A na poważnie to chyba chodzi o to, żeby szybko sprzedać wszystkie miejsca w których mogły by powstać miejskie parkingi. Eurokołchoz nie życzy sobie bowiem aby "byle kto" miał samochód.
Tak jak w PiSowskim Szczawnie, w tym tygodniu było otwarcie płatnego parkingu poza burmistrzem, byli macko i oczywiście ksiądz. Taka mała miejscowość i chcą doić kierowców na płatnym parkingu.
Dla twojej informacji dodam że w PO-wskim Wałbrzychu praktycznie wszystkie parkingi miejskie są płatne a na każdą uroczystość związaną z oddaniem jakiegokolwiek obiektu prezydent Szełemej zaprasza księdza.Co zaś tyczy dojenia to niebawem odbędzie sesja wałbrzyskiej rady miejskiej na której zapadną decyzje o podwyżce czynszów i wtedy zacznie się dojenie mieszkańców włącznie z tobą.No i sam widzisz że jak się nie obrócisz to dupa z tyłu. :)
Przekręt 10lecia (16 lutego 2023 9:50)
"Mieszkańcy zarzucają spółce Invalbrzych "Co za ćwierćinteligent to wymyślił?!? Przecież ten sztuczny twór do brania pieniędzy nic bez rozkazu Srula nie może.Nawet kawy beż jego wiedzy i zgody nie zaparzą w biurze.To osobiście srul odpowiada za wyprzedaż majątku z powodu gigantycznego zadłużenia miasta.
Pietrek z Niemiec (16 lutego 2023 8:08)
Cytuję użytkownika: Podzamczanin
Kupię podzamcze. Cena?
Podzamcze? ,za darmo bym nie chciał. W środku nie ma miejsca a na zewnątrz bliskość parku ksiazanskiego więc większość inwestycji koliduje albo będzie kolidiwać. Wolał bym Piaskową górę....
Do lemingokoków (16 lutego 2023 7:35)
Kto wreszcie powstrzyma szaleńca?? Wyprzedaje niezłe kawałki, gdzie odłogiem leżą hektary po obu stronach Wysockiego chociażby. A do tego każdy milion znika w czeluściach ratusza, a dług nie maleje. Srul ma gest,więc nigdy długu nie spłaci.Tylko czy mieszkańcy tego nie widzą.!?
Idzie Grześ przez wieś... (16 lutego 2023 7:04)
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski
Czekam ze zniecierpliwieniem na wiadomość, że InValbrzych sprzedał ratusz. P.S. A na poważnie to chyba chodzi o to, żeby szybko sprzedać wszystkie miejsca w których mogły by powstać miejskie parkingi. Eurokołchoz nie życzy sobie bowiem aby "byle kto" miał samochód.
Tak jak w PiSowskim Szczawnie, w tym tygodniu było otwarcie płatnego parkingu poza burmistrzem, byli macko i oczywiście ksiądz. Taka mała miejscowość i chcą doić kierowców na płatnym parkingu.
Podzamczanin (15 lutego 2023 23:56)
Kupię podzamcze. Cena?
Analityk miejski (15 lutego 2023 20:24)
Cytuję użytkownika: Amadeus
KRZYSZTOF URBAŃSKI MICHAŁ SKORUPKA ANNA ŻABSKA ANNA SŁOWIK JURKIN Co robi w tej spółće królowa zamku? XDDDD
Jak to co? Jest w radzie nadzorczej.Za całkiem spore pieniądze.
xsdS (15 lutego 2023 19:56)
a komu sprzedaje IV rzeszy i moskalom
Amadeus (15 lutego 2023 19:53)
KRZYSZTOF URBAŃSKI MICHAŁ SKORUPKA ANNA ŻABSKA ANNA SŁOWIK JURKIN Co robi w tej spółće królowa zamku? XDDDD
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

InVałbrzych  |   nieruchomości  |   grunty  |   sprzedaż  |   budżet  |   finanse  |   biznes  |  

Miasto dołoży ok. 10 mln zł do budowy stadionu

Kamienna Góra: ZUS albo wypłata

Samorządy pod kreską. Brakuje na 'ZUS-y', diety i bieżące rachunki

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij