Menu

Będą autobusy miejskie do Świebodzic i Dobromierza

O 4 mln pasażerów więcej skorzystało z wałbrzyskiej komunikacji miejskiej w ubiegłym roku w porównaniu do roku 2021. Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej zapowiada uruchomienie kolejnych linii: Budujemy gęstą sieć połączeń — zapowiada prezydent.
 

Będą autobusy miejskie do Świebodzic i Dobromierza

W ubiegłym roku autobusy wałbrzyskiej komunikacji miejskiej przewiozły 18 mln. pasażerów, w 2021 roku było ich 14 mln. Miasto obserwując ruch pasażerski, chce uruchomić kolejne linie, które dojeżdżałyby w miejsca, gdzie do tej pory autobusy nie docierały. 

- Chcemy do naszego połączenia z Wałbrzychem dołączyć Świebodzice i Dobromierz, stworzyć system takiej pętli, która jeździłaby przez Dobromierz, być może Czarny Bór. - zapowiadał podczas ostatniej sesji Rady Miasta prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Rozwój komunikacji międzygminnej ułatwią dodatkowe środki FEnIKS na rozbudowę komunikacji - to 220 milionów złotych. 
 
- Dostaliśmy te pieniądze, które nam trochę osłodziły gorycz tego, jak źle nas potraktował marszałek i samorząd województwa, dając dosłownie grosze na nasz ZIT. Jakby chcąc nas ukarać za to, że przez 8 lat dobrze pracowaliśmy, walczyliśmy o te pieniądze w Brukseli, we Wrocławiu, w Warszawie... ta walka nie jest zakończona - mówił prezydent Roman Szełemej. 

 

 

 
Ile kosztuje nas komunikacja miejska ? 

Koszty utrzymania komunikacji miejskiej w Wałbrzychu przekraczają 35 milionów rocznie. Pieniądze z biletów i dopłat gmin ościennych, do których jeżdżą autobusy, pokrywają 49% kosztów. Jak mówił prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, jest to bardzo dobry wyniki na tle kraju.

W 2021 roku koszty te to 30,6 mln. zł. W 2022 roku było to już 35 mln. zł. Wzrosły koszty paliwa, gazu, a także koszty pracy. W Wałbrzychu codziennie rano do autobusów wsiada 57 kierowców, kolejnych 57 kierowców pracuje po południu.

Prezydent zapowiada kampanię, która ma zachęcać mieszkańców do korzystania z komunikacji autobusowej.

Czytaj też:
Wodorowe autobusy w Wałbrzychu za 3 lata

opr. adm
foto: walbrzych24.com
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Mysza (18 lutego 2023 23:47)
W końcu bo z Dobromierz do Świebodzic się dostać rano czy późnym wieczorem to tragedia nie mówiąc o weekendach gdzie nie ma ani czym wyjechac człowiek ani czym wrócić. Najlepsze co można zrobić to puścić autobus miejski raz lepsze wyjście dwa nie będą co najmniej przeladowane bo w końcu to autobus a nie bus.
gohciu (18 lutego 2023 13:06)
Nawiązując do komentarza ~@Marcin. Za dobrych, przedwojennych czasów niestety, była idea połączenia Wałbrzycha, Świebodzic /Freiburga/ i Świdnicy/Schweidnitz/ - linią tramwajową/!/. W tym celu Spółka NEUKAG stworzyła projekty. W 1898 w Warszawce, nieszczęsne konie, robiły pod "tramwaj". W Wałbrzychu /choć to określenie na wyrost/ już jeździły trajtki elektryczne. Wówczas Wałbrzych był mikry:)/!/. Ale idea i praktyka, dużej mocnej elektrowni /vide OSIR/, z nadwyżką produkcji - była wspaniała. Włączenie okolicznych wiosek/osiedli, dzięki ówczesnym mądrym planistom i gospodarzom - stworzyło Waldenburg w mniej więcej obecnej formie. Ale też zadziałały mechanizmy. 1933r. I cóż trzeba więcej. Po 1945 - rozpacz.
Yola (18 lutego 2023 11:24)
O 10 tysięcy osób w ciągu 7 lat spadła liczba mieszkańców chcących mieszkać w Wałbrzychu https://www.youtube.com/watch?v=IPenrfSYiQo
Podrużny (18 lutego 2023 1:27)
Co mi po tych nowych liniach jak te niby autobusy to szroty zero konfortu czas jazdy w wałbrzychu to popelina i ci kierowcy no jazdę chyba u Romana pobierali a prawko to w losach na loterii wygrali to wole busy sprytniej się poruszają
Goldmann,, ,, (17 lutego 2023 18:39)
,, poskarżył się obrzezany w stolicy euro kołchozu,,i się wydłużyło,,niech jeszcze ogarnie ul.Ogrodowa,
Marcin (17 lutego 2023 18:01)
Bardzo dobry pomysł ????super bo Świebodzice tak blisko że dziwne że do tej pory nikt nie wpadł na ten pomysł...
Walbrzyszanka (17 lutego 2023 17:48)
Bardzo dobry pomysł, tylko żeby rozkład jazdy był sensowny
Podzamczanin (17 lutego 2023 16:17)
Szybko zmieni zdanie jak ludzie do swiebodzic i dobromierza na baseny zaczną uciekać aqua zdroju. Tam taniej,dużo taniej.
Zagraj (17 lutego 2023 15:40)
Cytuję użytkownika: A jednak Tusk ma jaja!
W końcu odpowiedział na wszystkie pytania PIS! I co pisiory? https://twitter.com/i/status/1626532699388125186
I to DWA!! a jego ;konkurent;?bez JAJ.
Piotr (17 lutego 2023 13:38)
Mówią o milionach to dlaczego zwykły ieezkaniec jest zawsze w punkcie 0
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

Umowa podpisana - pierwsze autobusy wodorowe przyjadą we wrześniu 2024

Wałbrzych: autobusy na wodór już w przyszłym roku. W środę...

Wałbrzych: zmiany w rozkładzie jazdy autobusów miejskich

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij