Menu

Krzysztof Heksel - surrealistyczny samouk

Czy Wałbrzych doczekał się swojego własnego Zdzisława Beksińskiego? Pewnie czas pokaże, ale już teraz warto zainteresować się twórczością Krzysztofa Heksela - wałbrzyszanina, którego prace doceniane są na całym świecie i osiągają imponujące ceny na aukcjach.

Krzysztof Heksel - surrealistyczny samouk
Tak jak Zdzisława Beksińskiego porównuje się do Hansa Gigera, tak obecnie wałbrzyszanin Krzysztof Heksel porównywany jest do polskiego mistrza surrealizmu. Niewątpliwie wynika to z pewnego podobieństwa estetyki malarzy i poruszania się w tym samym nurcie. Zarówno dla Gigera, jak i Beksińskiego sztuka była formą ekspresji, która pozwalała uciec przed koszmarami sennymi. Co inspiruje Krzysztofa Heksela?
 
- Inspiracje zawsze pochodzą z tego, co widzimy. To nieuniknione. Kiedy wymyślamy coś fantastycznego, co teoretycznie nie istnieje, tak naprawdę to jest gdzieś wśród nas, w przyrodzie czy w kosmosie, którym się mocno interesuję czy z przemijania. To jest pewien miks połączony z wyobraźnią. Nie ma w tym żadnej filozofii czy magii. Być może malarze potrafią lepiej zobrazować to, co wszyscy widzą, choć na pewno każdy ma jakieś surrealistyczne wyobrażenia w swojej głowie, tylko nie wszyscy potrafią to namalować - twierdzi Krzysztof Heksel.
 
K. Heksel - bez tytułu nr 107
 
Skoro dowiedzieliśmy się już, co siedzi w głowie artysty, to zapytaliśmy, jak wygląda u niego proces przekładania wyobrażeń na ostateczny obraz.
 
- Zamykam się w swojej pracowni i dopracowuje swoje obrazy przez dłuższy czas. Kiedy pojawia się pomysł, to nie ma on jakiś sztywnych norm. Zwykle się zmienia, ewoluuje w procesie malowania. Zawsze jest jakiś ogólny zamysł, a w trakcie malowania wszystko się rozwiązuje i zmienia. Czasem pojawiają się po drodze jakieś "problemy malarskie" więc jest przy tym dużo fajnej zabawy - mówi Krzysztof Heksel.
 
K. Heksel - bez tytułu nr 51
 
Nasz artysta jest typowym samoukiem. Nie uczęszczał do żadnych szkół artystycznych, tylko sam przez lata doskonalił swój warsztat. Czy jego twórczość miałaby inny kształt, gdyby zdecydował się w przeszłości studiować malarstwo?
 
- Wydaje mi się, że w moim przypadku raczej jest to obojętne. Wprawdzie sam do wszystkiego doszedłem, ale jednak po drodze był jakiś proces nauki, korzystanie z różnych źródeł tylko, że zawsze uczę się tego, czego w danym momencie potrzebuję. Na akademii byłoby trochę inaczej, bo tam pewne rzeczy są narzucane - twierdzi Heksel.
 
 
K. Heksel - bez tytułu nr 31
 
Osoby, które śledzą najnowsze osiągnięcia technologii, spotkały się pewnie z przykładami "obrazów" tworzonych przez sztuczną inteligencję. Komputery na zawołanie potrafią już tworzyć zupełnie nowe, oryginalne kompozycje, naśladując przy tym style znanych artystów. Czy to oznacza, że wkrótce malarze nie będą nam już potrzebni?
 
- To bardzo ciekawe pytanie, ale kluczową kwestią jest, to kiedy ta sztuczna inteligencja będzie miała swoją świadomość. Moglibyśmy o tym długo rozmawiać, bo dziś naukowcy cały czas zadają sobie pytanie, kiedy SI osiągnie samoświadomość i będzie w stanie samodzielnie sobie coś wyobrażać, poczuć emocje. Czy dożyje tego już nasze pokolenie, czy musi minąć więcej czasu? Jakie będą wynikać z tego zagrożenia? To ciekawe zagadnienia, na które odpowie nam przyszłość - twierdzi Heksel.
 
Przykładowe obrazy wygenerowane przez sztuczną inteligencję Midjourney
 
Więcej na temat twórczości Krzysztofa Heksela dowiecie się z podcastu Marka Szelesa "Dzień Dobry Wałbrzych" na portalu walbrzch24.com oraz w programie Gość Dnia Telewizji Wałbrzych w niedzielę 19.02 po godzinie 18:00.
 
K. Heksel - bez tytułu nr 141
 
 
plr
foto: użyczone / K. Heksel / Midjourney
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Ala (21 lutego 2023 12:02)
Cytuję użytkownika: remUs
Lepsze obrazy generuje za pomocą sztucznej inteligencji midjourney. "artyści" powinni się pogodzić z tym, że nastał ich koniec i należy swe kroki skierować do pośredniaka po prawdziwą pracę np na łopacie
Ewidentnie komentarz wynikajacy z niskiego poczucia wartości...proszę się nie martwić, głowa do góry, jeszcze znajdziesz swój "talent":)
Placek (20 lutego 2023 11:11)
Cytuję użytkownika: Pytam tylko
Cytuję użytkownika: Darek Rydel
Brawo Krzysiu
To teraz tak wyglądają anioły?
Zawsze tak wyglądały.
remUs (20 lutego 2023 11:10)
Lepsze obrazy generuje za pomocą sztucznej inteligencji midjourney. "artyści" powinni się pogodzić z tym, że nastał ich koniec i należy swe kroki skierować do pośredniaka po prawdziwą pracę np na łopacie
Kruszwica (18 lutego 2023 22:48)
Kto maluje demony - skończy jak Beksińscy. One nie lubią reklamy na obrazach.
Pytam tylko (18 lutego 2023 11:42)
Cytuję użytkownika: Darek Rydel
Brawo Krzysiu
To teraz tak wyglądają anioły?
Darek Rydel (18 lutego 2023 11:10)
Brawo Krzysiu

Dodaj komentarz

sztuka  |   malarstwo  |   krzysztof heksel  |   surrealizm  |   beksiński  |   giger  |  

Wystawa prac Joanny Teper w Galerii Sztuki BWA

Zapraszamy na wernisaż wystawy Joanny Teper

Weekend z bonsai w Zagórzu Śląskim

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij