Menu

Znajdą się pieniądze na budowę wieży w Parku Sobieskiego

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami gmina Wałbrzych dąży z pełnym zaangażowaniem do realizacji projektu budowy wieży widokowej w Parku Sobieskiego. Radni zgodzili się na zmiany w budżecie i przekazanie dodatkowych środków na realizację tej inwestycji. Przeniesiono także termin jej oddania na przyszły rok.

Znajdą się pieniądze na budowę wieży w Parku Sobieskiego
Gmina Wałbrzych miała przewidziane w swoim budżecie na ten rok kwotę 6,7 mln zł na budowę wieży widokowej w Parku Sobieskiego. Niestety po przetargu okazało się, że najtańsza oferta opiewa na nieco ponad 10 mln zł.
 
Władze Wałbrzycha stanęły przed wyborem - zrezygnować z projektu i stracić dotację, czy dołożyć więcej środków z własnego budżetu i mimo wszystko ją zbudować. Postawiono na wariant drugi. W tym celu wydłużono termin realizacji inwestycji do przyszłego roku. Dzięki temu wykonawca zmieści się w terminie przewidzianym w umowie, a gmina będzie mogła rozłożyć koszty i brakujących sum poszukać w przyszłorocznym budżecie.
 
 
Należy zwrócić uwagę, że wieża jest częścią szerszego projektu obejmującego również rewitalizację części parku wokół mającej powstać atrakcji turystycznej. W 2022 roku przeznaczono już na ten cel 1 282 759,60 zł z przyznanej dotacji. W 2023 roku planowane jest wykorzystanie pozostałej kwoty dotacji, czyli ponad 6,7 mln zł oraz dołożenie z budżetu gminy 2,3 mln zł. Pozostałe brakujące 3 mln 450 tys. zł miałoby zostać wygospodarowane z budżetu na 2024 rok. Cały projekt rewitalizacji ścieżek i budowy wieży miałby się zamknąć kwotą prawie 13,8 mln zł.
 
 
Przetarg na budowę wieży wygrała firma Heli Factor z Warszawy, która zaproponowała kwotę 10 169 160 zł. To o ponad 8 mln zł mniej niż drugi uczestnik przetargu. Przypominamy, że projekt wieży został wybrany w konkursie rozstrzygniętym w styczniu 2022 roku. Wygrała go Grupa Projektowa ISBA. Wieża będzie miała wysokość 34 metrów i aż sześć tarasów na sześciu poziomach. Swoim kształtem ma przypominać kominy chłodnicze dawnych kopalni.
 
 
plr
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Anna (20 lutego 2023 0:28)
Co za koszmarny pomysł nie mają pieniędzy chcą wypuścić obligacje by zmniejszyć zadłużenie, mieszkania administracyjne są oddane w zastaw do banku .Jeszcze trochę to Park Sobieskiego sprzedawcą, już się wzięli za szpecenie jedynego miejscawce w centrum z którego mieszkańcy nie uciekają.
Adam (19 lutego 2023 12:14)
Ktoś go rozliczy za durne decyzje może będzie siedział
Ania (19 lutego 2023 10:03)
Ktoś powinien zmienić leki te nie pomagają , niech zapłaci że swoich te 10 milionów. Płacze ze samorządy nie mają kasy a tu takie kryminalne wydawanie. A potem Jarosław mówi jak w Wałbrzychu naj są wieże co kawałek dowalmy im jeszcze.
Magda (19 lutego 2023 9:35)
Nie rozumiem tego , brakowało 7 mln zł na budowę mieszkań komunalnych 64 lokale na traugutta i nie zbudują bo brakuje kasy a na wieże mają . Co tam mamy mieszkać
Zagraj (19 lutego 2023 9:04)
Cytuję użytkownika: Rom-anus
Masakra.Co ten wałbrzyski szkodnik jeszcze zrobi na złość mieszkańcom???
Gdyby ten PAN był szkodnikiem, to nie robiłby nic; ale wtedy,takie indywiduum jak ty ,ujadałoby,bo ci za to płacą. A jak się nazywa taki ktoś,co to za pieniądze ;robi; dobrze innemu?No właśnie.
Ida (18 lutego 2023 21:32)
No tak kolejna popisówka p.Romana S. a w przedszkolach i żłobkach miejsc brakuje, na Gliniku Starym ludzie są zmuszeni do chodzenia bardzo ruchliwą drogą pełną pędzących ciężarówek, bo im zdemolowano chodnik w czasie remontu tej drogi i do tej pory go nie naprawiono. Po co kolejna wierzą? Zaburzy tylko wygląd starówki, jest wieża na Gedymina i są na szczytach wałbrzyskich. Przy Harcówce jest przecież punkt widokowy.
Rom-anus (18 lutego 2023 21:10)
Masakra.Co ten wałbrzyski szkodnik jeszcze zrobi na złość mieszkańcom???
xsdS (18 lutego 2023 19:42)
Cytuję użytkownika: WCH
jakim trzeba być bucem, żeby negować rozwój miasta, żałosne komentarze żałosnych ludzi.
POstawienie wieży to jest rozwój wałbrzycha dobre
Krzyś (18 lutego 2023 16:53)
Cytuję użytkownika: WCH
jakim trzeba być bucem, żeby negować rozwój miasta, żałosne komentarze żałosnych ludzi.
Tak tak tak żeby nie hamować rozwoju miasta to wybudujmy 5 wież i 10 fontann .Ale buc WCH.
Fallus Romulusa (18 lutego 2023 16:31)
Fallus ku czci Romulusa oszpeci Wałbrzych na zawsze
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

śródmieście  |   nowe miasto  |   wieża widokowa  |   park sobieskiego  |   budżet  |  

Miasto dołoży ok. 10 mln zł do budowy stadionu

Parada Przyjaciół Schroniska (FOTO)

Wieża rośnie jak na drożdżach (FOTO)

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij