Menu

Mija 30 lat od śmierci Mariana Bublewicza

Mija 30 lat od śmierci Mariana Bublewicza. Jeden z najlepszych, polskich kierowców rajdowych zmarł w szpitalu w Lądku-Zdroju po tragiczny wypadku na trasie. Drzewo, na którym się rozbił zostało ścięte i służyło za tarczę
 

Mija 30 lat od śmierci Mariana Bublewicza
Marian Bublewicz to Wicemistrz Europy w 1992 roku, Mistrz Polski w latach: 1975, 1983, 1987, 1989, 1990, 1991, 1992. Łącznie wliczając starty w innych klasach zdobywca 20 tytułów mistrzowskich w Polsce.
 
Marian Bublewicz zmarł  20 lutego 1993. Jego samochód wypadł z zakrętu podczas IX edycji Zimowego Rajdu Dolnośląskiego  i uderzył w drzewo. Kierowca był przytomny, jednak pomoc nadeszła za późno.
 
Marian Bublewicz spędził w rozbitym samochodzie 50 minut. Kibice próbowali rękoma otworzyć samochód, a w karetce nie było podstawowego wyposażenia. Po uwolnieniu rajdowca z potrzasku, został on przewieziony do szpitala w Lądku-Zdroju.  Zmarł po długiej, czterogodzinnej walce o jego życie. Śmierć rajdowca przyczyniła się do dyskusji na temat procedur bezpieczeństwa podczas wyścigów. 
 
Przy okazji rocznicy śmierci Mariana Bublewicza w Ludwikowicach Kłodzkich spotkali kierowcy, którzy pamiętają rajdowca. Między innymi Sobiesław Zasada, Lesław Orski, Robert Mucha, Romuald Chałas, Marek Gieruszczak. Mówili oni o pamiętnym dniu i tym, jak na przestrzeni lat zwiększało się bezpieczeństwo podczas rajdów. Podczas konferencji wiele czasu poświęcono mówieniu o technologii i różnicach w budowie aut. 
 
Drzewo, w które uderzył Marian Bublewicz zostało ścięte. Jak do tego doszło?
 
 
- Mam nadzieję, że po takim czasie nikt mnie już do odpowiedzialności nie pociągnie. Jak się dowiedziałem, o które drzewo się Marian rozbił, to pojechaliśmy z kolegą, który przyjechał do mnie z Florydy i ścięliśmy to drzewo. Zwaliliśmy je za drogę i wzięliśmy sam pieniek. Był cały okorowany, bo Marian się na nim „zawinął”. Przez wiele lat miałem ten pieniek w zakładzie. Zrobiliśmy sobie z niego strzelnicę. Strzelaliśmy do „mordercy” naszego ulubionego Mariana. -  mówi organizator rajdów i fan sportów motorowych, Józef Jurek. 
 
 
Jednym z gości był Sobiesław Zasada, który ma już 93 lata. Powrócił do rajdów w Rajdzie Safari 2021, co czyni go najstarszym kierowcą startującym w rajdowych mistrzostwach świata
 
- Jeżeli spytasz mężczyznę czy uważa, że jest lepszym kochankiem, czy  kierowcą, to większość powie, że kierowcą. Panowie mają do tego skłonności. „Wszyscy jeżdżą najlepiej”. W moich czasach rajdy trwały długo - 3500 km. Przeważnie dwie noce.  Jeździło się w dzień i w nocy. Rajdy odbywały się na odcinkach specjalnych, ale również na trasie. Mało było takich sytuacji, żeby ktoś przejechał drugą noc bez spóźnień. To były wielkie wyścigi. - mówi Sobiesłw Zasada
 

red
foto/oprc: wikipedia
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

### (21 lutego 2023 10:36)
Cytuję użytkownika: VDP
Koleś myśli, że to była wina drzewa, jakby weszło mu na drogę przed auto, co za dzban.
Nie obrażaj Mistrza jakim był Pan Bublewicz, a dzban to mówi samo przez się.Szacunek i podziw dla Pana Mariana. A o zmarłym się źle nie mówi mamusia nie nauczyła
VDP (21 lutego 2023 10:19)
Koleś myśli, że to była wina drzewa, jakby weszło mu na drogę przed auto, co za dzban.
Fan (20 lutego 2023 21:26)
To już 30 lat a pamięć wiecznie żywa. Prawdziwy kibic nigdy nie zapomni o Bublu a 20 luty będzie zawsze najsmutniejszym dniem Polskiego Motorsportu.
Góramin (20 lutego 2023 19:35)
Pamiętam jak wcześniej Pan Marian rozbił mazdę na odcinku z Dziecmorowic do Zagórza oglądałem to auto pod hotelem Sudety a sam wypadek widział mój sąsiad opowiadał że mazda wyleciała do góry i wysoko wbiła się w drzewo ciekawe czy jeszcze rośnie ktoś pamięta?

Dodaj komentarz

bublewicz  |   marian  |   informacje  |   wtv  |   w24  |   walbrzych  |   dolny slask  |   rajdy  |   wyscigi  |  

Zobacz trasę Wałbrzych Główny - Kłodzko Główne z kabiny lokomotywy

Dawne Kino Górnik wystawione na sprzedaż za 1,5 mln zł

Czy Wałbrzych jest bezpiecznym miastem? Wielu mówi, że nie

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij