Menu

Rok wojny - Wałbrzych stanął na wysokości zadania

W czwartkową noc z 23 na 24 lutego 2022 cały świat obiegła piorunująca informacja o wkroczeniu wojsk rosyjskich do Ukrainy. Świat, który nie pozbierał się jeszcze po pandemii koronawirusa czekało zupełnie nowe wyzwanie, z którym mierzymy się do dziś. Przypominamy, co działo się w naszym regionie w pierwszych dniach rosyjskiej inwazji na naszych sąsiadów.

Rok wojny - Wałbrzych stanął na wysokości zadania
Przed wojną wyczuwalne napięcie narastało już od kilku miesięcy. Cały świat z niepokojem patrzył na manewry wojskowe Rosji i Białorusi oraz na wydarzenia związane z uchodźcami spoza Europy na polsko-białoruskiej granicy. Czując niespotykane dotąd napięcie, z całego świata płynęły w stronę Ukrainy pokrzepiające słowa świadczące o solidarności z tym narodem. 17 lutego do obywateli Ukrainy mieszkających w Wałbrzychu zwrócił się Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, zapewniając, że cokolwiek się stanie, Wałbrzych będzie ich wspierał.
 
- To bez wątpienia trudny czas dla Europy, a szczególnie trudny dla naszych wschodnich sąsiadów - mieszkańców Ukrainy. Bardzo cieszę się, że społeczność ukraińska, która zamieszkała w Wałbrzychu czuje się tutaj dobrze. Jesteśmy dzisiaj z Wami, jesteśmy z Ukrainą! - mówił prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej.
 
 
 
Choć wiele osób przekonywało, że do inwazji w końcu dojdzie, to równie wielu do ostatniej chwili miało nadzieję na dyplomatyczne rozwiązanie kryzysu. Rosja i jej przywódcy wybrali jednak ścieżkę wojenną i po orędziu Putina tuż przed godziną 4:00 czasu polskiego wojska rosyjskie wkroczyły do Ukrainy, rozpoczynając tzw. specjalną operację wojskową, przez cywilizowane kraje zwaną po prostu wojną.
 
- Dziś 24 lutego, o godz. 5.00, (godz. 4:00 czasu polskiego - red.) siły zbrojne Federacji Rosyjskiej rozpoczęły intensywny ostrzał naszych jednostek na wschodzie, a także przeprowadziły ataki rakietowe i bombowe na lotniska w Boryspolu, a także w miastach Ozernoje, Kułbakino, Czuhujewo, Kramatorsku, Czarnobajewce oraz na obiekty wojskowe Ukrainy. W tym samym czasie agresor rozpoczął ostrzał artyleryjski terytorium i miejscowości Ukrainy wzdłuż granicy państwowej - informował w czwartkowy poranek 24.02.2022 r. Sztab Generalny Ukrainy.
 
 
Pierwszą reakcją obywateli Polski w tym również Wałbrzycha były... masowe wizyty na stacjach paliw. W obawie przed rosnącymi cenami lub brakiem dostaw wszyscy zdecydowali się tankować pod korek. Na niektórych stacjach wykupiono wszystkie zapasy.
 
 
 
Od początku było wiadomo, że Polska na swój sposób mocno odczuje wojnę u wschodnich sąsiadów. Przede wszystkim nasz kraj szykował się na przyjęcie ogromnej fali uchodźców.
 
- Już od wielu dni prowadziliśmy wewnętrzne przygotowania do scenariusza, który zakładaliśmy, że nie nastąpi. Niestety ten najgorszy scenariusz się realizuje - mówił podczas konferencji prasowej w dniu 25.02.2022 Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej i zapowiedział szeroko zakrojone działania mające na celu przygotowanie w mieście wielu miejsc dla spodziewanej dużej fali uchodźców.
 
 
 
 
W wielu polskich miastach organizowane były wiece poparcia dla Ukrainy:
 
 
 
Równolegle ruszyły liczne zbiórki funduszy i darów na rzecz obywateli Ukrainy, zarówno tych uciekająch przed wojną, jak i tych, którzy zdecydowali się pozostać u siebie w kraju. Zbirane były m.in. środki opatrunkowe, apteczki, bandaże, środki ochrony osobistej, ubrania dla dzieci. Z czasem zmieniały się potrzeby ale pomoc do dziś jest potrzebna.
 
Czytaj więcej:
 
 
Gdy Ukraińcy dzielnie bronili swoich ziem, coraz więcej osób przekonywało się, że czeka nas długi i wyczerpujący konflikt ale zarazem oddalano od siebie myśli o szybko upadającej Ukrainie pod presją rzekomo silniejszej Rosji. Twardy opór Ukraińców powodował, że rosło także wsparcie międzynarodowe. U nas kontynuowane były działania pomocowe, zbiórki charytatywne i szeroko zakrojone akcje solidarnościowe.
 
Czytaj więcej:
 
 
Po roku trwającej wojny część uchodźców opuściło nasze miasto ale też spora grupa zdecydowała się tu zostać. Wałbrzych regularnie wspiera przede wszystkim swoje miasto partnerskie Borysław, kierując tam największą część pomocy. Niedawno Wałbrzych za środki zebrane przez mieszkańców kupił i przekazał duże, profesjonalne agregaty prądotwórcze, ponieważ rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną regularnie pozbawiają prądu wielu mieszkańców Ukrainy.
 
 
Szerokim echem odbiła się także akcja charytatywna zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej w Wałbrzychu, które podczas tradycyjnej Żonkilowej Kwesty zbierało fundusze dla Hospicjum im. Jana Pawła II w Wałbrzychu, ale wyjątkowo w ubiegłym roku postanowiono, że połowa zebranych środków zostanie przeznaczona na pomoc bliźniaczej placówce we Lwowie. Zbiórka okazała się tak dużym sukcesem, że zebrano ponad 120 tysięcy złotych, a dary liczone w tonach do Hospicjum we Lwowie wożone były w kilku transzach.
 
 
Podsumowaniem całego roku wspierania obywateli Ukrainy w naszym mieście było otwarcie Wałbrzyskiego Centrum Integracji, które koordynować będzie dalsze działania pomocowe, a przede wszystkim zajmować się będzie wspieraniem przybyszyów w poszukiwaniu pracy i adaptacją uchodźców w naszym mieście.
 
 
 
 
opr.plr
foto: archiwum
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Gość (28 lutego 2023 8:27)
Cytuję użytkownika: Dobry ziomek
Abyśmy nigdy nie doświadczyli tego co przeżywają bracia i siostry na Ukrainie trzeba im pomagać wspierać aby mogli wygrać tę straszną wojnę bo oni nie walczą tylko dla siebie ale o pokój na świecie czerwony Putin nie może wygrać tej wojny
Ukraińcy nigdy nie byli moimi braćmi i siostrami... Chyba trza przypomnieć trochę historii o Wołyniu i ukraincach machających do hitlerowców wjeżdżając do ukrainy...
Maniek (25 lutego 2023 10:24)
Cytuję użytkownika: ,,Goldman,,
,, dlaczego cyganie którzy nie pracują , dostają 500+ i świadczenia socjalne,,,do roboty nierobów wysłać,,,płacicie z NASZYCH PIENIĘDZY,,
Goldman jesteś z Izraela?
Lang Jerzaster (24 lutego 2023 23:20)
Cytuję użytkownika: Jerzy Langaster
Niech Polaką zaczną pomagać.
...w ortografii, nieuku.
Dobry ziomek (24 lutego 2023 22:48)
Putler z Mordoru i jego orkowie nie mogą wygrać tej wojny siły dobra zwycięża bo mają sojuszników putlerze ręce precz od Ukrainy
Jacek (24 lutego 2023 19:57)
Boże błogosław wolną Polskę i Ukrainę czas wypędzić kremliny z ukraińskiej ziemi.
Shelemy z Valbzikha (24 lutego 2023 19:24)
Nasz Ukochany Przywódca, Jedyny Obrońca Ukrainy, Dostarczyciel Generatorów I Żywności.Za całkiem spore pieniądze.Podatników.
Badziauhuhu (24 lutego 2023 17:31)
Cytuję użytkownika: Dobry ziomek
Abyśmy nigdy nie doświadczyli tego co przeżywają bracia i siostry na Ukrainie trzeba im pomagać wspierać aby mogli wygrać tę straszną wojnę bo oni nie walczą tylko dla siebie ale o pokój na świecie czerwony Putin nie może wygrać tej wojny
Raczej wygra, nie ma innej możliwości, nie oszukujmy się. Na koncu zobaczycie kto będzie jadł tort , zachod ze wschodem ?
Jerzy Langaster (24 lutego 2023 14:35)
Niech Polaką zaczną pomagać.
Dobry ziomek (24 lutego 2023 14:21)
Abyśmy nigdy nie doświadczyli tego co przeżywają bracia i siostry na Ukrainie trzeba im pomagać wspierać aby mogli wygrać tę straszną wojnę bo oni nie walczą tylko dla siebie ale o pokój na świecie czerwony Putin nie może wygrać tej wojny
,,Goldman,, (24 lutego 2023 13:53)
,, dlaczego cyganie którzy nie pracują , dostają 500+ i świadczenia socjalne,,,do roboty nierobów wysłać,,,płacicie z NASZYCH PIENIĘDZY,,
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

wojna  |   ukraina  |   pomoc  |   charytatywnie  |   uchodźcy  |   dzieci  |   edukacja  |  

Chcą, by zdjąć flagi Ukrainy. Piszą obelżywe listy do Prezydenta...

Straż Miejska uratowała młodego koziołka

Ruszają kolejne warsztaty terapii dla przewlekle chorych

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij